Fithall magazín

Štvrtok 25.2.2021 meniny má Frederik(a)

Jedlo a výživa

Nakopnite svoj metabolizmus cvičením - 3. diel

Nakopnite svoj metabolizmus cvičením - 3. diel

4 signály ako spoznať, že máte v jedálničku málo vlákninyUrčite viete, že je vláknina zdravá, a že by sme jej mali prijímať dostatočné množstvo, aby naše telá pracovali ako dobre nastavený stroj. Delíme ju na rozpustnú a nerozpustnú a radíme ju medzi sacharidy.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Nakopnite svoj metabolizmus cvičením - 1. diel

Nakopnite svoj metabolizmus cvičením - 2. diel

 

Avšak na rozdiel od sacharidov, ktoré nájdeme napríklad v banánoch, ovocí, sladkostiach či prílohách, nevie organizmus vlákninu premeniť na energiu, a preto sa veľmi odporúča pri chudnutí.

Ako jedna z mála živín zatiaľ nebola obvinená z toho, že by nemusela byť zase až tak zdraviu prospešná, ako sa uvádza. U vlákniny je to jasné - našim bruškám prospieva.

Súčasné odporúčania tvrdia, že by sme mali denne skonzumovať asi 30 gramov tejto pomocníčky, súčasný stav u väčšiny ľudí sa však pohybuje okolo 10 - 15 gramov. Predávkovanie vlákninou so sebou nesie riziko len v prípade, že do seba počas dňa dostanete málo minerálnych látok, tú trošku na seba vláknina naviaže a telo je potom ochudobnené o tieto cenné látky. Tento stav je však veľmi nepravdepodobný. Nadmiera vlákniny môže niektorým jedincom spôsobiť nadúvanie, ale opäť len v okamihu, keď je jedálniček nevyvážený a vláknina sa užíva ako doplnok stravy.

Problém nastáva, keď si doprajete vlákniny málo - a aby ste nemuseli každý gram počítať, tu sú uvedené niektoré zo signálov, ktorý vám napovedia, že jej jete málo:

Nechodíte denne
- vláknine sa hovorí kefa na črevá, pretože vo svojej rozpustnej aj nerozpustnej forme urýchľuje priechod potravy hrubým črevom, poháňa vyprázdňovanie a pomáha proti zápche. Dobre naladený organizmus má potrebu vyprázdňovania denne. Ak chodíte menej, pridajte vlákninu, vodu i pohyb.

Jedlá sú "malé" - jedlá obsahujúce veľa vlákniny spoznáte tak, že sú objemné, ale málo kalorické. Zeleninové a ovocné šaláty, grilovaná i dusená zelenina, strukoviny či zemiaky tvoria na tanieri dojem hojnosti, ale skrývajú v sebe minimum energie. Ak jedlo na vašom tanieri vyzerá nefarebné a malé, zapracujte na zeleninových prílohách. Keď k jednému toastu so šunkou a syrom pridáte kopec zeleniny, hneď budete mať pocit, že sedíte na kráľovskej hostine.

Nejete pestro
- nemusíte sa pchať obilnými klíčkami, zobať semienka a kupovať si špeciálne pečivo - stačí, keď svoje obľúbené biele rožky občas nahradíte žitným "šrotovým" chlebom, miesto ochuteného jogurtu si do poctivého bieleho nakrájate jablko a ku vyprážaným a sladkým jedlám si dáte veľkú porciu zeleniny.

Máte hlad - vláknina zvyšuje pocit nasýtenia, pretože vie v žalúdku napučať, ale obsahuje len minimum využiteľnej energie. Preto je skvelou barličkou pri znižovaní hmotnosti. Aby fungovala ako prostriedok na nasýtenie, musíte zároveň veľa piť - nech má z čoho napučiavať. Vláknina má tiež schopnosť znižovať glykemický index pokrmu a tým regulovať hladinu cukru v krvi. Spomaľuje vstrebávanie sacharidov i tukov, tým upravuje metabolizmus a vy potom ľahšie chudnete.

 

Ďalší diel kampane a ďalšie cvičenia s trénerkou Máriou Korseltovou. Nakopnite svoj metabolizmus a zbavte sa prebytočných kíl s nami.

 

Nakopnite-svoj-metabolizmus-cvicenim-3diel.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Nakopnite svoj metabolizmus cvičením - 1. diel
Jedlo a výživa Nakopnite svoj metabolizmus cvičením - 2. diel