Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Cvičenia a trendy

NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 3. diel

NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 3. dielPravdepodobne viete, že chudnúť bez cvičenia nie je práve múdre. Keď obmedzíte len stravu, vaše telo bude čerpať energiu z pracne vybudovaných svalov, pretože je to oveľa pohodlnejšie, než siahať do zásob tuku.

Ak ku správne zostavenému jedálničku pridáte pohyb, vaše svaly nebudú ubúdať, naopak sa začnú pekne spevňovať a rysovať. Tréningy s Máriou vám pomôžu budovať svaly, tak sa aj zbavovať tukových rezerv.

 

Ďalšie diely seriálu Fit po Vianociach nájdete TU

 

Ďalší diel, teraz v poradí tretí, seriálu Fit po Vianociach je tu.

 

Novy-serial-Fit-po-Vianociach-s-Mariou-3diel.jpgČo jesť pred športom a po ňom?
Absolvovať kvalitný a zmysluplný tréning bez správnej výživy nemožno. Auto na vodu tiež nejazdí, tak nechcite ani po svojom tele, aby pracovalo bez adekvátneho paliva.

Je veľmi ťažké všeobecne povedať, čo jesť pred fyzickou aktivitou, a čo po nej. Vždy totiž záleží na tom, čo jete počas dňa, ako vyzerá pitný režim, v akej ste kondícii, a ako intenzívne cvičíte. Pravidlom číslo jedna je prijať živiny pred záťažou (cvičenie na lačno nie je príliš opodstatnené) a doplniť ich tiež po nej.

Pred výkonom si dajte jedlo, ktoré nezaťaží vaše trávenie. Vyhnite sa tučným pokrmom, nejedzte veľa vlákniny, ale ani ťažko stráviteľných proteínov (tvaroh, hovädzie mäso). Dajte si komplexné sacharidy (celozrnné pečivo, cestoviny, ryžu), ktoré udržia stálu hladinu cukru v krvi a budú svaly zásobovať energiou po dlhší časový úsek. Na okamžitú vzpruhu fungujú sacharidy jednoduché (džem, med, ovocie). Bielkoviny (napr. plátok šunky alebo syra) zase zaistia pocit sýtosti.

Ak plánujete náročnú a dlhodobú fyzickú aktivitu (dlhé behy, túry na bicykli, horské výstupy), zvýšte celkové množstvo sacharidov v strave aspoň niekoľko dní vopred. V priebehu takejto záťaže môžete siahnuť po špeciálnych výživových doplnkoch, vďaka ktorým obnovíte zásoby cukrov - väčšinou sú predávané vo forme gélov, alebo desiatujte napríklad obyčajný banán. Tiež nie je od veci dopriať si kúru z minerálov (hlavne horčík, vápnik a železo) a vitamínov, aby počas výkonu nedošlo ku kŕčom, malátnosti, motaniu hlavy alebo kolapsovým stavom.

Pri bežnom tréningu (60 - 90 minút) nie je nutné nič jesť, ani nie je treba piť vodu s cukrom. Organizmus si bohato vystačí s tým, čo ste mu dodali v priebehu dňa.

Po záťaži sú svaly vyčerpané - spotrebovali cukor, nevyhnutný pre svalovú prácu i regeneráciu, a preto ho potrebujú urýchlene doplniť. Neváhajte si dať hneď v šatni posilňovne alebo doma po docvičení ovocie, srvátkový nápoj či sladký muffin (ktorým sa za úsilie zároveň odmeníte, bez toho aby ste pribrali). Asi po hodine zjedzte plnohodnotné jedlo s obsahom chudých, nízkotučných bielkovín, komplexných sacharidov (vhodná je zelenina) a trochou zdravých tukov. Svaly tak dostanú všetko potrebné pre obnovenie síl a organizmus sa bude rád zbavovať prebytočných tukových vankúšov, pretože nebude stresovaný hladovaním a potrebou uchovať si čo najviac energie.

V otázke stravy pred a po cvičení je zásadné jedno pravidlo - musíte sa aspoň trochu najesť pred aj po ňom. Čo a kedy konkrétne jesť, vyladíte časom. Pozorujte, aká strava vám vo výkone pomáha a aká naopak škodí. Nesledujte len čísla na váhe, ale tiež dbajte na to, aby sa svaly regenerovali, plnili svoju úlohu a hlavne na to, aby ste sa cítili dobre vy sami.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 1. diel
Cvičenia a trendy NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 2. diel