Fithall magazín

Pondelok 1.3.2021 meniny má Albín

Jedlo a výživa

Najlepšie prírodné antidepresíva

Najlepšie prírodné antidepresívaDepresia je psychiatrické ochorenie, ktoré má určité diagnostické kritériá. Vyznačuje sa patologickým smútkom, stratou schopnosti prežívať potešenie, nezáujmom o predtým obľúbené aktivity, chudnutím alebo naopak priberaním, stratou motivácie i vôle a mnohými ďalšími príznakmi.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako pôsobí cvičenie na naše emócie

Športujte a zbavíte sa depresií

8 potravín pre uchovanie telesného a psychického zdravia

 

Ak človek trpí depresiou, mal by v prvom rade vyhľadať odbornú pomoc, ktorú v tomto prípade predstavuje lekár - psychiater a psychológ so zameraním na psychoterapiu. Lekár predpíše antidepresíva a psychológ sa s pacientom snaží odstrániť príčiny depresívnych nálad.

Každý môže mať niekedy pocit, že ho nič nebaví a nezaujíma, každý sa môže potýkať so zlou náladou a nemusí to hneď byť depresia, vyžadujúca liečbu psychofarmakami.

Existuje totiž mnoho prirodzených spôsobov, ako sa skleslosti zbaviť - ak vás bude sprevádzať zlá nálada, vyskúšajte tieto tipy:

Riešte a robte zmeny - predtým, než vytočíte číslo psychiatra, sa zamyslite nad tým, čo môže byť príčinou vašej zlej nálady. Ak je to sychravé počasie, partnerské konflikty, neposlušné deti, veľa práce alebo pocit nenaplnenia, urobte vo svojom živote zmeny, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie. Ani to najlepšie antidepresívum totiž nevyrieši finančné problémy alebo nedostatok komunikácie vo vzťahu.

Hýbte sa - najlepším prírodným antidepresívom je pohyb vonku, na čerstvom vzduchu. Je jedno, či je tridsať nad nulou, alebo mrzne. Vyrážajte von denne, hýbte sa, behajte, choďte, dýchajte a pozerajte sa okolo seba! Endorfíny, ktoré sa vďaka pohybu vyplavia do vášho tela, privolajú dobrú náladu ani sa nenazdáte.

Pite ľubovník - Ľubovník bodkovaný sa užíva ako prírodné antidepresívum už od nepamäti. 1,5 gramu ľubovníkovej vňate (zoženiete ju v lekárni) zalejte 200 ml vriacej vody a nechajte 15 minút vylúhovať. Nálev vypite a radujte sa zo života. Pozor - ľubovník nikdy nekombinujte s antidepresívami! Podobné účinky ako ľubovník má tiež valeriána lekárska alebo kvet prvosienky.

Varte s bazalkou - pripravte si doma bazalkové pesto alebo šalát s paradajkami, mozzarellou a bazalkou. Táto aromatická bylinka vie upokojiť nervovú sústavu, odstrániť bolesti hlavy, znížiť negatívny vplyv stresu na náš organizmus, ale aj tlmiť úzkosti.

Čarovný harmanček - harmanček máme často spojený s detstvom, s dobou, kedy sa o nás niekto staral, kedy sme boli v bezpečí u mamičky. Uvarte si harmančekový čaj alebo si s ním pripravte voňavý kúpeľ. Táto kytička vie zmierniť depresívnu náladu.

Levanduľa - nie nadarmo sa z nej šijú aromatické vankúšiky a vyrábajú éterické oleje na podporu spokojného spánku. Levanduľa upokojuje rozdrásané nervy.

Akupunktúra - tradičná čínska medicína má k depresii tiež čo povedať. Ak nie ste zástancami medikamentov, vyskúšajte akupunktúru - odborne aplikované tenké ihličky rozjasnia vašu náladu.

 

660x250_1.jpg


Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
FITHALL cvičenie Jóga - liek na stres a bolisti chrbta
Poradňa Bojujte jedlom proti stresu
Zdravý životný štýl Mindfulness - liek proti stresu