Fithall magazín

Štvrtok 4.3.2021 meniny má Kazimír

Jedlo a výživa

Čo je to vlastne džús?

Čo je to vlastne džús?Pod pojmom džús spotrebiteľ často vníma celú kategóriu produktov s obsahom ovocia. Ak vychádzame z anglického prekladu „ fruit juice“ je „džúsom“ ovocná šťava a tak ju aj pozná slovenská legislatíva. Rozlišujeme v zásade tri kategórie, ktoré sa líšia v závislosti od výšky ovocného podielu, ktorý daný nápoj obsahuje. Ovocnú šťavu alebo ovocnú šťavu z koncentrátu, nektár a ovocný nápoj.
 
Aký je rozdiel medzi ovocnou šťavou, nektárom a ovocným nápojom?

Rozdiel medzi jednotlivými kategóriami je najmä vo výške ovocného podielu, ktoré nápoj obsahuje. Na trhu máme totiž 100% ovocné šťavy vyrobené z jedného alebo viacerých druhov čerstvého ovocia, 100% ovocné šťavy vyrobené z koncentrátu opätovným zriedením koncentrovanej šťavy pitnou vodou, ovocné nektáre, ktoré sa vyrábajú pridaním vody do ovocných štiav pričom minimálny ovocný podiel musí byť aspoň 50% (pri niektorých druhoch ovocia 25%). Ovocný nápoj je nealkoholický nápoj vyrobený na báze ovocnej šťavy, kedy je ovocný podiel nižší ako pri nektároch.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Pitný režim v kocke

Nenechajte svoje obličky v lete na suchu

Chcete schudnút?Pite!


Je minerálka to, čo si načapujem v rôznych prameňoch a studničkách? Čo je to vlastne minerálka?

Prírodná minerálna voda je mikrobiologicky bezchybná voda  s charakteristickým pôvodným obsahom minerálov a stopových prvkov s významným fyziologickým účinkom a  pôvodnou čistotou.

Tieto výnimočné vlastnosti sú zachované vďaka jej podzemnému pôvodu a chránia ju pred každým rizikom znečistenia. Balené minerálne a pramenité vody môžu pochádzať len z riadne uznaného zdroja, ktorý sa niekoľko rokov sleduje a má určené ochranné pásmo, ktoré v okolí nepovoľuje žiadnu činnosť, ktorá by mohla poškodiť kvalitu vody v ňom. Naopak čo sa týka ostatných verejne prístupných prameňov, liečivých, minerálnych alebo iných, pokiaľ nie sú riadne uznané, nie sú ani kontrolované, a tak je za ne samotné, ako aj za zdravotnú neškodnosť vody z nich zodpovedný len majiteľ pozemku, na ktorom sa nachádzajú.

Koľko minerálnej vody denne môžeme vypiť a je nejaké obmedzenie pre koho sú vhodné a pre koho nie?
Koľko a aký druh minerálnej vody by sme mali denne vypiť, závisí od nás samotných a skutočného obsahu minerálov vo vode. Minerálne vody majú vhodne dopĺňať denný pitný režim, ktorého základom by mala byť voda s nižšou mineralizáciou (t. j. do 500 mg/l). Vo všeobecnosti platí, že minerálna voda by nemala prekročiť 30 – 50% z celkového denného príjmu vody, ktorý je individuálny, ale v zásade predstavuje 2,5 – 3 l na osobu, v závislosti od telesnej hmotnosti, veku, stravovania, teploty, telesnej aktivity atď. V niektorých situáciách sú minerálne vody s vyšším obsahom minerálnych látok ideálnym zdrojom na krytie nedostatku vody a minerálnych látok, najmä v horúcich letných mesiacoch a pri ťažkej fyzickej námahe. Minerálne vody by sa nemali kombinovať s iónovými nápojmi a doplnkami výživy s vysokým obsahom minerálnych látok. Opatrnosť pri výbere a dávkovaní  minerálnych vôd so zvýšenou mineralizáciou je potrebné zachovať v detskom veku a u dospelých s ochoreniami obličiek a srdca.

Je mäkká voda upravená filtrami lepšia na bežné pitie?
V súčasnosti sú dostupné výsledky viacerých štúdií, ktoré potvrdili priaznivý vplyv pitia tvrdšej vody, čiže vody s vyšším obsahom vápnika a horčíka, na ľudský organizmus. Dlhodobé pitie, výlučne mäkkej vody , skôr môže predstavovať vážne zdravotné riziká a viesť k zvýšenému riziku vzniku viacerých závažných chorôb (kardio-vaskulárne choroby, rakovina, osteoporóza). Filtračné zariadenia pracujú na rôznych princípoch, a pri kúpe podobného zariadenia treba mať k dispozícii informácie o kvalite vody, ktorú ideme upravovať. Vo všeobecnosti však platí, že z hygienického hľadiska nie sú vhodné ako konečný spôsob úpravy vody, produkujú „demineralizovanú“  vodu, zbavenú prakticky všetkých minerálov, ktoré sú pre ľudský organizmus nenahraditeľné, nie sú vhodné na trvalú spotrebu a v žiadnom prípade nie sú vhodné na prípravu stravy pre dojčatá.
 
A čo rada pijete vy?

Ja osobne preferujem čisté minerálne a pramenité vody. Na Slovensku máme tak rozmanitú ponuku, že je ozaj z čoho si vyberať a každá jedna je pre výnimočná, chuťou aj obsahom.

 

Rozhovor poskytla Lucie Tomišová - predsedkyně Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Chudnutie sa začína v hlave
Jedlo a výživa Chudnutie pri nepravidelnom pracovnom režime
Zdravý životný štýl Ako schudnúť? Máme pre vás zaručené tipy.