Fithall magazín

Štvrtok 4.3.2021 meniny má Kazimír

Jedlo a výživa

Jedlo ako odmena, jedlo ako trest

Jedlo ako odmena, jedlo ako trestJedlo už dlho nie je pre ľudí len zdrojom energie. V našich životoch plní veľa rôznych rolí - pomáha nám zbližovať sa, vyjadrovať náklonnosť k druhým, zaháňa nudu, lieči bolesti a smútky, zúčastňuje sa osláv a veselia, vytvára nám pohodu, prináša pocity bezpečia, ale tiež môže byť pôvodcom výčitiek svedomia, zdravotných ťažkostí aj konfliktov.

Využívať jedlo ako odmenu je celkom bežné. Už od detstva sa učíme, že keď sa nám niečo podarí, oslávime to niečím dobrým. Za pekné vysvedčenie sa chodí do cukrárne, na oslavu narodenín a výročia ideme na dobrú večeru a po náročnom pracovnom dni si dáme niečo sladké, aj keď vieme, že to neprospeje ani nášmu zdraviu, ani postave.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Potrebujete sa rýchlo a zdravo najesť? My vieme, čo si pripraviť.

Prílohy k jedlu - áno alebo nie?

Sacharidy, bielkoviny, tuky - Viete, kde ich nájsť?


Problém nastáva v momente, keď neexistuje iný systém odmien, ako je práve jedlo. Zamyslite sa preto nad situáciami, kedy sa odmeňujete alebo oceňujete pochutinami Vy sami, a kedy hodnotíte jedlom druhých. Ak je takýchto príležitostí väčšina, majte sa na pozore a skúste svoje návyky zmeniť skôr, než Vám také "radosti" spôsobia zdravotné ťažkosti, nadváhu či dokonca obezitu. Spíšte si zoznam činností, ktoré Vám robia radosť, a ktoré by mohli jedlo nahradiť. Dajte pritom pozor na to, aby boli náhradné odmeny rovnako tak uspokojujúce, ako sú obľúbené zákusky alebo hranolčeky.

Nečakajte, že sa napríklad šport stane tak lákavým, ako je návšteva pekárne - jedenie je pasívna činnosť a nevyžaduje veľa úsilia. Kompenzácia by preto mohla mať napríklad podobu dlhej sprchy, poležania na pohovke s dobrou kávou, zhliadnutie pekného filmu alebo krátke relaxačné cvičenie. Kúpiť si niečo pekné tiež nie je na škodu.

Ak sa predsa len rozhodnete odmeniť sa jedlom, dajte si niečo naozaj kvalitné, čo si bežne nedoprajete - zájdite si na vyhlásený steak, kúpte si pre radosť luxusný syr alebo napríklad pár čokoládových praliniek v špecializovanej čokoládovni.

Jedlo ako trest používame rovnako bežne, ako odmenu, ale oveľa menej si to uvedomujeme. Každým vyprážaným, presladeným alebo priemyselne upraveným pokrmom penalizujeme svoje telo a ešte máme pocit, že si také jedlá užívame. Oveľa častejšie však v dlhodobom horizonte budí výčitky svedomia, pochybnosti o sile vôle aj schopnosti zmeniť svoj životný štýl.

V extrémnom prípade predstavuje trestanie sa jedlom prejav poruchy príjmu potravy a narušené sebahodnotenie. Ľudia, ktorí porušia diétu alebo majú sklony k záchvatovému prejedaniu, potom často jedia až do chvíle, kedy cítia fyzickú bolesť v žalúdku. Bolesťou sa trestajú za to, že neboli dosť silní a vytrvalí. Takéto problémy rozhodne patria do rúk psychológov, pretože ich korene bývajú dosť hlboké.

Než začnete na oslave jesť, rozmyslite si, či Vám dané jedlo urobí naozaj takú radosť, a či by nešiel nájsť iný spôsob, ako sa odmeniť. Skúste nabudúce úspech osláviť napríklad návštevou divadla, kina, zájdite si na masáž, ku kaderníčke alebo na kozmetiku.

 

Ak máte deti, odmeňte ich jedlom naozaj výnimočne. Miesto cukríkov a čokolády im ponúkajte ovocie, zeleninu a oriešky a neučte ich používať potraviny ako prostriedok na upokojenie sa alebo pre zahnanie nudy. Návyky, získané v detstve, možno v dospelosti meniť len veľmi ťažko.

 

Autor: Veronika Staňková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Upoutávky Princípy zdravého stravovania
Výživa Ako sa v starobe správne stravovať
Jedlo a výživa Urobte si čas na jedlo