Fithall magazín

Utorok 9.3.2021 meniny má Františka

Cvičenia a trendy

10 tipov, vďaka ktorým bude cvičenie účinnejšie

10 tipov, vďaka ktorým bude cvičenie účinnejšieKeď venujete ťažko vydobytý čas i energiu do cvičenia, chcete z neho samozrejme vyťažiť maximum. Z mnohých dôvodov ale výsledky nemusia byť také, aké by byť mohli.


ČÍTAJTE TIEŽ:

Čo robiť, keď je vonku horúco?

Čo s vami urobí pravidelné cvičenie - za hodinu, deň, týždeň, mesiac a rok?

Pozor na nadmerné cvičenie!

 

Spoznajte niekoľko jednoduchých trikov, vďaka ktorým sa váš tréning stane efektívnejším. Tým, že uvidíte výsledky skôr, tiež zostanete dlhšie motivovaní:

1. Spánok - bez kvalitného odpočinku nebudete podávať adekvátne výkony a ani regenerácia neprebehne optimálne. Ak sa niektorý deň nevyspíte a cítite sa pod psa, prečo telo stresovať ďalšou záťažou? Radšej vydržte deň bez cvičenia, vyspite sa a potom do tréningu vložte dvojnásobné úsilie.

2. Jedlo pred tréningom - ak idete športovať vyžmýkaní ako citrón, nemožno čakať, že sa vďaka takejto cvičebnej seanse posuniete ďalej. Pred tréningom sa dobre najedzte! Stavte na komplexné sacharidy, ľahko stráviteľné bielkoviny a minimum tukov i pridanej vlánkniny.

3. Jedlo po cvičení
- zabudnite na to, že by ste po cvičení už nič nejedli, aj keby to malo byť o polnoci! Svaly potrebujú materiál pre regeneráciu aj budovanie novej svalovej hmoty, preto si po tréningu doprajte aspoň banán a srvátkový proteín.

4. Preťahovanie
- strečing urýchli hojenie svalov a zabezpečí ich pružnosť. Keď preťahovaniu, mobilite a flexibilite venujú čas tí najlepší športovci sveta, prečo by ste sa vďaka nim nemohli zlepšiť aj vy?

5. Doplnky stravy
- niekedy bežné jedlo nestačí. Vyskúšajte, ako na vaše telo pôsobia proteínové nápoje, karnitín, multivitamíny alebo BCAA aminokyseliny. Doplnky stravy nie sú nevyhnutné, ale je dosť možné, že pomôžu zlepšiť vaše výkony.

6. Regenerácia
- naháňať sa sedem dní v týždni je pre lepšie športové výkony kontraproduktívne. Telo potrebuje čas na opravu tkanív, obnovu energetických zdrojov aj na budovanie novej svalovej hmoty, a preto mu ho doprajte! Nemusíte však regenerovať len doma na gauči s vrecúškom zemiačikov - zájdite si do sauny, na masáž alebo sa bežte prejsť do lesa.

7. Motivačná hudba - namixujte si motivačný playlist podľa vášho vlatného vkusu a v momentoch, kedy sa budete chcieť vzdať, pridajte na hlasitosti. Správna hudba dokáže povzbudiť aj toho nejunavenejšieho cvičenca!

8. Parťák - ak neviete byť sami sebe dosť prísnym koučom, vezmite si k ruke sparring partnera, ktorý vás bude poháňať k lepším výkonom. Mať niekoho, s kým budete môcť svoje úspechy aj prípadné prekážky v tréningu preberať, je vždy veľkou výhodou.

9. Tréningový plán
- chodievajte cvičiť s plánom či jasnou predstavou o tom, čo chcete robiť. Ak budete mať čierne na bielom napísané, že máte urobiť 20 klikov, bude sa vám klamať oveľa horšie, než keby ste sa riadili len vlastným pocitom.

10. Zmena aktivity
- skúste meniť druh pohybovej aktivity. Tým, že zapojíte iné svalové skupiny aj časti mozgu a nebudete striktne trvať len na jednom jedinom druhu cvičenia, sa zlepšíte oveľa rýchlejšie. V pohybe hľadajte univerzálnosť, nie špecializáciu.

 

 

660x250_5.jpg


Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Radíme Nestačí iba začať cvičiť
Radíme Ako na pohyb a cvičenie s kilami navyše
Cvičenia a trendy 5 tipov, ako si nájsť čas na cvičenie