Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Cvičenia a trendy

Pozor na nadmerné cvičenie!

Pozor na nadmerné cvičenie!Fráza, že všetkého veľa škodí, je síce otrepaná, ale súčasne veľmi pravdivá. Držať sa extrému alebo lietať od steny k stene nie je zase tak ťažké - to, čo je skutočnou výzvou, je nájsť harmóniu, rovnováhu a umiernenosť - a to nielen v živote ako takom, ale aj v jedle a cvičení.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Necvičte zbytočne. Strážte si svoju tepovú frekvenciu!

Čo je lepšie? Cvičiť kratšiu dobu častejšie alebo dlhšiu dobu menej často?

Vyhnite sa 5 najčastejším chybám pri domácom cvičení

 

Nehýbať sa nie je zdravé. Chátra tým telo, ale aj "duša". Na druhú stranu aj prehnaná fyzická aktivita môže človeku škodiť. Čo je priveľa pre jedného, môže byť málo pre iného - miera vždy záleží na individuálnych dispozíciách cvičenca, rýchlosti regenerácie, na výžive i trénovanosti.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo je dobré sa nadmerného cvičenia vyvarovať:


Regenerácia a rast svalov - precvičovať konkrétne svalové partie sa odporúča len raz za dva dni. Ak budete sval zaťažovať častejšie a nedoprajete mu dostatočnú pauzu (24 - 48 hodín), nebude rásť ani silnieť. Naopak dôkladná regenerácia, podporená správnym jedálničkom, je tým pravým základom pre budovanie kvalitnej svalovej hmoty.

Pálenie aktívnej hmoty - trávenie hodín a hodín aeróbnou aktivitou alebo ľahším silovým tréningom vedie k páleniu aktívnej svalovej hmoty - a to je zle. Aby ste zabránili strate svalov, s kardio cvičením to nepreháňajte. Pre zbavenie sa podkožného tuku bohato stačí 3x do týždňa krátky intervalový tréning. Silový tréning by ste mali zmestiť do 60tich minút.

Stresovanie organizmu - prehnané cvičenie telo nestimuluje, ale stresuje. V strese vznikajú v našom organizme obranné reakcie, ktoré sa snažia zabrániť ďalšiemu preťažovaniu všetkými možnými spôsobmi. Jednou z takýchto obranných reakcií je snaha tela zachovať si maximálne množstvo telesného tuku!

Kalorický deficit - nadmerné aeróbne aj silové cvičenie odčerpáva z organizmu veľa energie. Ak chcete chudnúť, je to síce žiaduce, ale pozor na to, aby sa telo nedostalo do pohotovostného režimu (pozri bod vyššie). Ak je vaším zámerom nabratie kvalitnej hmoty, prílišným cvičením ju budete naopak páliť - preto dbajte na zvýšený kalorický príjem!

Pretrénovanie - to najhoršie, čo sa vám môže vplyvom prehnaného trénovania stať, je stav "pretrénovania". Ten je typický tým, že sa z cvičenia stane zmysel života, z tréningu sa vytráca radosť, človek nie je schopný v intenzite cvičenia poľaviť, objavujú sa výčitky svedomia pri vynechaní tréningu, jedinca trápi nekvalitný spánok, strata výkonnosti, strata menštruačného cyklu, depresia, poruchy nálady, narušenie imunity, únava, prechladnutie, virózy či zranenia aj chronické zápaly pohybového aparátu. Pokiaľ dôjde k takémuto stavu, je len veľmi ťažké nabehnúť späť do starých, umiernených koľají, kedy pohyb znamenal potešenie.

Strata motivácie - vrhnete sa do cvičenia po hlave a hrozne vás to baví. Vidíte prvé výsledky, a tak intenzitu aj frekvenciu tréningov navýšite. Po čase ale zistíte, že sa vám cvičiť nechce, že vás to nebaví a už vlastne ani neviete, prečo ste s tým všetkým začali. Postihla vás strata motivácie. Preto zvoľnite, skúste druh pohybovej aktivity zmeniť a radujte sa z pohybu ako takého, nie len z fyzických výkonov a vzhľadu tela!

 

 

660x250_4.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Radíme Nestačí iba začať cvičiť
Radíme Ako na pohyb a cvičenie s kilami navyše
Cvičenia a trendy 10 dobrých rád, ako skutočne začať cvičiť