Fithall magazín

Piatok 5.3.2021 meniny má Fridrich

Cvičenia a trendy

NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 9. diel

NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 9. dielTo, koľko kalórií spálime, ovplyvňuje celý rad faktorov - náš vek, fyzická kondícia, hmotnosť, výška, typ svalových vlákien (či sú vytrvalostné alebo silové), rýchlosť regenerácie a mnoho ďalších. Vďaka cvičeniu rastie podiel svalovej hmoty v tele a tým pádom rastie tiež rýchlosť spaľovania v pokoji. Tvorí sa teda začarovaný kruh - čím viac športu a svalov, tým rýchlejší metabolizmus a tým rýchlejšie následné spaľovanie energie pri ďalšej pohybovej aktivite.

Ak teda chcete páliť pohybom dosť energie a chudnúť, netrápte sa hladom, nedržte prísne diéty, ale naopak doprajte organizmu dostatok kvalitných komplexných sacharidov, chudých proteínov i zdravých tukov, aby sa nemusel biť o každý gram podkožného tuku.

Ďalšie diely seriálu Fit po Vianociach nájdete TU


Spáľte kalórie s 9. dielom Fit po Vianociach s Máriou.

 

Novy-serial-Fit-po-Vianociach-s-Mariou-9diel.jpg

 


Prehľad zdravých diét pre ženy

Hneď v úvode je potrebné objasniť, čo by sme si mali predstaviť pod pojmom diéta. Slovo diéta je odvodené od anglického "diet", čiže výživa. Keď sa teda hovorí o diéte, nehľadajte za tým hneď drastické spôsoby chudnutia, dni a týždne odriekania a následný jojo efekt. Ide skrátka o výživu.

Ak chcete naštartovať chudnutie a pripraviť sa na leto, predsa len sú niektoré spôsoby pre ženy vhodnejšie, než iné. Inšpirujte sa tu:

Nízkosacharidová diéta
- diéty s nízkym podielom sacharidov fungujú. Spočiatku skúste vynechať jednoduché, sladké sacharidy, ktoré nájdete v čokoláde, zákuskoch, koláčikoch, sušienkach či cukríkoch. V druhej fáze vyraďte v popoludňajších a večerných hodinách prílohy a pečivo (i celozrnné). Ak zistíte, že vám tento štýl chudnutia sedí, postupne obmedzujte príjem sacharidov aj počas dňa a nahradzujte ich zeleninou a zdravými tukmi.

IIFYM - If It Fits Your Macros, čiže Ak vám to sedí do makier, je ďalší relatívne účinný spôsob, ako dostať svoje stravovacie návyky pod kontrolu. Spočítajte si, koľko proteínov, sacharidov a tukov by ste mali za deň prijať, aby ste zdravo chudli (napr. na stránkach kaloricketabulky.cz alebo myfitnesspal.com). Potom stačí odporúčané "makrá" (tzn. bielkoviny, sacharidy a tuky) dodržiavať a chudnutie by malo ísť samo. Počítajte ale s tým, že potraviny bude potrebné vážiť.

Paleo - aby ste chudli po vzore jaskynných ľudí, nemusíte loviť mamuty a pchať do seba hory mäsa. Stačí z jedálnička vylúčiť tie potraviny, ktoré nemali k dispozícii ani naši dávni predkovia. Vynechajte pečivo, obilniny, ryžu, strukoviny, mliečne výrobky a samozrejme všetko, čo prešlo priemyselným spracovaním (margaríny, sladkosti, zemiakové lupienky a pod.). Zamerajte sa na ovocie, zeleninu, ryby a chudé mäso a výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Bez lepku - aj keď netrpíte celiakiou alebo alergiou na lepok, bezlepkové stravovanie vám môže pomôcť schudnúť. Tým, že nebudete jesť pečivo, cestoviny, knedle a ďalšie potraviny, ktoré lepok obsahujú, zbavíte jedálniček hŕby prázdnych kalórií, ktoré spôsobujú priberanie na váhe.

 


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 1. diel
Cvičenia a trendy NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 2. diel
Cvičenia a trendy NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 3. diel
Cvičenia a trendy NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 4. diel
Cvičenia a trendy NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 5. diel
Cvičenia a trendy NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 6. diel
Cvičenia a trendy NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 7. diel
Cvičenia a trendy NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 8. diel