Fithall magazín

Pondelok 1.3.2021 meniny má Albín

Jedlo a výživa

Hrešiť v správnu dobu

Hrešiť v správnu dobuPredsavzatie dodržiavať nejakú diétu alebo striktný stravovací režim celoživotne, je vopred odsúdené na neúspech. Každé obmedzenie vo výbere potravín alebo veľkosti porcií je stále obmedzením a to je dlhodobo neúnosné. Ak vydržíte dosť dlho, určite schudnete, ale držať sa nedá až do smrti. Čo musíme s vypätím všetkých síl držať, jedného krásneho dňa pustíme, pretože sily skrátka dôjdu. Potom nastane katastrofa v podobe prejedania sa, jojo efektu, frustrácie, beznádeje, straty motivácie či znechutenia sama sebou.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Čo s vami urobí zdravá výživa - za hodinu, deň, týždeň, mesiac a rok?

Nejesť po 18. hodine - pomáha chudnúť alebo nie?

Surové, varené, pečené, vyprážané, dusené - ako si jedlo pripraviť?

 

Aby k takejto pohrome nedošlo, a aby ste sa zbytočne nevyčerpávali držaním niečoho, čo udržať nejde, naučte sa maškrtiť a dopriať si kalorické dobroty v ten správny čas počas dňa. Energiu, ktorú by ste inak plytvali na nezmyselne prísny režim potom investujte radšej do cvičenia, práce alebo zábavy!
  
A pozor - ešte jedna nesmierne dôležitá vec! Hrešenie nepovažujte za niečo hriešne, trestuhodné, zakázané či nesprávne, čo vás zavedie priamo do diétnych pekiel - hrešenie začnite vnímať ako odmenu, potešenie a motiváciu pre ďalšie snaženie. Hrešenie v správnom čase vám totiž neublíži - ba naopak - môže vašej forme dokonca prospieť!
  
Tu je niekoľko tipov ako na to:

Dajte si ráno - z hľadiska chudnutia je v zásade jedno, či kalórie zjete ráno alebo večer, však večer mávame omnoho väčšie sklony k prejedaniu sa a aj tá "vôľa" je po celom dni akosi slabšia. Ak máte radi sladké, dajte si ho na raňajky. Aby ste zabránili prípadnému prejedaniu sa počas dňa, dodržujte trojhodinové rozostupy medzi jedlami a nič sladké už v ten deň nejedzte.

Doprajte si po tréningu
- po silovom aj aeróbnom cvičení ste vyčerpali zásoby glykogénu vo svaloch. Ten je potrebné doplniť, aby svaly rástli a silneli. Ak sa po tréningu nenajete, vaše telo sa dostane do núdzového režimu a nebude chcieť pustiť ani gram tuku. Zbavte sa preto dietárskeho myslenia typu: "Keď cvičím, tak to predsa nepokazím jedením!" A doprajte si niečo sladké, z čoho by ste inak mali výčitky - dajte si muffin, koláčik, kúsok čokolády alebo sušené ovocie.

Urobte pauzu v diéte
- po niekoľkých týždňoch redukčného režimu si urobte na pár dní dovolenku. To neznamená, že by ste sa mali začať bezhlavo prejedať, len si povoľte opraty. Spomalený metabolizmus sa zase spamätá a po znovunastolení stravovacieho poriadku budete chudnúť o to lepšie. Oddýchnete si aj psychicky - a to je tiež strašne dôležité!

Užite si cheat day - máte chuť na všetko, čo vidíte či cítite? Urobte si legálne a plánovaný cheat day, kedy si dáte všetko, čo máte radi a počas diéty nejete. Možno, že nakoniec zistíte, že predstavy o jedle a jeho chuti boli lepšie, než jedlo samotné.

Nejedzte sami
- aby ste mali istotu, že je túžba po jedle fyzickou záležitosťou, nemaškrťte sami večer pri televízii. Dajte si niečo dobré v dobrej spoločnosti - vyvarujete sa tak prejedaniu sa z emočných príčin, ktoré vyvoláva výčitky svedomia ešte dlhé dni po "zločine".

 

 

660x250_1.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Poradňa Urobte si čas na jedlo
Výživa Potrebujete sa rýchlo a zdravo najesť? My vieme, čo si pripraviť.
Jedlo a výživa Ako si správne rozvrhnúť jedlo počas dňa (noci)?