Fithall magazín

Streda 3.3.2021 meniny má Bohumil(a)

Cvičenia a trendy

Ako vyzrieť na bolesť chrbta

Ako vyzrieť na bolesť chrbtaChrbát dnes bolí skoro každého. Bez ohľadu na vek, pohlavie a dokonca aj zamestnanie, si na problémy s chrbtom sťažujú takmer všetci. Bolesť chrbta sa stala akýmsi kultúrnym a spoločenským fenoménom a ten, koho zadné partie tela netrápia, ako by bol z inej planéty.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako uvoľniť stuhnutú šiju

Strečing vám pomôže zefektívniť tréning a zachovať hybnosť

Jóga - Päť Tibeťanov, cesta ako sa cítiť lepšie

 

Chrbát je oporou celého tela a chrbtica je tou najdôležitejšou kĺbovou sústavou, ktorú v sebe nosíme. Zanedbávaním chrbta, nesprávnym držaním tela, nevhodným cvičením, fyzickou nečinnosťou, ale tiež zverovaním sa do rúk samozvaných odborníkov, svoje chrbty systematicky ničíme a poškodzujeme.

Ako teda ku svojmu chrbtu pristupovať, aby ste sa s bolesťou nemuseli potýkať do konca života, sa dozviete tu:

1. Prijmite zodpovednosť - bolí vás chrbát, pretože máte sedavé zamestnanie, pretože musíte jazdiť autom, pretože neustále zdvíhate a nosíte svoje malé deti, pretože vás fyzioterapeut zle "napravil", pretože máte zlú genetiku? Koniec výhovorkám. Ak chcete mať zdravý chrbát, prestaňte hľadať dôvody a začnite hľadať spôsoby. Je to len a len váš chrbát - iný nedostanete, tak sa o neho začnite poriadne starať a prevezmite plnú zodpovednosť.

2. Robte opak - keď nosíte deti, varíte, pracujete na záhrade alebo sa hrbíte pri počítači, začnite robiť pravý opak - zaveste sa na každú hrazdu, na ktorú vonku narazíte, naťahujte prsné svaly a zakláňajte sa. Jednoducho robte presný opak toho, z čoho vás chrbát bolí. Ak sedíte celý deň v práci pri stole, skúste viac posilňovať svaly medzi lopatkami a menej svaly pŕs, aby sa disbalancie vyrovnali.

3. Myslite na funkčnosť - chrbát široký ako pristávacia dráha je síce efektný (zvlášť u mužov), ale nemusí byť funkčný. Pri cvičení myslite viac na funkčnosť a správne zapájanie jednotlivých svalov, než na ich vzhľad.

4. Čupnite si - snažte sa čo najčastejšie miesto sedenia a státia kľačať. Uvoľníte tým bedrovú chrbticu, ale tiež oblasť medzi lopatkami. Pri sedení a státí je na stavce vyvíjaný obrovský tlak, takže sa potom svaly pozdĺž chrbtice všemožne snažia celú tú ťažobu odľahčiť a tým vznikajú bolesti.

5. Dýchajte - dych súvisí s uvoľnením tela, mysle aj svalov. V strese sa všetky svaly pozdĺž chrbtice sťahujú a potom chrbát bolí. Skúste aj v náročných situáciách zhlboka a pomaly dýchať, odtiahnite ramená dole od uší a pekne sa narovnajte. Budete sa cítiť lepšie psychicky, ale aj fyzicky.

6. Stojte rovno
- Môžete trikrát týždenne 60 minút cvičiť na chrbát, ale ak zvyšné hodiny stojíte a sedíte zhrbení, cvičenie vás nezachráni. Myslite na správne držanie tela po celý deň!

7. Posilňujte brucho - brušné svaly podoprú chrbticu a tá potom nemá tendenciu nezdravo sa prehýbať. Zamerajte sa na výdrž vo vzpore, skracovačky a spevnené brucho pri akomkoľvek inom cvičení.

 

660x250_4.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Aby chrbát nebolel - strečing: Tipy na najlepšie cviky
Radíme Bolí vás chrbát? Jedzte vitamíny a buďte v pohybe.
Tipy trénerky Nadi Naďa a cviky na chrbát - dvíhanie hlavy a nôh na bruchu