Fithall magazín

Sobota 10.4.2021 meniny má Július

Cvičenia a trendy

Akú jogu si vybrať?

Akú jogu si vybrať?Joga je skvelá. Nielen, že vyladí vaše telo tak, aby bezchybne fungovalo, ale tiež vás zbaví stresu a prinesie do vášho života trochu upokojenia a harmónie. Veľa ľudí si stále chybne myslí, že je joga nenáročná a pomalá, ale nič sa nemôže viac vzďaľovať pravde. Na prvý pohľad pomalé a pokojné cvičenie totiž sprevádza búrka vo vnútri tela. Búrka, ktorá poháňa metabolizmus aj krv v žilách, ale tiež reguluje prácu hormónov.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Jóga - Päť Tibeťanov, cesta ako sa cítiť lepšie

Ako správne dýchať? Čo je plný jogový dych?

Ako inak začať deň ako pozdravom slnku?

 

O nenáročné cvičenie v žiadnom prípade tiež nejde. Joga zapojí všetky svaly vášho tela, a to dokonca aj tie, o ktorých nemáte ani tušenie. Z lekcií budete odchádzať vždy poriadne spotení!

Typov jogy je nespočet - vyznajte sa v hlavných z nich a vyberte si pre seba tú pravú:

Hatha joga
- štýl jogy, ktorý je súčasťou tzv. 4. základnej duchovnej cesty jogy. Hatha joga sa stala najjednoduchšou cestou vedúcou k harmónii tela, duše a mysle. Je zameraná predovšetkým na zvládnutie dychových techník, vhodného a bezpečného cvičenia ásan, správneho držania tela, relaxačných, koncentračných a čiastočne aj meditačných techník.

Vinyasa joga - táto joga pripomína skôr tanec, ako cvičenie – plynulý a elegantný. V zásade vychádza z hatha jogy, ale prechody medzi jednotlivými pozíciami sú rýchlejšie a plynulejšie.

Ashtanga joga - je tradičná jogová škola pochádzajúca z južnej Indie. Je typická svojou dynamickosťou, ktorou sa odlišuje od ostatných hatha jogových škôl. Je relatívne dosť náročná.

Akrojoga - táto joga je spojením jogy, párovej akrobacie a thajskej masáže. Jedná sa o relatívne nový štýl cvičenia, ktorý však oslovuje všetkých, ktorí hľadajú niečo nové. Akrojoga je veľmi zábavná a navyše sa dá praktizovať vo dvojici!

Lietacia jóga - ak radi "lietate", vyskúšajte si cvičenie na špeciálnych popruhoch, visiacich zo stropu jogovej sály, vďaka ktorým nadobudne vaša jogová prax úplne iné rozmery!

Reštitučná joga - dych, relaxačné pozície a hlboké uvoľnenie, to je reštitučná joga. Jemné techniky tejto jogy nás učia kultivovať naše vnútorné povedomie a zároveň sú perfektným liekom na stres. Hodí sa pre všetkých uštvaných, uponáhľaných a vystresovaných jedincov, ktorí potrebujú opäť nájsť cestu sami k sebe.

Bikram joga - moderné dynamické cvičenie, ktoré sa vykonáva v sálach s vyššou teplotou. Vďaka nej bude vaše telo veľmi flexibilné, ale tiež pevné a zdravé. Je alternatívou tzv. hot jogy.

Power joga - nejde toľko o duchovno, ale o reálne praktikovanie jednotlivých pozícií, dychu a vedomej pozornosti. V tomto štýle cvičenia nejde až tak o zdokonaľovanie sa a výkonnosť, ale o harmóniu a zabehnutú rutinu, ktorá do života prináša stabilitu a mier.

 

660x250_5.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Radíme Trúfnete si na jogu? Poradíme Vám, ako začať.
FITHALL cvičenie Jóga - liek na stres a bolisti chrbta
Radíme Cvičiť môžete aj v tehotenstve. Skúste jogu alebo pilates!