Fithall magazín

Piatok 5.3.2021 meniny má Fridrich

Jedlo a výživa

Ortorexia - posadnutosť zdravým životným štýlom

Ortorexia - posadnutosť zdravým životným štýlomV minulosti si ľudia príliš nemohli diktovať, čo budú jesť a čo nie. Jedlo bolo skrátka jedlom. Malo zasýtiť, dodať telu potrebnú energiu a pokiaľ možno aj chutiť. V časoch, keď bol na pultoch obchodov dostupný jeden jediný druh jogurtu alebo nebolo možné kúpiť banány, sa neriešilo, čo je zdravé, čo je bio, či je lepšie jesť paleo alebo raw a podobne. Neexistovala preto ani ortorexia, posadnutosť zdravým jedlom, dnes už radená medzi poruchy príjmu potravy.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Záchvatové prejedanie. Zbavte sa ho!

Zdravé jedlo mi nechuti. Čo s tým?

Koniec s nočným vyjedaním chladničky

 

Patologická posadnutosť zdravou výživou sa prejavuje tak, že postihnutý odmieta bežné potraviny, nakupuje v špecializovaných predajniach so zdravou, racio a bio výživou, hľadá si na internete a v časopisoch informácie o jedle a tento záujem sa stáva posadnutosťou a hlavnou náplňou času, ktorá vytláča zo života ostatné záľuby, ale aj povinnosti.

Spoločne s tým, ako rastie záujem o zdravé jedlo, narastá strach z konzumácie toho nezdravého, pričom to, čo je považované za zdravé a nezdravé, je relatívne. Človek postupne vyraďuje z jedálnička všetko, čo považuje za škodlivé a tento zoznam sa rozširuje.

Kvôli obmedzenému výberu potravín strácajú ľudia s ortorexiou hmotnosť, avšak chudnutie je až druhotné (na rozdiel od anorexie, u ktorej je chudnutie cieľom) - primárnym zámerom bolo jesť zdravo.

Ortorektici pozorne dbajú na to, aby jedlo, ktoré konzumujú, nebolo geneticky upravované, hnojené umelými hnojivami, aby neobsahovalo žiadne éčka, konzervanty, umelé sladidlá a podobne. Každé sústo starostlivo skúmajú a radikálne odmietajú všetko, čo nespĺňa ich prísne kritériá. Výrazne tým obmedzujú nielen svoj jedálniček, ale aj spoločenské kontakty, ktoré sa v bežnom živote, často za prítomnosti dobrého a nie vždy úplne zdravého a diétneho jedla, odohrávajú.

Už len samotná myšlienka, že by mal človek posadnutý zdravou výživou zjesť niečo nezdravé, vzbudzuje úzkosť a strach z následkov takéhoto konania.

Paradoxom je, že vyhrotený záujem o zdravý životný štýl je vo svojom dôsledku veľmi nezdravý, ostatne ako všetko, čo je privedené do extrému.

Tak, ako všetky poruchy príjmu potravy, aj táto môže vzniknúť, keď jedinec nerieši svoje skutočné problémy - zaoberanie sa jedlom potom predstavuje problém zástupný. V prvom rade je preto nutné zistiť, čo sa v živote takého človeka odohráva, a prečo siahol práve po takomto riešení svojich emocionálnych či vzťahových problémov.

Aby mohla nastať zmena k lepšiemu, mal by si postihnutý pripustiť, že má problém, že je chorý. Chcel jesť zdravo, aby bol zdravý, nie chorý. V prípade tejto choroby je ale zdravé jedlo tým, čo chorobu spôsobilo. Liekom môže potom byť jedlo nezdravé, ktoré sa postupne zaraďuje na denné menu. Ortorektik by si v prípade, že sa chce naučiť jesť normálne, mal spísať zoznam potravín od najmenej rizikových, až po tie najviac obávané a postupne ich skúšať konzumovať.

V okamihu, keď svojpomoc nefunguje, je vhodné obrátiť sa na odbornú pomoc, vyhľadať psychoterapiu, ktorá pomôže odhaliť príčiny takéhoto konania, ale tiež uľahčí prechod k bežnej strave a normálnemu fungovaniu.

 

660x250_1.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Poradňa Bojujte jedlom proti stresu
Jedlo a výživa Bojujeme jedlom proti migréne
Jedlo a výživa Ako odmietnuť jedlo?