Fithall magazín

Nedeľa 7.3.2021 meniny má Tomáš

Jedlo a výživa

Tipy na zdravé a diétne desiaty

Tipy na zdravé a diétne desiatyDesiata a olovrant by mali slúžiť na to, aby človek prekonal dlhé obdobie medzi jednotlivými jedlami a pritom nehladoval. Ak raňajkujete  o ôsmej ráno a na obed sa vyberiete už okolo dvanástej, dopoludňajšia desiata nie je potrebná. Iná situácia však nastáva, ak je medzi jedlami odstup väčší ako 6 - 7 hodín. Potom je nutné zjesť aspoň niečo malé, aby organizmus doplnil potrebné živiny, a aby sa nerozkolísala hladina krvného cukru (čo v dôsledku vedie k priberaniu hmotnosti).

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Potrebujete sa rýchlo a zdravo najesť? My vieme, čo si pripraviť.

Tipy na zdravé a diétne raňajky

Tipy na zdravé a diétne obedy

 

Do dlhého pracovného dňa by sa mali takéto jedlá zmestiť hneď dve - desiata a olovrant. Ak si strážite hmotnosť alebo chcete chudnúť, pokojne si doprajte na dopoludňajšiu desiatu niečo sladké, ale popoludní voľte jedla skôr bielkovinovej povahy. Sacharidy z dopoludňajšieho maškrtenia ľahko počas dňa spálite, ale popoludní by sa mohli uložiť v podobe podkožného tuku.

Ak plánujete zaradiť do druhej polovice dňa intenzívnu pohybovú aktivitu, budete komplexné aj jednoduché cukry potrebovať. Voľte však ľahké jedlá, ktorá Vám cvičenie nebudú skôr znepríjemňovať.

Dopoludnia si na desiatu môžete dať kus ovocia. Získate vitamíny, vlákninu, vodu aj prírodný cukor. S jeho množstvom to ale nepreháňajte. Bohato bude stačiť jeden väčší banán, jablko, hruška alebo dve mandarínky. Výhodou ovocia je, že je skladné, takže nič nebráni tomu, aby ste mali desiatu so sebou v kabelke alebo v zásuvke pracovného stola.

Nebojte sa siahnuť ani po nesladenej müsli tyčinke bez polevy - zvlášť v práci, v škole, pri jazde v MHD, autom alebo na prechádzke s deťmi je rýchla desiata v obale veľmi praktická.

V prvej polovici dňa si pokojne môžete zamaškrtiť - keď si dáte ku káve kúsok koláča alebo muffin, nemusíte sa báť priberania. Nesladený biely jogurt s orechmi by bol síce lepšou voľbou, ale práve teraz je doba, kedy sa telo so sladkým jedlom pobije najlepšie.

Nesladený biely jogurt, orechy a semienka sú vhodnou desiatou kedykoľvek. Obsahujú veľa prospešných látok, ktoré udržia váš organizmus aj mozog v chode, takže nehrozí, že by ste potom padali únavou na pracovný stôl alebo zaspávali na poradách.

Olovrant číslo jedna pre chudnutie je syr cottage alebo odtučnený tvaroh, len ľahko sladený. Tvaroh aj cottage sa pýšia vysokým podielom kazeínu, čo je bielkovina, ktorá sa vstrebáva veľmi pomaly a zaistí vašim svalom prísun živín na dlhú dobu. Tvaroh je tiež vhodnou voľbou na noc, zvlášť pre športujúcich jedincov - vďaka nemu svaly počas spánku nič nehľadajú.

Pred cvičením si namažte kúsok celozrnného pečiva, pár kúskov knäckebrotu alebo niekoľko ryžových či kukuričných chlebíčkov tvarohovou nátierkou alebo čerstvým syrom a zahryznite sa do chudej šunky. Pre športový výkon budete potrebovať energiu a tú vám práve komplexné sacharidy dodajú. Po cvičení si dajte niečo s obsahom jednoduchých cukrov (napríklad ovocie alebo puding) a potom siahnite po bielkovinách (mäse, vajciach, nízkotučných mliečnych výrobkoch).

Keď vás trápi hlad alebo chuť pred spaním, je ideálnym snackom zelenina, obsahujúca minimum kalórií, ale zato veľa vlákniny, vitamínov a minerálov.

S veľkosťou desiat to nepreháňajte, ale ani ich nevynechávajte. Tvoria podstatnú časť denného príjmu energie a sú tiež prevenciou kolísania hmotnosti.

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Ako sa stravovať na cestách
Upoutávky Princípy zdravého stravovania
Poradňa Chudnutie pri nepravidelnom pracovnom režime