Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Cvičenia a trendy

Zhyby alebo cesta k luxusnému chrbtu

Zhyby alebo cesta k luxusnému chrbtuZhyby patria medzi základné cviky na rozvoj sily a svalovej hmoty. Podobne, ako napríklad mŕtvy ťah, sú zhyby preferované predovšetkým mužskou časťou populácie, a rovnako ako v prípade mŕtveho ťahu, je to veľká škoda.
  
Cviky s vlastnou váhou tela aj tie s činkami ale nikoho na základe pohlavia nediskriminujú - neexistujú teda cviky pre pánov a cviky pre dámy - sú skrátka len cviky, ktoré fungujú a tie, ktoré fungujú menej.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Stojka zlepšuje rovnováhu aj krvný obeh

Chudnutie s Orbitrekem

Rotoped ako vešiak na bielizeň? Radšej na ňom cvičte!

 

Zhyby sú medzi mužmi populárne hneď z niekoľkých dôvodov – zaistia dokonale tvarovaný, silný chrbát, potrápia ramená, lopatky, bicepsy, predlaktia aj úchop a zaangažujú tiež brušné svaly. A práve z týchto dôvodov by mali aj ženy zaraďovať zhyby do svojho tréningového plánu!
  
Výhoda zhybov je, že sa vykonávajú s hmotnosťou vlastného tela (extrémne zdatní jedinci si na reťaz omotaný okolo pása pripínajú závažia), a že sa dajú cvičiť kdekoľvek, kde sa môžete na niečo zavesiť - doma na hrazde medzi dverami, na hrazdách v posilňovni i na hrazdách vonkajších workoutových ihrísk.
  
Nevýhodou zhybov môže byť ich náročnosť - urobiť čo i len jediný zhyb je pre mnohých nadľudská úloha (zvlášť pre ženy, ktoré majú inak rozloženú váhu a silu tela).

Aj v prípade, že zhyby nezvládnete, môžete cvičiť niektorý z ich jednoduchších variantov a pozorovať, ako vaša sila každým tréningom narastá. Tu je niekoľko tipov, ako a to:

Učebnicové zhyby - chyťte sa nadhmatom hrazdy. Ruky nechajte približne na šírku vašich ramien a palec priložte k ostatným prstom. Vystrite lakte, vyveste sa. S výdychom stiahnite lopatky k sebe a smerom dole (zapojíte široký sval chrbtový a uľavíte svalom okolo krku, ktoré často vplyvom sedenia a stresu tuhnú). Nepomáhajte si nohami, nijako sa nekolíšte, nohami nekopte. Potom vytiahnite bradu (hrudník) k hrazde a s nádychom sa pomaly spúšťajte dole, opäť až do okamihu, kedy budú lakte prepnuté. Práve ste urobili vzorný zhyb.

Negatívne opakovanie - ak je pre vás príťah k hrazde príliš náročný, jednoducho nahor vyskočte alebo si pomôžte stoličkou (akýmkoľvek stupienkom). Veľmi, veľmi pomaly, sa s výdychom spúšťajte dole a vnímajte, ako jednotlivé svaly pracujú. V okamihu, keď pre vás začne byť také negatívne opakovanie jednoduché, prejdite ku klasickému zhybu.

Polovičné zhyby - nájdite si hrazdu, ktorá vám bude siahať približne k hrudníku. Uchopte ju tak, ako by ste cvičili zhyby. Nohy zasuňte pod hrazdu telo zveste dole. S výdychom opäť stiahnite lopatky k sebe a pritiahnite hrudník k tyči. Tým, že nezdvíhate celú hmotnosť tela a opierate sa o päty, je cvik jednoduchší, avšak ním skvele posilníte svaly, potrebné na klasické zhyby.

Kladka - niekto tvrdí, že sťahovanie kladky vás na zhyby nepripraví, pretože je to iný mechanizmus pohybu. Pokiaľ ale nemáte na zhyby silu a vo vašej obľúbenej posilňovni nie je stroj na zhyby (tam kľačíte alebo stojíte a stroj vám pomáha), kladka je veľmi dobrou prípravou na váš prvý zhyb.

 

 

660x250_2.jpg


Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Aby chrbát nebolel - strečing: Tipy na najlepšie cviky
FITHALL cvičenie Tréning na chrbát a trapézy
Cvičenia a trendy Cviky pre štíhly chrbát, alebo aby nám pod podprsenkou neliezli kilá :)