Fithall magazín

Pondelok 1.3.2021 meniny má Albín

Cvičenia a trendy

Čo je lepšie? Cvičiť kratšiu dobu častejšie alebo dlhšiu dobu menej často?

Čo je lepšie? Cvičiť kratšiu dobu častejšie alebo dlhšiu dobu menej často?Zložitá otázka, ktorú si niekedy položí každý, kto má na cvičenie menej času a zo svojho tréningu chce získať maximum. Zložitá otázka, na ktorú neexistuje jednoduchá odpoveď.

Každé ľudské telo je unikátne - na svete neexistujú dvaja ľudia, ktorých telá by fungovali úplne rovnako. Nikto vám so stopercentnou istotou nepovie, čo je najlepšie práve pre vás - musíte na to prísť sami.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Vytvorte si vlastný tréningový plán - tu je 8 tipov, ako na to!

Trénerka radí: 5 trikov, ktoré pri cvičení skutočne pomáhajú

Ako na boľavé svaly? Ďalším cvičením?

 

Avšak napriek rozdielom medzi jednotlivými ľuďmi, ich genetikou a konštitúciou, existujú určité pravidlá, ktorých je dobré sa držať. Doba a frekvencia tréningu veľmi ovplyvňujú výsledky, ktoré dosahujeme.

 

Spoznajte základné pravidlá dĺžky a frekvencie jednotlivých druhov cvičení a nestrácajte čas ani sily, keď to nie je potreba:

Aeróbny tréning - účelom aeróbneho (kardio) cvičenia je väčšinou odbúravanie podkožného tuku, zvýšenie aeróbnej kapacity pľúc, zlepšenie kondície a precvičenie kardiovaskulárneho systému. Tento typ tréningu je vhodné vykonávať v strednej intenzite, ale dlhšiu dobu. Tepová frekvencia by mala dosahovať 60 - 70% maxima a mali by ste ju v týchto hodnotách udržiavať v rozmedzí 30 až 90 minút, v závislosti na cieľoch a trénovanosti jedinca. Vykonávať možno denne.

Intervalový tréning - vysoko intenzívny intervalový tréning je časovo úsporný. Stačí ho praktizovať 2 - 3x týždenne a výsledky na seba nenechajú dlho čakať. Za 15 - 20 minút, kedy cvičíte, sa strieda vysoká intenzita s nízkou intenzitou záťaže a telo je teda nútené prechádzať z anaeróbneho režimu do aeróbneho. Takéto striedanie záťaže vedie k rýchlemu odbúravaniu podkožného tuku, ale nie svalovej hmoty.

Silový tréning - pre nárast svalovej hmoty a sily je vhodné trénovať v rozsahu 2 - 6x týždenne, po dobu 60 minút. Dlhšie tréningy bývajú často kontraproduktívne - vedú ku katabolizmu (odbúravaniu) svalov - a to nechceme. Pre podporu pálenia tukov zaraďujte intervalový tréning alebo kardio tréning vždy až po silovom cvičení.

Tréning s vlastnou váhou - cvičením s vlastnou váhou nebudete budovať mohutné svaly, ale zlepšíte ich silu a vytrvalosť. Trénovať môžete 3 - 7x týždenne, 30 - 120 minút, v závislosti na tréningovom pláne. Nikdy nezabúdajte na regeneráciu - a to ani po cvičení s vlastnou váhou!

Body & mind cvičenie - existujú náročnejšie a menej náročné druhy jogy, pilates a ďalších "body & mind" cvičení. V zásade môžete cvičiť denne, 60 - 90 minút, ale ak budete cítiť natiahnuté svaly, dajte si pauzu - u týchto typov cvičení sa svaly posilňujú skôr izometricky (vo výdrži), avšak bolieť môžu tiež. U jogy platí, že niektoré pozície môžete (a dokonca by ste mali) precvičovať denne, aby došlo k ich zlepšeniu.

Pohyb pre radosť - keď si chcete cvičením zlepšiť náladu a vyčistiť hlavu, proste cvičte tak, ako vás to baví, tak často, ako vy sami chcete. Niekedy je hodnotnejším výsledkom dobrá nálada, než úbytok niekoľkých gramov tuku!

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Vyberte si pohyb, ktorý Vám sadne
Radíme Ako na pohyb a cvičenie s kilami navyše
FITHALL cvičenie Využite každú chvíľu k pohybu, napríklad aj v MHD