Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Cvičenia a trendy

Využite váš nábytok pri svojom domácom cvičení

Využite váš nábytok pri svojom domácom cvičeníJesenné počasie von príliš neláka, ale aj napriek tomu sa nemusíte vzdávať pohybových aktivít. Cvičiť totiž môžete aj v teple a pohodlí Vášho domova. Vôbec nevadí, keď doma nemáte žiadne špeciálne športové náradie a veľa priestoru, pretože na cvičenie Vám bude stačiť kúsok podlahy, ale predovšetkým bežný nábytok, ktorý máte k dispozícii.

Pri cvičení doma je veľmi dôležité vybrať si vhodný priestor. Ten je potrebné prispôsobiť podľa toho, akému cvičeniu sa chcete venovať. Na posilňovanie a preťahovanie stačí miesto, kde sa pohodlne položíte na chrbát a budete môcť vzpažit aj rozpažit ruky. Ak by ste chceli doma predsa len do cvičenia zapojiť rôzne poskoky, dajte pozor na to, aby bolo dosť miesta aj nad Vami. Nájdite si v byte priestor, kde Vás nebude nikto rušiť a rozptyľovať a kde si môžete pustiť svoju obľúbenú hudbu. Cvičenie sa tak stane príjemným domácim rituálom.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Prečo potrebujete svaly

Chudnutie sa začíná v hlave

Cvičte a bude sa vám lepšie spať


Pri cvičení je ďalej veľmi dôležitá bezpečnosť. Odstráňte z dosahu predmety, o ktoré by ste si mohli ublížiť, ale tiež sa uistite, že cvičíte na podložke, ktorá nekĺže.

Ani nábytok Vám nemusí prekážať, naop

ak ho skúste využiť vo svoj prospech. Veľmi dobrým pomocníkom môže byť obyčajná stolička, posteľ, alebo konferenčný stolík. O nábytok sa pri cvičení môžete oprieť, použiť ho ako oporu alebo závažia.

Ani zrkadlu sa v byte nevyhýbajte. Naopak v ňom kontrolujte, či pohyby vykonávate správne.

Potom už záleží len na Vašej fantázii, ako Váš byt do cvičenia zapojíte.

Tu je pár tipov na využitie nábytku pri cvičení:
Ak sa chcete pretiahnuť, môžete začať pokojne hneď ráno na posteli. Vytiahnite sa s výdychom za rukami a za nohami do diaľky a pretiahnite celé telo. Potom pokrčte v ľahu na chrbte pravú nohu do pravého uhla, ľavou rukou uchopte koleno z vonkajšej strany a pomaly pokrčenú nohu pretáčajte s výdychom doľava. Uvoľníte tým medzistavcové platničky a strednú časť chrbta. Obe ramená sa pritom celý čas dotýkajú postele. Cvičenie zopakujte aj na opačnú stranu.

Ďalšie možnosti, ako sa doma pretiahnuť ponúka aj obyčajná stolička. Sadnite si na stoličku, uvoľnite ramená a chrbát. Prepleťte prsty za Vašej hlavou a s výdychom jemne tlačte hlavu do predklonu. Uvoľníte krčnú chrbticu a šiju, ktorá býva vplyvom dlhého sedenia a nesprávneho držania tela často preťažená.

Pri posilňovaní môžete nábytok využiť tiež. Dobre precvičíte napríklad tricepsy tak, že sa postavíte chrbtom k stoličke, oprite sa o sedadlo rukami, nohy posuniete asi meter a pol od stoličky a budete krčiť Vaše lakte. Po chvíli ucítite jemné pálenie zadných strán Vašich rúk. Rovnakým spôsobom je možné využiť posteľ, nižšiu skrinku alebo konferenčný stolík.
 
Na posteli alebo sedačke sa dobre posilňujú brušné svaly. Stačí sa pohodlne usadiť, položiť nohy na zem, na šírku Vašej panvy a začať s tréningom. Ruky prekrížte na prsiach a s výdychom sa pomaly zakláňajte. Až ucítite, že brušné svaly zaberajú, vráťte sa pomaly do východiskovej polohy. Pri cvičení sa neprehýbajte v bedrách a vždy posilňovanie zakončite jemným pretiahnutím.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Chôdza alebo beh?
Cvičenia a trendy Nestačí iba začať cvičiť
Zdravý životný štýl Desatoro rád na ozdravenie životného štýlu