Fithall magazín

Piatok 26.2.2021 meniny má Viktor

Jedlo a výživa

Harmónia tela - 4. diel

Harmónia tela - 4. diel

Najlepšie bylinky pre ženy: Zaobídete sa bez hormónov!V dnešnej dobe existuje nespočetné množstvo doplnkov pre zdravie a tabletiek takmer na každý problém. Určite však nešliapnete vedľa, keď sa poobzeráte po rýdzo prírodných elixíroch.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Harmónia tela - 1. diel
Harmónia tela - 2. diel
Harmónia tela - 3. diel

 

Tentokrát sa zameriame na bylinky a ich kúzelné účinky na zdravie ženy. Inšpirujte sa a oddajte sa do starostlivosti prírody.

Fytohormóny: Hormóny z lona prírody

Bylinky pomáhajú napríklad pri ťažkostiach v klimaktériu. Ďatelina lúčna sa môže chváliť množstvom fytoestrogénu, ktorý v sebe ukrýva. V tele teda báječne zastúpi funkciu estrogénu, ktorý sa s útlmom vaječníkov postupne vytráca. Veľmi podobný účinok má ďatelina červená. Fytoestrogény predstavujú ďalší variant pre ženy, ktoré nechcú podstúpiť hormonálnu liečbu. Tá so sebou často prináša nežiaduce účinky a tiež možné zdravotné riziká.

Tip:
V prípade, že hormóny v pilulkách nemôžete užívať, skúste vaječníky a celú endokrinnú sústavu "prebudiť" hormonálnou jogou.

Medovka a valeriána lekárska: Pocit pokoja a správny krok k navodeniu kvalitného spánku
Medovka stelesňuje spoľahlivú cestu k nájdeniu pokoja a odstránenia stresu. Hrnček medovkového čaju s medom pohladí nielen chuťové poháriky, ale aj psychiku a celé telo. Uľaví sa tráviacemu ústrojenstvu a zatočíte s oparmi - nové štúdie ukazujú práve na vyššie uvedené účinky.

Tip: Pár vetvičiek medovky si pridajte do ovocného šalátu. Veľmi obľúbená je kombinácia valeriány a medovky pri problémoch so spánkom.

Svetelný koreň
Nájdete ho tiež pod názvom jam čínsky či Dioscorea batata a už po stáročia bol využívaný ako prostriedok k otehotneniu. Báječnou správou pre ženy je fakt, že koreň obsahuje prírodný progesterón a navyše harmonizuje hladinu estrogénu, čo je naozaj veľmi dôležitá funkcia. Nárast estrogénu môže byť na vine pri vzniku rakovinového bujnenia, myómov a cýst. Účinne zastaví náladovosť, zavlaží intímne partie ženy, zmierni nočné potenie a spánkový deficit.

Alchemilka: Bylinka ženami milovaná
Alchemilkovú vňať zaobstaráte v lekárni, pravidelné popíjanie čaju pôsobí snáď na všetky typicky ženské trápenia. Zaberá na bolestivú menštruáciu, účinne stimuluje maternicu, pomáha s mykózou a ďalšími vaginálnymi zápalmi. V internetových diskusiách si alchemilku chvália pre nárast sliznice maternice. Tá je dôležitá pre zahniezdenie vajíčka.

Bylinky osviežia pokrmy a prevoňajú kuchyňu
Stále ešte používate sušené bylinky pri varení? Presedlajte na tie čerstvé, a ak si v pestovaní byliniek neveríte, stavte na tie predávané v kvetináči. Bežne v supermarketoch natrafíte na mätu, medovku, bazalku, oregano, pažítku alebo kôpor. Po vyskúšaní sa už nebudete chcieť vrátiť k sušenej variante v sáčku.

 

 

4. diel našej týždennej kampane Harmónia tela je tu

 

Hormonalna-joga-4diel.jpg

 

Pri cvičení je najdôležitejšie veľmi rýchle a hlasné dýchanie, zvané Bhastrika: Pri nádychu sa pupok pohybuje smerom von a pri prudkom výdychu vzduch silne vyfúknete nosom, pričom sa pupok vťahuje dovnútra. Toto dýchanie pôsobí ako masáž na vnútorné orgány a aktivuje vašu vlastnú energiu.

 


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Harmónia tela - 1. diel
Jedlo a výživa Harmónia tela - 2. diel
Cvičenia a trendy Harmónia tela - 3. diel