Fithall magazín

Utorok 9.3.2021 meniny má Františka

Jedlo a výživa

Problémy s trávením? Zbavte sa ich zmenou jedálnička!

Problémy s trávením? Zbavte sa ich zmenou jedálnička!Trávenie je alfou i omegou našej pohody a spokojnosti, ale aj hmotnosti. Ak má človek problémy so zažívaním, nemôže si pochutnať na dobrom jedle, musí starostlivo voliť, čo môže zjesť a čo nie, takmer sa trasie od strachu pred ochutnaním niečoho nového a situácie, kedy má jesť s rodinou či priateľmi, sa stávajú veľmi nepredvídateľnými.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

5 tipov pre zrýchlenie metabolizmu a ľahšie chudnutie

Mýty a pravda o prekyslení organizmu

Máte spomalený metabolizmus? Rozhýbte ho!

 

Pokazené trávenie môže spôsobovať nepríjemné až bolestivé stavy s príznakmi, ako sú pocity ťažkosti a preplneného žalúdka, pálenia záhy, vracania sa jedla späť do pažeráka, často sa vyskytuje plynatosť, kŕče v žalúdku aj črevách, ale aj hnačka alebo naopak zápcha.

Trávenie je metabolický biochemický proces, ktorý má za cieľ získavať živiny z prijatej potravy. Aj keď sa v tele človeka subjektívne nič nekalé diať nemusí (vyššie spomínané príznaky), je možné, že organizmus nie je schopný z nejakého dôvodu z jedla živiny vstrebať. Potom nastáva situácia, kedy jeme napríklad ovocie a zeleninu po kilách, ale vitamíny prídu navnivoč, napchávame sa mäsom, avšak proteíny zostávajú nevyužité a zaťažujú naše obličky a sacharidy namiesto toho, aby slúžili ako zdroj energie, sa rýchlo ponáhľajú ukryť do našich bokov, v podobe tukových vankúšikov.

Príjem aj spracovávanie jedla nie je iba záležitosťou tela. Hovorí sa, že niekedy zlé trávenie naznačuje, že nemôžeme "stráviť" niečo alebo niekoho vo svojom živote. Než teda začnete podnikať opatrenia pre lepšie trávenie, zamyslite sa, či náhodou nie je vo vašom živote niečo "zle stráviteľné". Potom skúste tieto tipy a začnite si opäť dobré jedlo užívať naplno:

Pite - nečudujte sa, že máte problémy s trávením aj nadváhou, ak málo pijete. Voda odplaví škodliviny z nášho organizmu, prečistí ho a hydratuje. Je tiež jedným z najlepších pomocníkov proti zápche. Pite aspoň 2 - 3 litre čistej vody denne a trávenie bude šliapať ako stroj.

Jedzte pravidelne
- ráno neraňajkujete, na obed zhltnete niečo malé a večer sa najete na prasknutie. Druhý deň si doprajete opulentné raňajky, ale potom sa začnete obmedzovať, aby ste nepribrali. Organizmus je nepravidelnosťami v stravovaní zmätený a nielen, že oveľa viac ukladá tuk, ale tiež nevie, kedy sa má chystať "do akcie" a kedy byť v pokoji.

Jedzte menšie porcie - keď do kotla priložíte naraz priveľa dreva, uhasíte oheň. Rovnako tak to funguje s jedlom - malé porcie metabolizmus aj trávenie popoženú, veľké porcie ho uhasia. Ak navyše bojujete s pálením záhy, na veľké porcie nadobro zabudnite.

Pridajte vlákninu - proti páleniu záhy aj proti zápche skvelo funguje vláknina. Je to stále tá istá pesnička - zaraďte do jedálnička ovocie, zeleninu i celozrnné výrobky a vláknina nastaví vaše trávenie ako hodinár zložité hodinky. Bohato bude stačiť, keď do seba dopravíte vlákninu z prirodzených zdrojov - doplnky stravy nie sú nutné. Hrozilo by potom, že jej budete mať nadbytok a ten vie brucho pekne nafúknuť.

Jedzte pomaly - keď jete rýchlo, prehltnete s jedlom aj veľa vzduchu. Ten potom v tráviacom trakte robí neplechu, tlačí v žalúdku a spôsobuje nadúvanie. Jedzte pomaly, dobre žujte a o svojom trávení nebudete vedieť.

Hýbte sa
- pohyb je všeliekom. Jednak sa vďaka nemu udržíte v kondícii, ale aj naštartujete metabolizmus a rozhýbete črevá. Nie nadarmo sa hovorí, že na čerstvom vzduchu to trávi najlepšie, preto skôr, ako zájdete do lekárne, vyrazte na dlhú prechádzku.

 


Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Zostavte si svoj zdravý jedálniček
Poradňa Chudnutie pri nepravidelnom pracovnom režime
Upoutávky Princípy zdravého stravovania