Fithall magazín

Utorok 2.3.2021 meniny má Anežka

Jedlo a výživa

Záchvatové prejedanie. Zbavte sa ho!

Záchvatové prejedanie. Zbavte sa ho!Nekontrolované prejedanie (anglicky Binge Eating Disorder) sa radí medzi poruchy príjmu potravy a je závažné rovnako ako mentálna anorexia alebo bulímia. Na rozdiel od bulímie sa ale nekontrolované prejedanie vyskytuje bez následných epizód obmedzovania sa v jedle, zvracania, užívania preháňadiel a nadmerného cvičenia, čo vo svojom konečnom dôsledku vedie k výraznému priberaniu na váhe.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Zdravé jedlo mi nechuti. Čo s tým?

Koniec s nočným vyjedaním chladničky

Problémy s trávením? Zbavte sa ich zmenou jedálnička!

 

Táto porucha bola popísaná už v roku 1959 psychiatrom Albertom Stunkardem a napriek tomu, že je najviac rozšírená v dospelej populácii, sa jej nevenuje toľko pozornosti ako práve anorexii alebo bulímii.

Aby bolo možné hovoriť o poruche príjmu potravy, ktorá je spojená so záchvatovým prejedaním, musí sa vyskytovať niekoľko diagnostických znakov - jedinec počas určitého časového obdobia skonzumuje oveľa väčšie množstvo jedla, než podobne starý človek za rovnakých podmienok, jedenie sprevádza pocity straty kontroly a pocit neschopnosti jedenie zastaviť, človek je rýchlejšie, než normálne, je, aj keď sa cíti nepríjemne plný, pokračuje v jedení, aj keď nemá hlad, ale aj je radšej osamote, ako v spoločnosti, pretože sa za svoje správanie hanbí. Po epizóde záchvatového prejedania sa často u chorých objavujú pocity znechutenia sebou, depresívne pocity aj pocity viny.

Čo sa týka frekvencie záchvatov, pre diagnostikovanie poruchy by sa mali objavovať aspoň raz týždenne, po dobu troch mesiacov.

Dôležité je uvedomiť si, že nie každý, kto sa záchvatovo prejedá, má zároveň poruchu - občasné extrémne nájazdy na špajzu by sa dali nazvať skôr problémom s jedlom (ktorý je ale tiež nutné riešiť), než priamo psychickou poruchou.

Nekontrolované prejedanie vzniká kvôli narušenému vzťahu so svojím vlastným telom, neprijímaním vlastného tela a snahami o riešenie tohto vzťahu diétami. Fungujú potom dva mechanizmy udržiavania poruchy - jednak sa telo adaptuje na štýl stravovania, kedy dostane behom krátkeho času veľa energie, ale tiež sa človek učí zvládať svoje problémy týmto nevhodným správaním. Zjednodušene povedané - keď sme nútení riešiť problémy s jedlom, nemusíme riešiť tie ďalšie, mnohokrát zásadnejšie.

Či už niekto bojuje s poruchou príjmu potravy, alebo len niektorými jej symptómami, mal by vyhľadať pomoc odborníkov. Niektoré ťažkosti možno zvládnuť svojpomocne, avšak je lepšie zveriť sa do rúk skúsených. Ideálna je kombinácia psychiatrickej ambulantnej starostlivosti so starostlivosťou psychológa, ktorý absolvoval psychoterapeutický výcvik.

Nemôžete čakať, že by sa prejavy záchvatového prejedania odstránili priebehu niekoľkých dní - je potrebné odhaliť príčiny takého konania, nevhodné stravovacie návyky nahradiť vhodnejšími, ale aj naučiť sa pracovať so svojimi emóciami.

Pokiaľ sa známky záchvatového prejedania objavujú u niekoho z vašich blízkych (tajné nákupy jedla, miznutie spoločného jedla, prázdne obaly od potravín v koši, depresívne prejavy, priberanie na váhe a pod.), nie je vôbec jednoduché s tým niečo urobiť. Ak dotknutý sám problém nevidí, ťažko ho o nesprávnosti jeho konania presvedčíte. Ponúknite druhým citlivým spôsobom počúvajúce ucho aj pomocnú ruku, vyjadrite pochopenie aj možnosť pomôcť a dúfajte, že si dotyčný sám uvedomí, že niečo nie je v poriadku.

 

 

660x250_3.jpgAutor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Čo jesť pred a po cvičení
Jedlo a výživa Jedlo ako droga
Poradňa Bojujte jedlom proti stresu