Fithall magazín

Streda 3.3.2021 meniny má Bohumil(a)

Jedlo a výživa

Rastie po pive naozaj brucho?

Rastie po pive naozaj brucho?O pive mnohí tvrdia, že sa po ňom priberá. Je to skutočne pravda, alebo len rozšírený mýtus?

Po pive sa priberať môže aj nemusí. Záleží na každom z vás, ako ku konzumácii piva pristúpi. Je totiž rozdiel, či sa pivo stane súčasťou inak zdravého životného štýlu, pestrej a vyváženej stravy, alebo či prehĺbi nezdravú životosprávu a zlé stravovacie návyky.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Káva, alkohol a chudnutie. Ide to dokopy?

Ako na dovolenke nepribrať

Tipy na hydratáciu počas športu

 

Pivo zvyšuje chuť k jedlu
Pivo obsahuje horké chmeľové látky, ktoré majú upokojujúce účinky a priaznivo ovplyvňujú trávenie. Tiež povzbudzujú chuť do jedla, čo má za následok vyšší príjem potravín, ktorý vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti. Po pive samotnom sa teda nepriberá, ale po nadmernom požívaní ostatných potravín v dôsledku jeho konzumácie áno. Skutočnou príčinou "pivného" brucha sú teda vysoko kalorické tučné jedlá a mužská predispozícia ukladať tuk do brušných partií. U žien sa tuk väčšinou ukladá v sedacích partiách a na bokoch.

Džús je kalorickejší než pivo

Pivo v skutočnosti obsahuje 185 až 221 kalórií v 0,5 litri a je tak kaloricky chudobnejšie ako napr. 100 % pomarančový džús, mlieko alebo cola. Okrem toho obsahuje 92 % vody a zdraviu prospešné látky, ako napríklad vitamíny skupiny B, kremík a antioxidanty. Ak teda budete piť tretinku piva denne (muži dve pivá denne) a pritom dodržíte zásady zdravého životného štýlu, potom sa nemusíte ničoho obávať. Niekedy býva toto množstvo dokonca odporúčané zo zdravotných dôvodov.

Všetko s mierou
Pamätajte ale, že s rastúcimi stupňami väčšinou rastie aj kalorická hodnota popíjaného moku. A ak si k takému zdravotnému pivu dáte ešte nejakú tú chuťovku, odporúčaný denný príjem kalórií veľmi ľahko prekročíte. Okrem toho s pribúdajúcim vekom sa spomaľuje metabolizmus, takže ak nebudete v pití piva triezvi, nevzhľadným faldám sa nevyhnete.

 


Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Nakopnite svoj metabolizmus cvičením - 2. diel
Jedlo a výživa Chcete schudnúť? Pite!
Starostlivosť o seba Morská voda, živá voda