Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Jedlo a výživa

Tipy na hydratáciu počas športu

Tipy na hydratáciu počas športuVenujete sa nejakému športu? Nech je akýkoľvek, mali by ste vedieť, ako správne a dostatočne piť. Jedine tak bude váš výkon efektívny a bude mať správny vplyv na váš organizmus.

Čo piť
Na správnu hydratáciu je najvhodnejšia čistá voda a v rozumnej miere nesladené ovocné, zelené aj tmavé čaje, slabé bylinné čaje, riedené ovocné džúsy čerstvo vylisované, čistá pitná voda z vodovodu. Minerálky pite s mierou a iba z liečebných dôvodov, inak sú minerálne vody na rozdiel od dezinformačných odporúčaní reklamných kampaní výrobcov k trvalej konzumácii úplne nevhodné. Menšiu časť príjmu tekutín hlavne v letných mesiacoch je možné nahradiť zásaditým pivom. Zásaditú reakciu majú však iba najkvalitnejšie pivá, predovšetkým svetovo známé pivo plzeňské, ktoré sa javia ako vhodný rehydratačný nápoj pre svoj vysoký obsah vody (92%), iónovoú vyváženosť, izotonickú povahu a nízky obsah alkoholu. Oproti pitiu bežných sladených nápojov nie je pri pití piva organizmus zaťažený prázdnymi kalóriami, prípadne radom zbytočných farbív a aromatizátorov. Naopak s pivom prijíma telo nielen vodu, ale aj rad potrebných minerálnych látok, vitamínov, aminokyselín a ďalších telu prospešných substancií, zvlášť v období, kedy sa viac potíme. Rozhodne ale pivo pite len v malom množstve a len občas.

 

ČITAJTE TIEŽ:

Nenechajte svoje obličky v lete na suchu

Chcete schudnút? Pite!

Dehydratácia - letný strašiak

 

Čo nepiť
Cielene sa vyhýbajte energetickým nápojom a príliš sladkým limonádam, pretože sladká chuť zvyšuje pocit smädu a cukor znamená okamžité zaplavenie organizmu kyselinami. Z podobného dôvodu je potrebná opatrnosť aj u perlivých vôd sýtených väčším množstvom oxidu uhličitého, ktorý síce priaznivo ovplyvňuje chuťové vlastnosti, ale vo väčšom množstve narušuje zažívanie a opäť zvyšuje kyslosť.

Ako piť
Naučte sa piť predovšetkým keď športujete. Nacvičujte si pitie podľa spočítanej straty tekutín. Pre začiatok sa napite každých 10 -15 minút počas aktívneho výkonu.

Strata hmotnosti pri športovom výkone je známkou dehydratácie. Každých 0,45 kg, ktoré schudnete počas športového výkonu, doplňte 470 ml tekutín.

1. Vyberte si ochutený nápoj, ktorý máte radi - hydratácia je ľahšia, keď vám chutí.
2. Plánujte príjem tekutín pre svoje športové aktivity: berte si nápoje so sebou alebo si zistite, kde sa dajú kúpiť.
3. Športovať začnite už dobre hydratovaní. Americká spoločnosť športovej medicíny (ACSM) odporúča piť priebežne približne 400 až 600 ml tekutín dve hodiny pred športom.
4. Výpočet straty tekutín by ste mali pri športe spoznať potením.
 

Autor: Monika Kuželová


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Stres zažeňte pohybom!
Cvičenia a trendy Pohybová aktivita a jej vplyv na človeka
Cvičenia a trendy Cvičte a bude sa vám lepšie spať