Fithall magazín

Sobota 10.4.2021 meniny má Július

Cvičenia a trendy

NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 2. diel

NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 2. dielRočná doba neovplyvňuje len sťahovanie vtákov, farbu listov na stromoch a rysky teplomerov, ale aj chudnutie a priberanie. So zmenami teplôt totiž úzko súvisí ponuka pohybových aktivít i potravín, ale tiež rôzne sviatky a oslavy alebo naopak obdobie leňošenia alebo nečinnosti.

Prvý diel seriálu Fit po Vianociach s Máriou nájdete TU
  
Preto cvičenia nenechávajte na jar alebo leto. Začnite s trénerkou Máriou hneď. 2. diel seriálu Fit po Vianociach je tu pre vás.

 

Novy-serial-Fit-po-Vianociach-s-Mariou-2diel.jpg

 

 

Pitný režim v kocke

Pretože sú tekutiny nevyhnutnou podmienkou správnej funkcie organizmu a ich nedostatok naopak spôsobuje vážne problémy, je nutné vedieť, čo piť a koľko toho piť.

Čo sa týka množstva, neexistuje univerzálne odporúčanie pre všetkých. Objem potrebných tekutín sa totiž prirodzene líši u každého človeka podľa toho, ako je fyzicky aktívny, či je leto alebo zima, koľko vody obsahujú potraviny, ktoré počas dňa zje (polievky, ovocie a zelenina), ale aj podľa pohlavia a hmotnosti. Všeobecne sa odporúča vypiť okolo 2-3 litrov denne, ale tieto čísla sú naozaj veľmi orientačné.

Voľbou číslo jedna je v našich podmienkach obyčajná, nesladená a nesýtená voda, či už v kohútiku alebo balená. Tá by mala byť zastúpená v pitnom režime približne z jednej tretiny. Druhú tretinu potom tvoria minerálne vody, ktoré Vám doplnia potrebné látky, ako napríklad horčík alebo vápnik. Tieto vody by rozhodne nemali prevažovať, pretože práve vysoký obsah minerálov by pri častej konzumácii organizmus zbytočne zaťažil. Poslednú tretinu vypite v podobe ovocných alebo bylinkových čajov. Predovšetkým v zime, kedy telo potrebuje zahriať, sú čaje veľmi vhodné. Zelený čaj navyše stimuluje metabolizmus a podporuje chudnutie, ale tiež obsahuje prospešné antioxidanty.

Ak ste milovníci kávy, nemusíte sa v rámci zdravého pitného režimu vzdávať ani tohto potešenie. Mnohé štúdie, ktoré sa účinkami kávy zaoberali, nikdy presvedčivo nepotvrdili, že by jej konzumácia viedla k dehydratácii organizmu, naopak sa skôr objavujú štúdie, ktoré potvrdzujú jej pozitívny vplyv na zdravie. Tu však tiež platí "všetko s mierou".

Absolútne nevhodné sú sladené sýtené nápoje, alebo ich "light" verzia s umelými sladidlami. Sladené nápoje v sebe obsahujú obrovské množstvo jednoduchých sacharidov, takže nielen, že vám zaručia rozkolísanie krvného cukru, ale aj priberanie podkožného tuku. Umelé sladidlá zase zmätú mozog tým, že mu vyšlú signál sladkej chuti. Vaše telo potom očakáva prísun cukru, ale žiadny cukor v tú chvíľu nepríde. Organizmus po ňom začne teda volať a vy budete mať o to väčšiu chuť na sladké.

Ak si chcete pitný režim niečím spestriť, dajte si veľmi nariedený ovocný džús, alebo vodu ochuťte citrónom a zázvorom. Tým sa postaráte zároveň o detoxikácii organizmu.

Pri stredne náročnom športovaní, ktoré netrvá dlhšie, než deväťdesiat minút, si vystačíte s obyčajnou vodou. V prípade dlhotrvajúcej, nadmernej záťaže radšej siahnite po iontovom nápoji
, ktorý doplní do tela minerály a ióny, o ktoré ste v priebehu športovania prišli. Keď plánujete pohybovú aktivitu, pite priebežne celý deň. Nesnažte sa všetko dohnať tesne pred cvičením, telo nedokáže veľké množstvo tekutín naraz tak efektívne využiť. Zároveň platí, že čím viac sa potíte, tým viac vlahy svojmu telu dodávajte.

Naučte sa nosiť si všade so sebou fľašu s vodou, ktorá vám bude nutnosť pravidelného pitného režimu pripomínať.

 


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy NOVÝ SERIÁL: Fit po Vianociach s Máriou - 1. diel