Fithall magazín

Piatok 5.3.2021 meniny má Fridrich

Jedlo a výživa

Chcete schudnúť? Biopotraviny vám vysnívanú váhu nezaručia!

Chcete schudnúť? Biopotraviny vám vysnívanú váhu nezaručia!Chudnutie je beh na dlhú trať - a pre veľa ľudí behom na celý život. Znížiť číslo na váhe je relatívne ľahké, ale udržať si postavu vyžaduje paradoxne úsilia oveľa viac. Každý dnes už dobre vie, že k trvalému zbaveniu sa nadváhy je potreba pravidelný pohyb, dostatok odpočinku, ale hlavne vyvážený jedálniček.


ČÍTAJTE TIEŽ:

10 potravín, o ktorých sa domnievate, že sú zdravé a diétne

Kyslé a kvasené výrobky pre telo prospešné

Posadnutosť zdravým jedlom

 

I keď budete v posilňovni tráviť večnosť, ale pritom sa kŕmiť nezdravými a nekvalitnými potravinami, svoju vysnívanú postavu nikdy nedosiahnete. Opačný extrém je ale tiež scestný - vyberať si len biopotraviny a očakávať, že vďaka nim budete štíhlejšie, zdravšie a šťastnejšie, je holý nezmysel.

Zistite, prečo vďaka biopotravinám neschudnete a začnite nakupovať rozumne:

1. Bio je zdravšie - áno, ale ako pre koho. Pre našu planétu môžu byť teoreticky biopotraviny "zdravšie", pretože by za sebou nemali zanechávať príliš veľkú ekologickú stopu. Keď si ale kúpite bio pomaranče zo Španielska, tento kladný efekt sa akosi vytráca. Ak chcete žiť ekologicky, nakupujte lokálne produkty. To, že by mala bio zelenina či bio ovocie viac vitamínov a minerálov, bolo už dávno vyvrátené. Naopak - napríklad v prípade obilnín a orechov sú bio produkty oveľa náchylnejšie k plesniam - a tie sú pre človeka vysoko toxické!

2. Bio je bez sacharidov - bio kus kus, bio pohánka, bio chlieb - vášmu telu je ale úplne ukradnuté, či sú skonzumované sacharidy bio alebo eko - pre telo sacharidy predstavujú skrátka len zdroj energie, a je vcelku jedno (z hľadiska energetickej hodnoty a chudnutia), či pochádzajú zo super bio špaldovej alebo obyčajnej bielej pšeničnej múky. Stále platí pravidlo, že pre chudnutie by mal byť energetický príjem nižší, ako výdaj!

3. Bio je bez tuku - na pultoch supermarketov a špecializovaných predajní so zdravou výživou sa môžete stretnúť s bio maslom, bio masťou alebo dokonca bio uhorskou salámou! Tu ale platí to isté, čo u sacharidov – maslo je maslo a odkiaľ pochádza jeho podiel tuku príliš neovplyvní. Ak usilujete o štíhlu postavu, obmedzte spracované potraviny, cukor a nasýtený tuk v jedálničku!

4. Bio je moderné - bio je moderným trendom dnešnej doby. V Čechách ale zatiaľ nemá takú tradíciu ani odberateľa, takže je potom otázkou, ako kvalitné produkty si v skutočnosti kupujete. V západných krajinách existujú celé supermarkety s biopotravinami, v ktorých je veľký odbyt. Nemôžete ale čakať, že v malej zapadnutej bio predajni nájdete výrobky porovnateľnej kvality. Doprava a dlhé skladovanie v predajni alebo v skladoch potraviny znehodnocujú.

5. Bio je drahšie - ak chcete chudnúť, počítajte s trochu vyššími výdavkami za nákupy. Diétne a kvalitné potraviny sú drahšie, aj keď sú ne-bio (poctivá šunka je 2x drahšia, nízkotučné syry sú drahšie, proteínové tyčinky stoja viac než sušienky s čokoládovou polevou, atď.). Nevzdávajte chudnutie predčasne kvôli obmedzenému rozpočtu - odpustite si produkty v bio kvalite a nakúpte si diétne a zdravé jedlo za polovicu ceny.

 

660x250_4.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Poradňa Na čo si dať pozor na etiketách potravín
Výživa Čo sú funkčné potraviny a superpotraviny?
Poradňa 7 červených potravín, ktoré chránia pred rakovinou prsníka