Fithall magazín

Štvrtok 25.2.2021 meniny má Frederik(a)

Jedlo a výživa

Je vám horúco? Najlepšie osviežujúce diétne nápoje.

Je vám horúco? Najlepšie osviežujúce diétne nápoje.To, že sa má v teplých dňoch dodržiavať pitný režim viac, ako kedykoľvek inokedy, je celkom jasné. Neodporúča sa konzumovať príliš veľa kávy, čierneho čaju a kolových nápojov, pretože organizmus vody zbavujú. Vhodné nie sú ani sladké, perlivé limonády a sladké džúsy - jednak obsahujú veľa jednoduchých sacharidov, ktoré stimulujú produkciu inzulínu a ten potom, zjednodušene povedané, podporuje ukladanie zásobného tuku, ale aj pocit smädu skôr vyvolávajú, než aby ho uhasili.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Zdravé grilovanie alebo ako sa vyhnúť zbytočným kalóriám

Potraviny, ktoré ochladia váš organizmus

Ako sa stravovať v horúcich letných dňoch

 

Alkohol je kapitola sama o sebe. Pri vode alebo pri grilovaní je lákavé osviežiť sa pivom či vínným strikom, avšak alkohol dehydruje tiež a navyše je veľmi kalorický.

Ideálne je piť neperlivú vodu izbovej teploty, ale problémom je, že jej chuť je trochu nudná a ľahko sa jej prepijeme.

Skúste si pripraviť letné osviežujúce drinky, ktoré vám budú chutiť a nepriberiete po nich jediný gram:

Uhorková - šalátovú uhorku ostrúhajte, polovicu nastrúhajte na jemnom strúhadle a nakrájajte si tiež pár koliesok bokom. Zalejte ju litrom vody, pokojne aj perlivej, a nechajte asi pol hodiny v chladničke. Potom cez jemné sito sceďte, limonádu doslaďte niekoľkými kvapkami tekutej stévie a do hotového osvieženia vhoďte niekoľko koliesok uhorky pre ozdobu. Pokiaľ sa budete chcieť vyhrať, z koliesok pomocou vianočných formičiek vytvorte rôzne tvary.

Citronáda - najjednoduchšie letné osvieženie získate, keď vytlačíte do litra vody šťavu z polovice citróna, druhú polovicu dobre umyjete a nakrájate na kolieska a vhodíte dovnútra. Pridajte ľad a citronádu doslaďte podľa svojho - medom, trstinovým cukrom alebo opäť stéviou.

Jahody s mätou - natrhajte lístočky čerstvej mäty, umyte ich a zalejte vodou. Jahody nakrájajte na polovice, aby sa z nich uvoľnila šťava a vhoďte ich do džbánku k mäte. Ovocie vodu jemne osladí, takže nebude nutné pridávať žiadny cukor a mäta jej dodá svieži nádych. Miesto mäty pre zmenu vyskúšajte napríklad tiež medovku.

Zázvorová limonáda
- pripravte si horúci zázvorový čas s medom (stéviou) a citrónom. Nastrúhaný alebo nakrájaný zázvor zalejte vriacou vodou a nechajte chvíľku vylúhovať, potom pridajte citrón, sladidlo a počkajte, kým čaj nevychladne. Potom prihoďte kocky ľadu, tenké plátky zázvoru a citrónu na ozdobu, zapichnite slamku a máte veľmi zdravý a pritom osviežujúci drink.

Melónová limonáda - nakrájajte na kúsky vodný i žltý melón, prelejte ich perlivou vychladenou minerálkou a je hotovo. K nápoju si vezmite na pomoc dlhú lyžičku - s ňou sa vám budú kúsky melóna lepšie loviť a jesť.

Ice coffee - čakať, než obyčajná káva vychladne, je zdĺhavé. Prelejte preto rozpustnú kávu vodou studenou, prekvapivo sa rozpustí rovnako dobre, ako v horúcej. Oslaďte ju tým, čo máte radi, primiešajte mlieko i ľad a ľadová kávička je na svete.

 

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Ako čítať etikety potravín?
Jedlo a výživa Chcete schudnúť? Pite!
Jedlo a výživa Zelenina - pre zdravie a chudnutie