Fithall magazín

Nedeľa 7.3.2021 meniny má Tomáš

Jedlo a výživa

Športová výživa - Anabolizanty

Športová výživa - AnabolizantyAnabolizéry sú látky, ktoré patria medzi doplnky stravy. Tvoria celkom špecifickú kategóriu doplnkov, ktorú užívajú prevažne silovo zameraní športovci mužského pohlavia. Tieto látky sa konzumujú kvôli rastu svalovej hmoty - zvyšujú totiž produkciu mužského pohlavného hormónu testosterónu, zlepšujú dusíkovú bilanciu (tá napomáha k rastu svalov), ale tiež znižujú aktivitu hormónu kortizolu a tým potláčajú katabolické (rozkladné) procesy. Ďalším dôvodom pre ich užívanie je pocit zvýšenej energie a menšej únavy aj počas tých najnáročnejších tréningov.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Fitness recepty z proteínového prášku

7 najlepších spaľovačov tuku

Tabletky na chudnutie - prečo nám samé o sebe nepomôžu?

 

Po zjedení anabolizéru sa rozšíria cievy, organizmus sa začne prekrvovať a tým pádom zásobovať svaly výživnými látkami i kyslíkom. Väčšina konzumentov začne po chvíľke cítiť teplo, príval energie a "napumpovanie" svalov.

Niektorí výrobcovia pridávajú do anabolizérov tiež látky pre lepšiu regeneráciu po záťaži, čo je výhodné. Kvôli stimulácii testosterónu rastú nielen svaly, ale aj libido a vďaka aktivácii svalovej hmoty sa lepšie páli podkožný tuk, takže telo potom vyzerá celkovo vyrýsovanejšie.

Medzi obľúbené anabolizéry patrí:

NO - Nitrix oxide je doplnok založený na báze oxidu dusného, ktorý spôsobuje rozšírenie ciev. Pomáha prekrviť svaly, dostať k nim viac živín a tým zrýchľuje svalový rast aj regeneráciu. Používa sa pred cvičením.

Tribulus terrestris (Kotvičník zemný) - táto jednoročná bylina je rozšírená po celom svete. Účinky rastliny sú preukázateľné hlavne u mužov a žien nad 40 rokov, u ktorých klesá tvorba testosterónu a estrogénu. Pánom zvyšuje hladinu testosterónu, záujem o sexuálne aktivity, objem svalovej hmoty oproti tukovým zásobám, znižuje vnútorné napätie a obnovuje životný elán a vitalitu. U dám vďaka fytosterolom podporuje produkciu estradiolu, takisto zlepšuje libido, zmierňuje nepríjemné prejavy klimaktéria, potlačuje nespavosť, depresiu, zmeny nálad i napätie a tiež pomáha redukovať tuk.

HBM - čiže Hydroxymetylbutyrát kulturisti využívajú pre zvýšenie fyzického výkonu, skvalitnenie svaloviny a zabránenie odbúravania proteínov pri fyzickej záťaži. Prirodzene sa v malom množstve vyskytuje v rybom mäse (sumec), niektorých citrusoch (v grepoch) a v materskom mlieku. Táto látka pomáha využívať tuky ako hlavný zdroj energie, takže funguje aj ako spaľovač. Údajne pôsobí tiež pozitívne na psychiku.

BCAA - aminokyseliny s vetvovým reťazcom sa bežne medzi anabolizéry neradia, avšak tiež výrazne podporujú rast svalov. Kúpiť si ich môžete vo forme sypkého prášku, tabliet alebo v podobe tekutiny.

Pri všetkých doplnkoch stravy, a to aj u tých športových, platí pravidlo, že fungujú, ak máte účinných látok v nich obsiahnutých v jedálničku aj v tele málo. Síce sa uvádza, že mnohé z nich nemajú vedľajšie nežiaduce účinky - tie má ale takmer všetko. Užívať by sa preto tieto doplnky mali s rozvahou a po konzultácii s odborníkom.
    

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Výživové doplnky? Áno, ale ...
Jedlo a výživa Doplnky stravy na chudnutie. Kupovať alebo nekupovať?
Jedlo a výživa Všetko čo potrebujete vedieť o L - karnitíne