Fithall magazín

Streda 24.2.2021 meniny má Matej

Cvičenia a trendy

Zabavte deti pohybom

Zabavte deti pohybomDeti majú úplne prirodzeným spôsobom rady pohyb, ale musíte vedieť, ako ich pre určitý šport nadchnúť, aby nedali radšej prednosť sedeniu pri počítači alebo televízore. Neviete ako na to? Hýbte sa spolu s nimi.
 
Podľa prieskumov VZP z roku 2010 u nás bojuje s nadváhou 34% a s obezitou 21% populácie. Najväčším problémom je práve nedostatok pohybu. Svoju významnú úlohu však zohráva aj genetika. Za nadváhu svojich detí ale môžu predovšetkým rodičia. Ak sú obézni, potom ich potomkovia budú v dospelosti bojovať s obezitou až 3x častejšie než ich vrstovníci.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako sa stravovať pri dojčení

Ako predísť detskej obezite

Čo servírovať v zime deťom na tanier

 
Neseďte doma
Na austrálskej univerzite Deakin University prišli na to, že rozhodujúce pre to, koľko času strávia deti pohybom potom, čo prídu zo školy, je domáce prostredie. Príroda zvádza k pohybu viac ako televízor alebo počítač. Kde je príliš betónu, tam sa športuje málo.
 
Aký otec, taký syn
Na pohodlnosti detí nesú vinu dospelí. Deti síce od prírody túžia po pohybe, ale táto túžba môže zakrpatieť. Nebýva veľmi časté, aby pohodlní rodičia mali potomka, ktorý sa sám od seba venuje vrcholovému športu. Dieťa si totiž veľmi ľahko zvykne na pozvoľné tempo, ktorým mu idú rodičia príkladom a samo potom nie je príliš aktívne. Pritom pohyb je pre dieťa dôležitý už z mnohých hľadísk. Vo fáze rastu sa totiž vyvíja svalstvo, stimuluje sa obehový systém a srdce, motorické zručnosti a držanie tela. Ak teda rodičia u detí nepodporujú záľubu v pohybe, ich potomkovia sa budú neskôr potýkať s radom civilizačných chorôb.
 
Aký šport vybrať
Aby ste dieťa prinútili k pohybu vyberte šport, ktorý ho zaujme. Nenúťte ho k tenisu, keď nemá chuť sa ani trafiť do lopty a namiesto toho s ním radšej vyrazte na bicykle. Dieťa totiž nezaujíma, či je šport zdraviu prospešný a aké hormóny do tela vyplavuje, jediné čo je pre neho podstatné je zábava. Ak sa dieťa zabaví pri hre na naháňačku, doprajte mu to. Je to stále lepšie ako by ležalo pri televízore alebo počítači. Svaly sa totiž rozvíjajú takmer pri každom športe, nezáleží teda na tom, či sa jedná o loptové hry, bojové umenia, plávanie alebo cvičenie v telocvični. Už s tými najmenšími môžete vykonávať rad aktivít, ku ktorým nepotrebujete kondíciu, špeciálne miesto či vybavenie. Postačí trochu zmyslu pre rovnováhu. Môžete napríklad skúšať, kto vydrží dlhšie stáť na jednej nohe alebo poskakovať. S o niečo staršími deťmi trebárs utvorte kruh a hádžte si medzi sebou rýchlo jednu alebo dve lopty. Skúste tiež hodiť loptu čo najvyššie do vzduchu a ten, kto ju chytí, môže dať za úlohu ostatným trebárs 10 drepov. Loptové hry sú pre deti zvlášť vhodné, pretože si pri nich môžu striedavo odpočinúť, dobiť energiu a opäť sa pustiť do hry.
 
Rozmanitosť
Čím viac športov s deťmi vyskúšate, tým skôr si nájdu ten, ktorý sa im bude páčiť. Jedine tak sa môžu rozhodnúť, ktorý im prináša radosť.
 
Dôležitý je tím
Každá rodina je taký malý tím, ktorý sa môže venovať radu športov. Deti sa pri nich učia dodržiavať pravidlá a hrať sa s ostatnými. Hravou formou si tak osvojujú, čo znamená fair play a ako sa vyrovnať s víťazstvom a prehrou. Rastie ich sebavedomie, nie sú tak agresívne, lepšie sa sústredia a sú schopné podávať vyššie výkony. Pamätajte teda na to, že deťom ste príkladom predovšetkým vy.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov