Fithall magazín

Streda 3.3.2021 meniny má Bohumil(a)

Jedlo a výživa

Ako jesť a neprejedať sa

Ako jesť a neprejedať saPrejedanie býva často príčinou nadváhy alebo nespokojnosti s vlastným telom. Ak sa týka aj vás, je najskôr potrebné definovať si, čo to vlastne znamená a ako sa prejavuje. Až potom je možné hľadať riešenie.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Hladné potraviny - viete, ktoré to sú?

Jesť podľa kalórií - áno alebo nie?

Ako oklamať chute na sladké, slané, ...

 
Problém s nadbytočným príjmom potravy môže mať mnoho podôb, a to od jednorazového jedenia veľkého množstva jedla, až po chronické celodenné zobanie. Dalo by sa tiež povedať, že je to problém veľmi subjektívny - niekto sa cíti prejedený po polovici jablka, iný zase dokáže zjesť veľké menu vo fast foode a zavŕšiť to vedierkom smotanovej zmrzliny. Úlohu tiež zohráva momentálny fyzický i psychický stav.

Je úplne normálne občas sa prejesť. Po takomto prejedení by ale nemali nasledovať výčitky svedomia a seba trestajúce správanie v podobe hladovky, prísnych diét alebo nadmerného cvičenia. Takéto správanie totiž môže viesť jedine k poruche príjmu potravy a prehlbujúcej sa nespokojnosti so sebou samým.

Ak sa jedlo úplne vymklo vašej kontrole, je dobré vyhľadať odbornú pomoc skôr, než sa ťažkosti ešte prehĺbia. Ak ale spadáte do kategórie občasných „prejedačov“, skúste svoje správanie zmeniť pomocou jednoduchých pravidiel.

Pravidlom číslo jedna je jesť pomaly a dobre žuť.
Vďaka pomalému jedeniu má mozog čas zachytiť signál plnosti žalúdka. Dôkladným žuvaním potešíte aj svoje chuťové poháriky, takže je potom väčšia pravdepodobnosť, že nebudú túžiť po prídavku. Spomaľte svoje jedenie napríklad odkladaním príboru po každom súste alebo priebežným pitím počas jedla.

Pravidlo číslo dva znie síce banálne, ale o to ťažšie je sa ním riadiť - nejedzte pri televízii, pri počítači ani pri čítaní.

Keď jete, tak jedzte a nerobte nič iné (okrem príjemnej konverzácie sa spolustolovníkmi). Zobanie orieškov pri televízii síce vytvára pocit pohody a relaxácie, ale je to tiež zlozvyk, ktorý jednoznačne vedie k priberaniu hmotnosti.

Snažte sa každé jedlo doplniť niečím vysokoobjemovým, ale nízkokalorickým. K hranolkám s vyprážaným syrom si dajte poriadnu porciu šalátu a predtým, než sa pustíte do dezertu, vypite veľký pohár vody.

Niekedy sa môže stať, že ľudia, ktorí jedia zdravo (a tiež tí, ktorí držia diéty a snažia sa chudnúť), sa začnú občas prejedať kalorickými dobrotami až po prechode na "zdravý" životný štýl.
Raz za čas prirodzene vôľa povolí a po zjedení niečoho zakázaného prichádza na rad ďalšie a ďalšie odopieranie potraviny (spravidla tučnej a sladkej). Takýto stav je možné vyriešiť tým, že si denne doprajete malý kúsok niečoho dobrého - ovsenú kašu si vylepšíte kúskom čokolády, inokedy si miesto polovice porcie prílohy dáte napríklad koláčik.

Po prejedaní sa, ktoré trvá dlhšie (napríklad po sviatkoch), pite veľa čistej vody a nesladeného čaju. Na drastické diéty alebo radikálne detoxikačné kúry zabudnite - tie vám akurát rozhodia organizmus aj náladu. Pokojne pomaly dojedzte cukrovinky (napríklad na dopoludňajšiu desiatu si dajte tri kúsky s bielym jogurtom), ale zaraďujte do jedálnička čím ďalej viac zeleniny, ovocia a chudých bielkovín. Nezabudnite ani na pohyb. Stačí denne ujsť pár kilometrov - prechádzka je vždy lepší spôsob odpočinku, než prejedanie sa na gauči pri seriáli.

Keď jete, vnímajte pocity vášho tela. Učte sa rozpoznať pocit nasýtenia a začnite ho rešpektovať.

 

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Urobte si čas na jedlo
Jedlo a výživa Jedlo ako odmena, jedlo ako trest
Jedlo a výživa Ako odmietnuť jedlo?