Fithall magazín

Piatok 26.2.2021 meniny má Viktor

Cvičenia a trendy

 Akú obuv vybrať pre jesenné túry a kratšie výlety

Akú obuv vybrať pre jesenné túry a kratšie výletyOd pomerne drahej trekingovej obuvi očakávame, že bude pohodlná, funkčná a že vydrží. Za nemalú cenu možno kúpiť topánky vhodné do ľahšieho terénu, ktoré odolajú dažďu a budú aj priedušné. Nie vždy tak tomu je, ako ukázal test desiatich párov nízkej trekovej obuvi. Najhoršie modely boli paradoxne z tých najdrahších.
 
Keď membrána nepomôže
Turistické, trekingové alebo trekové topánky sú dostať od nízkych po vysoké. Majú podošvy vhodné do terénu a spravidla aj funkčnú membránu, ako napríklad Gore-Tex, ktorá má zabezpečiť odolnosť voči vode a priedušnosť. Nami otestované modely patria do kategórie nízkej obuvi a sú určené pre turistiku v menej náročnom a stredne ťažkom teréne, ale aj do mesta. Lenže nie všetky dodržali to, čo ich výrobca sľuboval. Test ukázal rozdiely medzi jednotlivými modelmi. Slabým miestom bola priedušnosť alebo schopnosť vsakovať pot a horšia odolnosť voči vode. Protišmyková úprava podošvy tiež nepatrila k najlepším. Dobrou správou je, že v materiáloch testované obuvi sme neobjavili nežiadúce chemické látky.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Zdravie schované pod škrupinou

Bio - čo možno neviete

Polievky, ktoré liečia

 
Tvrdé testy
Pár najľahších topánok Adidas vážil v pánskej verzii púhych 722 gramov, najťažšie Trezeta mali cez jeden kilogram. Za pomoci prístroja sme vykonali 200 tisíc "krokov" za sucha a 20 tisíc za mokra, či zvršok topánok nepopraská. Jediný model, Columbia, vydržal 80 tisíc ohnutí za sucha. Vyskúšali sme aj šnúrky. Najpevnejšie mali topánky Salomon, u Merrell sa ľahšie odierali. Dôležitou skúškou bola odolnosť podošvy. Náchylnejšie k ochodeniu sú iba podošvy modelu Tecnica. V poslednej skúške sme hodnotili spojenie zvršku a podošvy. Dostatočne pevne spojené neboli topánky Salewa.
 
Premokavé a nepriedušné

Trekingovú obuv kupujeme pre jej funkčné vlastnosti. Preto sme všetky modely podrobili náročným skúškam, ktoré odhalili, čo od nich môžete očakávať. Najprv sme skúšali podošvy; na trekových topánkach sa buď používajú špeciálne značky Vibram, alebo sú vybavené podrážkami vlastnej konštrukcie jednotlivých výrobcov. Ich úlohou je predovšetkým tlmiť nárazy pri chôdzi. Pri zaťažení 65 kilogramami sme merali, ako dobre zvládnu topánky absorbovať nárazy v oblasti päty. Len u výrobkov New Balance a Salewa došlo k miernemu zhoršeniu vlastností podošvy po dlhodobom zaťažení. Skúšky zamerané na protišmykovú úpravu podošvy ukázali, že napospol všetky modely sa na hladkom mokrom povrchu kĺžu. Topánky by mali byť priedušné, to znamená vetrať zvnútra von, ale zároveň by nemali prepúšťať vodu zvonku dovnútra. Odvetrávanie majú najlepšie vyriešené topánky Salomon a Meindl. Predovšetkým druhé menované sú aj veľmi vodeodolné a blížia sa tak k optimálnym vlastnostiam požadovaným od funkčnej trekingovej obuvi.
U ďalších modelov sme zaznamenali problémy. Topánky boli spravidla vodeodolné, ale nepriedušné, ako Trezeta, o mnoho lepšie na tom neboli ani New Balance a Merrell. Nie sú príliš vhodné pre sparné leto ani pre osoby so zvýšeným potením nôh. Väčšina testovanej obuvi bohužiaľ nevyniká materiálmi, ktoré by dokázali absorbovať príliš veľa vlhkosti. Ak máte po niekoľkých hodinách chodenia mokré ponožky, je pre vás najlepšou voľbou Tecnica. Zlé hodnotenie vodeodolnosti má model Asolo. Je síce vybavený Gore-Texovou membránou, ale prevedenie so šnurovaním pretiahnutým až k špičke umožňuje prenikanie vody do vnútra už pomerne skoro.
 
Zdroj: dTest


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Radíme Fitness centrum, ktoré si vybrať?
Cvičenia a trendy Skialpinizmus - keď vám len lyžovanie nestačí
Jedlo a výživa Ako sa stravovať na cestách