Fithall magazín

Štvrtok 25.2.2021 meniny má Frederik(a)

Jedlo a výživa

Bylinky a koreniny, ktoré pomáhajú pri chudnutí

Bylinky a koreniny, ktoré pomáhajú pri chudnutíMnoho potravín a plodín, z ktorých pripravujeme jedlá, má skvelú chuť samo o sebe. Čerstvé zrelé paradajky sú jemne sladkasté, voňajú už z diaľky a netreba ich nijako zvlášť dochucovať. Kvalitné mäso stačí poprášiť soľou a korením a zemiaky trošku omastiť maslom, nič viac nie je potrebné. Niekedy ale máme chuť na niečo výraznejšie, exotickejšie alebo pikantnejšie. Potom sa o slovo začnú hlásiť bylinky a koreniny.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Cottage syr pre chudnutie

Soľ a jej vplyv na zdravie

Máte občas problémy s trávením? Skúste aníz!

 

Korenie sa používa na vyšperkovanie chutí a vôní jedál, ale aj k ich konzervácii. Vyrába sa zo sušených alebo čerstvých častí rastlín a v potravinárstve sa radí medzi tzv. pochutiny, ktoré nemajú sýtiacu funkciu. Zatiaľ čo pod pojmom korenie bežne chápeme niečo suché a sypké, bylinky bývajú do jedál pridávané čerstvé.
  
Korenie a bylinky dodávajú našim gastronomickým výtvorom chuť (vďaka siliciam, horčinám, trieslovinám a éterickým olejom) a niektoré z nich tiež vedia podporiť chudnutie.

Zoznámte sa s najlepšími pomocníkmi na ceste k štíhlej postave:

Škorica - najznámejší "spaľovač" medzi korením čistí črevá, umožňuje lepšie vstrebávanie živín aj trávenie jedla, podporuje vyplavovanie toxínov a vytáča metabolizmus na vyššie obrátky. Škorica pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi a tým zabraňuje nadmernému ukladaniu tuku do podkožia.

Kajenské korenie - pýši sa vysokým obsahom vitamínov A, C, B, vápnika i draslíka. Dokáže zlepšiť peristaltiku čriev, tlmí chuť do jedla, zahrieva organizmus vďaka tzv. kapsaicínu a tým opäť urýchľuje metabolické procesy v tele.

Chilli - tiež obsahuje alkaloid kapsaicín, ktorý zrýchľuje látkovú výmenu. Ten ale sám o sebe k chudnutiu nestačí. Aj keď existujú kapsaicinové tablety, nadbytočných kilogramov sa ľahšie zbavíte rozumným jedálničkom a pravidelným pohybom. Chilli korením si spestríte svoje pokrmy, ale nepreháňajte to s ním - mohli by ste si popáliť pažerák.

Zázvor - zvyšuje teplotu tela a tým urýchľuje metabolické pochody. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi, zbavuje telo prebytočnej vody a vie tiež pomôcť od bolesti svalov po náročnom tréningu.

Chlorella - považuje sa za najsilnejšie prírodné antibiotikum, podporuje vyplavovanie škodlivín z tela a tým redukuje prejavy celulitídy aj hromadenie tuku v podkoží. Zoženiete ju bežne v podobe tabliet.

Psylium - semená skorocelu indického sú v podstate čistá vláknina, ktorá vie vyčistiť črevá, znížiť glykemický index potravín, zahnať pocit hladu, stabilizovať hladinu cukru aj cholesterolu v krvi a naštartovať metabolizmus.
  
Najlepším "korením", ktoré podporuje chudnutie, je pohyb, dostatok odpočinku a vyvážený jedálniček, ktorý môžete vyladiť všetkým, od anízu až po zázvor.Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Najčastejšie chyby pri chudnutí
Jedlo a výživa Káva, alkohol a chudnutie. Ide to dokopy?
Upoutávky 10 psychologických trikov pri chudnutí