Fithall magazín

Štvrtok 4.3.2021 meniny má Kazimír

Jedlo a výživa

Aké potraviny sú zakázané pri chudnutí?

Aké potraviny sú zakázané pri chudnutí?Hovorí sa, že keď chce človek chudnúť, môže jesť všetko, ale v obmedzenej miere. To však platí len pri dodržaní podmienky kalorického deficitu. Ak sa budete živiť hranolkami a čokoládou a celkové množstvo prijatej energie bude nižšie, než koľko energie vydáte, pravdepodobne bude číselný údaj na osobnej váhe klesať. Číslo na váhe ale už nič nehovorí o tom, aké percento tuku sa skrýva pod kožou, koľko vody telo obsahuje, alebo aký je podiel aktívnej svalovej hmoty. Z tohto hľadiska teda nie je zakázaná žiadna potravina, ak je konzumovaná s mierou.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Hladné potraviny - viete, ktoré to sú?

Jesť podľa kalórií - áno alebo nie?

7 tipov ako v zime nepribrať

 

Tiež sa hovorí, že zakázané ovocie najlepšie chutí, takže by sme sa podľa tohto príslovia nemali zriekať žiadneho jedla, hoci by bolo sladké alebo tučné. Mnohí výživoví poradcovia preto radia zaradiť si denne do jedálnička aspoň kúsok neresti v podobe niekoľkých štvorčekov čokolády alebo si raz týždenne dopriať podľa ľubovôle (tzv. prasiatko deň alebo cheat day). U niektorých disciplinovaných jedincov môže tento prístup fungovať, pretože vedia, že majú vo stravovacom pláne priestor aj na potešenie. Dodržiavať režim pre nich potom nie je s vidinou lákavého chodu tak ťažké.

Na druhú stranu sú medzi nami aj takí, ktorí chcú po ochutnaní kúsku niečoho dobrého stále viac a podráždené chuťové poháriky potom nedokážu upokojiť. V takom prípade je lepšie lákadlá obchádzať oblúkom a po dobu znižovania hmotnosti k nim ani neprivoňať. Nie, že by jeden taký priestupok nejako výrazne ohrozil líniu - skôr dá zabrať psychike, pretože spustí baženie po ďalšom jedle, ako dúšok vína vyvolá chuť na pitie v alkoholikovi.

Len ťažko sa dá presne povedať, ktoré potraviny sú pri chudnutí zakázané, pretože taký pomyslený rebríček si každý tvorí sám.
Neexistuje nič ako jedálenský zákon, ktorý by vám hovoril, že to či ono nesmiete a po jeho porušení by vás zatkla jedálenská polícia. Tým policajtom ste vy sami.

Aj keď si pod pojmom "zakázaná potravina" každý predstaví niečo iné, existujú určité skupiny jedál, ktoré sú pri chudnutí oveľa viac rizikové, ako iné.

V prvom rade k nim patria priemyselne vyrobené sladké maškrty, ako čokoládové tyčinky, sušienky, oblátky, čokolády či cukríky. Nielen, že obsahujú tony cukru a tuku, ale tiež množstvo aditív (éčok, ochucovadiel, zahusťovadiel, sladidiel, farbív, stabilizátorov a konzervantov). Jednoduché cukry rozbúria hladinu cukru v krvi a inzulín, produkovaný pankreasom, sa potom postará o efektívne ukladanie telesného tuku.

Tesne v závese je cukrársky sortiment a sladké pečivo - buchty, dolky, šišky, croissanty, muffiny, donuty, koláče, sladké plnené šatôčky, cup cakes, listové pečivo, bublaniny alebo bábovky. Kombinácia jednoduchých cukrov, bielej pšeničnej múky a stuženého tuku je priamo vražedná.

Slané pekárenské produkty
na tom tiež nie sú o veľa lepšie - tukové rožky, biele pšeničné bagety, toastový chlieb alebo sendviče neprinášajú organizmu okrem jednoduchej prázdnej energie vôbec nič dobré. Pozor si tiež dajte na pečivo celozrnné - je síce vďaka vláknine a minerálom zdravšie, ale energetickou hodnotou tomu obyčajnému, svetlému, smelo konkuruje.

Absolútny zákaz vstupu do našich úst by počas chudnutia mali mať pochúťky z fast foodov a vyprážané či extrémne tučné jedlá - hranolky, hamburgery, pizza, zmrzlina, vyprážaný syr alebo rezeň, majonézové šaláty, knedle, tučné mäso (slanina, bôčik, oškvarky) , smotana, chipsy, pražené oriešky a ďalšie.

Ak si nedokážete dať "len kúsok", radšej si nedávajte vôbec. Zákazy sú síce obmedzujúce, ale k redukcii hmotnosti obmedzovanie skrátka patrí. Človek navyše občas potrebuje jasné a pevné hranice, a to aj v jedle. Za ich občasné porušenie si ako trest udeľte veľa pohybu.


Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Čo sú funkčné potraviny a superpotraviny?
Jedlo a výživa Nemajte hlad. Potraviny, ktoré vás zasýtia.
Jedlo a výživa Aké potraviny sú zakázané pri chudnutí?