Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Jedlo a výživa

Čínska medicína: Tipy pre každodenné stravovanie

Čínska medicína: Tipy pre každodenné stravovanieKorene tradičnej čínskej medicíny siahajú až do doby 3000 rokov pred naším letopočtom. Tiež u nás si získala veľkú obľubu, pretože často dokáže pomôcť tam, kde klasická západná medicína nestačí. Okrem využívania bylín a akupunktúry je výživa hlavným nástrojom čínskych lekárov. Vďaka poznatkom čínskej medicíny je možné vyliečiť rôzne zdravotné problémy, upraviť stravovacie návyky, ale aj schudnúť.

Zásady stravovania podľa čínskej medicíny sa v mnohých bodoch zhodujú so súčasnými odporúčaniami. Medzi tieto zásady patrí jedenie čerstvých, priemyselne nespracovaných potravín. Mali by ste uprednostniť jednoduché jedlá, ktoré nie sú zložené z viac ako piatich zložiek. Snažte sa konzumovať viac ovocia a zeleniny ako mäsa. Neprejedajte sa, jedzte pestro, pravidelne, pomaly, v dobrej nálade a nič nepreháňajte. Keď niektoré pravidlo porušíte, nič sa nedeje - dôležité je si jedlo užiť a vychutnať.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Labyrintom pečiva

Malé triky počas stolovania

Vláknina - načo nám je dobrá

 
Nikdy by ste nemali ráno vynechať raňajky - tá je podľa rád čínskych lekárov najdôležitejším jedlom dňa. Raňajky by nemali obsahovať potraviny, ktoré u nás bežne raňajkujeme, ako sú jogurty, syry alebo surové ovocie a zeleninu, pretože ochladzujú organizmus. Optimálne je naopak napríklad obilná kaša so škoricou alebo teplá polievka, po ktorých si môžete v popoludňajších hodinách dopriať aj niečo menej zdravého, bez toho by to zaťažilo Váš organizmus.

Všeobecne neodporúčané potraviny sú výrobky z bieleho cukru a múky, všetky produkty z kravského mlieka, pečené, vyprážané a fritované jedlá, chladné a sladké nápoje, ale prekvapivo aj čerstvá zelenina a ovocie. Čínska medicína totiž odporúča zeleninu i ovocie krátko podusiť, aby bolo jedlo lepšie stráviteľné a nezaťažovalo energetickú dráhu sleziny. Naopak veľmi odporúčané sú obilniny, strukoviny, koreniny, polievky a všetky dusená jedla.

Pretože čínska medicína zastáva pravidlo umiernenosti, ani tieto pravidlá nemusia byť dodržiavané na sto percent. Človek by sa mal vždy riadiť zdravým rozumom a dávať prednosť potravinám, po ktorých sa cíti lepšie. V zime je teda rozumnejšie jesť teplé jedlá, v lete zase viac ovocia a zeleniny.

Čínska medicína rozdeľuje potraviny podľa piatich elementov - drevo, oheň, zem, kov a voda. Ideálny jedálniček by potom mal obsahovať potraviny od každého z týchto elementov, aby bol pestrý, zdravý aj chutný. Každý by pritom mal rešpektovať potreby svojho tela.

Chudnutie a správnu činnosť tráviaceho ústrojenstva tiež môžete podporiť akupunktúrou a užívaním čínskych byliniek.

 

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Prospieva čokoláda zdraviu?
Jedlo a výživa Jedlo ako droga
Zdravý životný štýl Očistná kúra, áno či nie?