Fithall magazín

Štvrtok 4.3.2021 meniny má Kazimír

Jedlo a výživa

Ako na zápchu

Ako na zápchuĽudské telo je na jednej strane extrémne zložitý systém, ale na strane druhej nám vie veľmi jednoducho naznačiť, že niečo nie je v poriadku. Keď sa začne diať čokoľvek rušivé na psychickej úrovni, spravidla utrpí spánok. Produkty tráviacej sústavy zase vysielajú jednoznačnú informáciu o tom, že je niečo zle so stravovacím, pitným a pohybovým režimom.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Vláknina v jedálničku

Čo je to celiakia

Vyčistite organizmus šťavou

 

Farba moču naznačuje stav hydratácie organizmu. Ak je moč tmavší, je pitný režim nedostatočný. Tiež v momente, keď nefungujú dobre obličky alebo pečeň, sa farba moču i stolice mení.

Hnačka alebo naopak zápcha súvisia s tým, ako sa v črevách spracováva prijatá potrava. V tenkom čreve sa vstrebávajú do tela živiny z prijatej stravy, v čreve hrubom sa hromadia odpadové produkty, absorbujú sa zvyšné vitamíny a minerály, ale aj voda.

O zápche možno hovoriť v prípade, kedy je vylučovanie stolice ťažké a prebieha približne raz za tri dni. Frekvencia však závisí aj od druhu potravín a množstva tekutín, ktoré konzumujeme (pri bezzvyškovej strave je prirodzene frekvencia nižšia).

Stolica je tvorená zo 75% vodou. Zvyšok potom pripadá na nestrávenú vlákninu, bielkoviny, tuky a baktérie.

Zápcha sa môže vyskytnúť z rozličných dôvodov. Najzávažnejšie z nich sú zápalové ochorenia, onkologické ochorenia, polypy, otravy alebo hemoroidy. Pravdepodobnejšou príčinou však býva nevhodné stravovanie, málo tekutín a nedostatok pohybu.

Prvým krokom pri liečbe zápchy je úprava životosprávy. Je nutné zvýšiť príjem rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny v strave (nájdete ju v ovocí, zelenine, celozrnných výrobkoch, obilných otrubách alebo vo forme doplnkov stravy), ale aj navýšiť objem vypitých tekutín. Na tvorbe stolice majú zásluhu aj baktérie, žijúce v hrubom čreve (tzv. črevná mikroflóra), ktorú pomáhajú vytvárať a udržiavať kyslomliečne výrobky.

Minimálne doporučené množstvo tekutín je okolo dvoch litrov denne. Jedlo i pitie musí byť pravidelné a porcie striedme, aby si črevá zvykli na určitý režim, neboli preťažované a opäť obnovili svoju funkciu.

Významnú úlohu zohráva pohyb, ktorý je pre bezproblémové vylučovanie nevyhnutný. Vďaka svalovým kontrakciám sa totiž obsah čriev posúva tam, kam má a riziko zápchy potom nie je tak veľké.

Ďalším, ale iba jednorazovým krokom, pri ťažkostiach s vyprázdňovaním, je použitie preháňadla. Toto riešenie je ale naozaj vhodné iba výnimočne - pri pravidelnom užívaní preháňadiel črevo "zlenivie" a ťažkosti sa naopak prehĺbia. Chronickú zápchu je určite vhodné konzultovať s lekárom, pretože samoliečba môže viesť k ďalším problémom a komplikáciám.

Ak Vás trápia bolesti brucha, pocity vädnutia, plnosti a ťažkosti, skúste sa najskôr zamyslieť nad svojim stravovacím, pitným a pohybovým režimom. Úprava vylučovania po optimálnom nastavení režimu môže chvíľku trvať, ale nebuďte netrpezliví a nevzdávajte sa. Doprajte si veľa zeleniny, ovocia, otrúb, semienok, orieškov, čistej vody, ale aj dostatok pohybu, a keby ťažkosti neustúpili, neváhajte navštíviť lekára.

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Zásady zdravého domáceho stravovania
Jedlo a výživa Čínska medicína: Tipy pre každodenné stravovanie
Výživa Ako sa v starobe správne stravovať