Fithall magazín

Sobota 10.4.2021 meniny má Július

Jedlo a výživa

Čo s vami urobí zdravá výživa - za hodinu, deň, týždeň, mesiac a rok?

Čo s vami urobí zdravá výživa - za hodinu, deň, týždeň, mesiac a rok?Pre niekoho je zdravé stravovanie úplnou samozrejmosťou a nutnosťou, pre iného predstavuje niečo, čo by sa malo - niečo, čo je síce prínosné pre telo, ale neulahodí chuťovým bunkám, niečo, čo jedia tí druhí, niečo, u čoho sa nedá dlhodobo vydržať.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Jedlo a šport

Jedenie počas chôdze vedie k priberaniu

Zostavte si svoj zdravý jedálniček

  
To, čo je zdravé, je veľmi relatívne. Vhodnejšie označenie by teda bolo "rozumné". Rozumné stravovanie nám nezakazuje obľúbené dobroty a nikoho do ničoho nenúti. Rozumné stravovanie je také, ktoré robí dobre organizmu, maškrtnému jazýčku, aj našej duši.

Keď je reč o zdravej a rozumnej výžive, skúste si nepredstavovať produkty "bio" a "zdravých" predajní (sójové rezance, tofu, rôzne obilniny, prapodivné sirupy a vegetariánske párky). Predstavte si čerstvú, chrumkavú zeleninu, farebné ovocie, chudé mäso, vajcia, ryby, maslo, orechy, semená, pestrosť, vôňu, chuť, vitamíny, energiu, zdravie.
  
Nebojte sa, také rozumné a zdravé stravovanie vás neotrávi, ani keď ste doteraz jedli len polotovary a rožky s vlašským šalátom. Zistite, čo urobí s vaším telom zdravé jedlo:

Pri jedení - hryziete čerstvé potraviny. ktoré voňajú a chutia. Možno vás prekvapuje, že zdravé jedlo nie je zase až tak nedobré. Vitamíny a minerály pomaly začínajú prenikať do vášho tela.

Za hodinu - cítite sa skvele. Nemáte hlad, nenaháňa vás chuť na sladké. Živiny sa vstrebávajú do krvného obehu a do tkanív aj orgánov putuje všetko, čo potrebujú pre svoju regeneráciu a správne fungovanie.

Za deň - máte veľa sily a energie. Ste na seba pyšní, pretože ste zvládli celý deň bez nezdravých maškŕt. Pre telo je to trošku šok, preto sa začína zbavovať všetkého nepotrebného a vytáča metabolizmus na vyššie obrátky.

Za týždeň - prekvapuje vás, že nemáte chuť na svoju obľúbenú tortu po obede. Večer neotvárate chladničku, bezmyšlienkovite nepojedáte zemiačiky pri televízii. V špajze sú samé zdravé dobroty. Máte výbornú náladu, ste ľahší minimálne o pol kila a prekypujete energiou.

Za mesiac - niečo ste schudli, naučili ste sa zdravo variť, ale sem tam vás prenasleduje nutkavá myšlienka na tú načatú zmrzlinu v chladničke či nedojedenú bonboniéru v šuplíku. Teraz vydržte a nevzdávajte sa! Pokojne si niečo malé "nezdravé" dajte, ale zostaňte len pri kúsku. Teraz nastáva rozhodujúce obdobie - zdravé jedlo i telo a nové návyky vs. staré zvyky, únava a nadváha. Kto vyhrá?
 
Za tri mesiace - zdravé stravovanie je pre vás úplnou samozrejmosťou. Už dobre viete, ktoré potraviny vám robia dobre a ktoré nie. Počúvate svoje telo, oveľa viac sa hýbete a plnými dúškami si užívate všetky benefity nového životného štýlu.

Za rok - vnútorné orgány, tkanivá, pokožka, vlasy, nechty, svaly - celé telo dostáva presne to, čo potrebuje. Organizmus funguje ako dobre nastavený stroj a vás by už ani vo sne nenapadlo jesť inak. Prečo by ste to aj robili, keď vidíte tie úžasné výsledky?

 

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Ako sa stravovať na cestách
Poradňa Chudnutie pri nepravidelnom pracovnom režime
Zdravý životný štýl Cvičenie alebo strava? Čo je pre chudnutie dôležitejšie?