Fithall magazín

Nedeľa 7.3.2021 meniny má Tomáš

Jedlo a výživa

Do módy prichádzajú hladovky

Do módy prichádzajú hladovkyHladovky sa stávajú novým trendom doby. Ľudia ich držia, aby sa cítili lepšie, prečistili si organizmus a pritom sa zbavili pár kíl. Čo na to ale hovoria lekári?

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

7 omylov v dietológii

Anorexia ničí aj sexuálny život

Veľká jarná detoxikácia na trampolíne

 

Z tradície módny trend
Pôst ako súčasť tisícročnej tradície rôznych náboženstiev sa čoraz častejšie dodržiava aj v bežnom živote. Prečisťovanie tela sa v poslednej dobe dokonca stalo módnou záležitosťou. V čase pôstu sa pijú len tekutiny, vývary a citrónová šťava. Tuhé potraviny sú úplne vylúčené. Niektorí ľudia držia hladovku doma, iní jazdia na rôzne pôstne zájazdy, ktoré zahŕňajú pôst s pobytom na vidieku alebo túry v horách. Módne sú aj pobyty na luxusných klinikách. Jeden internetový server napríklad ponúka hladovku v marockej púšti. To sa ale veľmi nepáči lekárom, ktorí takú módu označujú za škodlivú a nebezpečnú.
 
Hlad môže byť drahší než jedlo
Móda hladoviek je obľúbená najmä vo Francúzsku a Nemecku, kde sa vyrojili ako huby po daždi luxusné kliniky, ktoré ponúkajú terapeutické hladovky. Pobyt bez jedla vás tu príde pekne draho. Každopádne väčšina lekárov sa zhoduje na tom, že pôst by mali podstupovať len úplne zdraví jedinci.

Pôst nie je pre každého

Hladovka dokáže telo účinne detoxikovať, pomôže cítiť sa lepšie a mať viac energie. Často k nej inklinujú ľudia, ktorí majú problémy s črevami, trpia plynatosťou, zápchou alebo hnačkou, alebo jedinci s nadváhou pre ktorých sa rýchla a radikálna hladovka zdá byť riešením. Ak sú hladní, cítia sa totiž lepšie. Ako náhle však po skončení hladovky zase začnú jesť ako predtým, problémy sa vracajú. Pôst vás teda nespasí a závažnejšie problémy tela nevyrieši. Okrem toho, ak niekto chce držať hladovku, ktorá organizmus skutočne prečistí, musí piť len vodu. Väčšinou sa taká hladovka drží týždeň. Pri hladovke sa urýchľuje eliminácia toxínov pečeňou, obličkami a kožou a keď organizmus nemá potravu, siaha do svojich rezerv.

Výživoví poradcovia varujú
Tiež rada expertov na zdravú výživu má pochybnosti. "Ani jediný solídny lekár vám dnes nepovie, že je hladovka zdravá. Stala sa však módnou záležitosťou," konštatuje nutričný poradca Jean - Michel Cohen. "Jednodňová hladovka po opici, možno. Ale hladovka vôbec nemá detoxikačné účinky, naopak sa pri nej budete cítiť viac unavení," hovorí. Hladovanie zrejme dostalo lekárske posvätenie, keď sa jeden vedec zmienil o spojitosti hladovky s liečbou rakoviny. „Ak ale hladný kardiak, nemá prísun draslíka a vápnika, riskuje zástavu srdca. Hladovka môže byť preto aj nebezpečná," usudzuje Cohen. Iný nutričný poradca Pierre Azam uvádza: "Opakovaný pôst a celé týždne hladovky oslabujú organizmus. Ten siaha na rezervy, často nie na tuk, ale na to, čo je pre telo podstatné, teda na svaly."

Víkend bez jedla
Jedna diéta, ktorá nie je úplným hladovaním, sa stala vo Francúzsku veľkou módou: je to diéta päť ku dvom, kedy sa dva dni v týždni dodržiava veľmi prísny režim, pri ktorom žena môže zjesť nanajvýš 500 kalórií a muž len 600 kalórií.

 

Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Veľká jarná detoxikácia
Výživa Poznáte rozdiely medzi hladovaním a pôstom?
Zdravý životný štýl Ako schudnúť? Máme pre vás zaručené tipy.