Fithall magazín

Utorok 2.3.2021 meniny má Anežka

Cvičenia a trendy

Trénerka radí: 5 trikov, ktoré pri cvičení skutočne pomáhajú

Trénerka radí: 5 trikov, ktoré pri cvičení skutočne pomáhajúPrirodzená pohybová aktivita a pravidelný a systematický tréning sú skvelé záležitosti. Jednak vás dostanú do formy, zlepšia vašu fyzickú kondíciu, spevnia svaly, utužia zdravie, posilnia imunitu, vyženú nežiaduce tukové zásoby, ale tiež si vďaka nim dokonale vyčistíte hlavu.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako na boľavé svaly? Ďalším cvičením?

Najčastejšie chyby pri cvičení

Cvičenie a dýchanie

 

Keď už sa rozhodnete pravidelne cvičiť, robte to múdro a zo svojho tréningu vyžmýkajte maximum - vyskúšajte týchto 5 tipov a uvidíte, že vaše výsledky budú každým dňom lepšie:

1. Správne dýchanie - dýchanie je absolútne základnou potrebou tela. V kľudovom stave naň vôbec myslieť nemusíme, ale v okamihu, keď sa chopíme činky alebo ideme behať, by sa malo ocitnúť v centre našej pozornosti. Pri silovom tréningu sa vďaka správnemu dychu svaly oveľa viac aktivujú a pri tréningu aeróbnom sa dýchaním okysličujú tkanivá, takže potom vydržíme bežať oveľa dlhšie a efektívnejšie. Pri posilňovaní platí jednoduché pravidlo - s námahou prichádza výdych, s povolením svalov naopak nádych. Keď pôjdete behať, dýchajte prirodzene a pravidelne. Rozhodne dych nezadržujte a snažte sa nájsť si svoj vlastný rytmus.

2. Ťažké váhy - nebojte sa ťažkých váh - vďaka nim sa začne vaše telo tvarovať do požadovaných proporcií. Dávno preč je doba, kedy ženy cvičili na lekciách aerobiku s kilovými jednoručkami - ukázalo sa totiž, že to neviedlo k takmer žiadnym výsledkom. Trénerka Veronika radí: "Zahoďte ostych a choďte do posilňovne. Ak sa v cvičení nevyznáte, vezmite si na prvých pár lekcií osobného trénera, ktorý vám všetko vysvetlí. Doma svaly nikdy tak dobre neprecvičíte. Ak chcete zmeniť svoje telo, jednoducho posilňujte."

3. Intervaly - je preukázané, že vysoko intenzívny intervalový tréning dokáže spáliť až 6x viac tuku, než bežné aeróbne cvičenie v strednej intenzite. Trénerka Veronika k tomu dodáva: "Intervalový tréning robte po silovom cvičení alebo úplne zvlášť. Bohato vám bude stačiť 15 - 20 minút, v ktorých prestriedate minútu maximálneho tempa s minútou odpočinku. Nestrácajte čas s dlhým a nudným kardio tréningom, radšej stavte na efektivitu."

4. Sacharidy po tréningu - zabudnite na mýtus, že by sa po cvičení nemalo nič jesť, aby telo spaľovalo svoje tukové zásoby. Veronika radí: "Ihneď po skončení aktivity si dajte porciu sacharidov - buď obľúbené ovocie, alebo pokojne sladký koláčik, ktorý si inak odopierate - v túto chvíľu po sacharidoch vaše svaly priamo prahne. Asi s polhodinovým až hodinovým odstupom si doprajte bielkoviny."

5. BCAA - zainvestujte do doplnkov stravy a kúpte si BCAA, čiže vetvené aminokyseliny, ktoré urýchlia regeneráciu, podporia tvorbu novej svalovej hmoty, ochránia svaly v priebehu chudnutia a podporia spaľovanie tukov. Zoženiete ich v tabletovej forme, v podobe sirupu, alebo v obľúbenej variante trénerky Veroniky - "Zo sypkých BCAA si pripravíte osviežujúci nápoj, ktorý môžete popíjať už v priebehu cvičenia. Minimalizujete tým riziko straty svalovej hmoty aj riziko bolesti svalov nasledujúci deň."

 

660x250_1.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
FITHALL cvičenie Ako voliť záťaž počas Vášho cvičenia?
Zdravý životný štýl Nepodceňujte regeneráciu po cvičení
Cvičenia a trendy 10 dobrých rád, ako skutočne začať cvičiť