Fithall magazín

Streda 3.3.2021 meniny má Bohumil(a)

Jedlo a výživa

Stravou proti celulitíde

Stravou proti celulitídeSlovo "celulitída" síce znie ako názov závažného ochorenia, ale v skutočnosti ide len o estetický problém, ktorý trápi veľa žien. Hrboľatá pokožka v partiách stehien a zadku sa často prekvapivo objavuje aj u mladých dám, športovkýň a dievčat – ale je to úplne normálne.
 
Celulitíde sa prezýva "pomarančová koža", pretože  tukové bunky sa vytláčajú proti povrchu kože, a tým vznikajú drobné jamky podobné práve tým na pomarančoch.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako sa zbaviť celulitídy na stehnách a zadku

Čo s dotieravou celulitídou

Čo jesť pred športom a po ňom?

 

To, v akom štádiu sa celulitída nachádza, ovplyvňuje mnoho rôznych faktorov - genetika, nedostatok pohybu, hormonálne zmeny, fajčenie, zanedbaný pitný režim či nevhodné stravovanie.
 
Ženy sú ňou zasiahnuté častejšie, pretože sa im tuk ukladá práve do oblastí stehien a zadku. Ďalším rozhodujúcim faktorom je pôsobenie hormónu estrogénu, zvlášť ak je podávaný v podobe hormonálnej antikoncepcie.
 
Relatívne účinnou prevenciou proti celulitíde sú lymfatické masáže, ktoré pomáhajú z tkanív odvádzať nahromadenú tekutinu, ďalej sa odporúča sauna, otužovanie a ďalšie procedúry, ktoré vedia rozprúdiť krv v kritických partiách.
 
Dobre zostavený jedálny lístok dokáže s jamkami v koži tiež pekne zatočiť - dodržujte nasledujúce pravidlá a koža sa vyhladí ako mávnutím čarovného prútika:
 
Pite vodu - nadmerné zadržiavanie vody v podkoží spôsobuje vytláčanie tukových buniek na povrch, čo vedie k vzniku pomarančovej kože. Aby ste sa prebytočných tekutín zbavili, musíte piť. Pite obyčajnú vodu s nízkym podielom sodíka - nebojte sa do seba cez letné dni postupne dostať až 4 litre tohto prírodného zázraku!
 
Pite čaj - konkrétne zelený čaj má močopudné účinky, zrýchľuje metabolizmus a pomáha tým k znižovaniu hmotnosti. Je silným antioxidantom, takže aj pokožka po jeho vypití bude vyzerať oveľa krajšie.

Konopné semienka
- prisypte si ich do rannej kaše alebo do jogurtu. Zoženiete ich buď drvené alebo celé, spolu s nimi do svojho tela dopravíte omega 3 kyseliny a veľa vitamínov. polynenasýtené mastné kyseliny prospievajú nielen mozgu, ale aj koži. Nájdete ich tiež v tučných morských rybách, šalvii alebo ľanových semienkach.
 
Strukoviny - majú optimálny pomer bielkovín a sacharidov a obsahujú tiež veľa vlákniny, ktorá vyčistí nielen vaše črevá, ale aj podkožie. Vďaka vláknine odídu z organizmu všetky škodliviny a pokožka sa rozjasní. Doprajte si ich na obed alebo po tréningu.
 
Kustovnica čínská - goji, malé červené plody kustovnice čínskej, sú dnes k dostaniu na každom rohu. Sú nabité antioxidanty, vitamínom C, proteínami aj vlákninou - teda všetkými nepriateľmi celulitídy. Ozdobte si s nimi kašu, tvaroh alebo ich zobte len tak.
 
Ovocie a zelenina - konkrétne zelerom a melónom by ste sa mali dopovať čo najčastejšie, aby ste zbavili telo nadmerného množstva tekutín. Čo sa týka ďalších druhov, medze sa nekladú.

 

660x250_4.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Poradňa Chudnutie pri nepravidelnom pracovnom režime
Poradňa Ako sa stravovať v horúcich letných dňoch
Zdravý životný štýl Cvičenie alebo strava? Čo je pre chudnutie dôležitejšie?