Fithall magazín

Sobota 10.4.2021 meniny má Július

Jedlo a výživa

Prečo váha nepadá? Diétne potraviny, ktoré zadržiavajú vodu v tele.

Prečo váha nepadá? Diétne potraviny, ktoré zadržiavajú vodu v tele.Síce sa hovorí, že je jedno, koľko človek váži, a že by sa mal sústrediť hlavne na zloženie tela, ale to sa môže dobre radiť len tým, ktorí s hmotnosťou problémy nemajú a ľahko sa zmestia aj do starých úzkych nohavíc. Ostatní smrteľníci, zápasiaci o každý milimeter k dopnutiu sukne, sa čas od času vážia a mnohokrát s nevôľou zistia, že diéta aj cvičenia, ktorými sa celé týždne trápili, sú bez efektu.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

6 najhorších jedál, než idete do postele

Éčka na našich tanieroch

Ako poznáme, že máme problémy s príjmom potravy?

 

Realita nie je ale vždy tak jednoduchá. Dobre viete, že kilogram čistej svalovej hmoty má oveľa menší objem, než kilogram tuku, a že tuk a voda sú dve úplne odlišné látky.

Skúste sa zamyslieť nad svojím jedálničkom a odhaľte v ňom potraviny, ktoré vám pri chudnutí škodia oveľa viac, než sa môže na prvý pohľad zdať - neschovávajú do podkožia tuk, ale z rôznych dôvodov vedú k zadržiavaniu vody.

Ovocie - je plné vitamínov, minerálov, vlákniny, má nízku kalorickú hodnotu, je neuveriteľne chutné a šťavnaté, ale aj napriek tomu môže držať vodu v podkoží ako rukojemníka. Ovocie obsahuje veľké percento sacharidov, a tie na seba viažu vodu. Ovocie si pokojne pri chudnutí dajte, ale skôr v prvej polovici dňa.

Cestoviny a pečivo
- aj ich celozrnné varianty sú zložené zo sacharidov, a ako už bolo povedané, tie sú so zadržiavaním vody jedna ruka. Ak chcete trošku "spľasnúť", skúste to chvíľku vydržať bez nich. Doprajte si radšej ako prílohu dusenú zeleninu.

Diétne sucháre - jednak pre obsah sacharidov, ale tiež podielom soli, sa rôzne knäckebroty, ryžové chlebíky a diétne sucháre dostali na čiernu listinu "zadržiavačov" vody. V soli je sodík a ten má priamy vplyv na hospodárenie organizmu s vodou. Jeho úlohou je pustiť z tela vody čo najmenej von a čo najviac ju nechať vo vnútri. Vyhýbajte sa preto slaným potravinám. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, sucháre a krehké chlebíky bývajú sami o sebe bez chuti, a práve pridávaním nemalého množstva soli výrobcovia chuťové vlastnosti doháňajú.

Ryža so zeleninou - môže byť niečo diétnejšie? Nehľadiac na úplnú absenciu bielkovín, v tomto obľúbenom pokrme pri chudnutí, nájdete len sacharidy. A sacharidy môžu pri vyššej spotrebe jednoznačne viesť k hromadeniu vody v tele.

Tuniak v plechovke
- aj keď si kúpite toho vo vlastnej šťave, s množstvom soli, ktoré v plechovke nájdete, by ste si mohli pomaly otvoriť soľné bane. Ak ho máte radi, už ho nesoľte, a keď si ho dáte do šalátu, zeleninu nesoľte tiež. Príjem sodíka z jednej plechovky tejto inak zdravej rybky vám vystačí skoro na dva dni.

Nakladaná zelenina - nízkotučné syry (syrečky), šunka a ďalšie diétne dobroty opäť vynikajú podielom soli. Hoci je ich energetická hodnota nízka a nízky je v týchto prípadoch aj obsah sacharidov, kvôli soli sa po ich zjedení môžete cítiť ako cisterna s vodou. Pozor si tiež dávajte na dresingy a minerálne vody. Aj títo zástupcovia príliš k odvodneniu organizmu neprispejú.

 

 

660x250_2.jpg

 

Autor:Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Čo sú funkčné potraviny a superpotraviny?
Jedlo a výživa Hladné potraviny - viete, ktoré to sú?
Výživa Aké potraviny sú zakázané pri chudnutí?