Fithall magazín

Nedeľa 7.3.2021 meniny má Tomáš

Cvičenia a trendy

Čo všetko dokáže obyčajné cvičenie

Čo všetko dokáže obyčajné cvičenieV dnešnej dobe väčšina ľudí si je vedomá, aké výhody telu prináša cvičenie a silový tréning. Vďaka aktívnemu životu si nielen vybudujete svalovú hmotu a skrášlite svoje krivky, ale zároveň posilníte srdcovú činnosť, prekrvíte a tým ozdravíte pokožku a dokonca zlepšíte aj svoj sexuálny život.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Buďte zásadoví a schudnete!

7 omylov v dietoógii

Principy zdravého stravovania

 

Už 20 minút jazdy na rotopede znižuje hladinu stresových hormónov minimálne na dve hodiny. Stres, podráždenosť a únavu viditeľne zmierňuje aj nenáročné posilňovanie. Za niekoľko týždňov budete mať silnejšie svaly, bude sa vám lepšie dýchať a možno budete dokonca lepšie aj spať. S cvičením ide ruka v ruke aj zdravé stravovanie. Ak sa chcete teda cítiť dobre a vitálny je nutné, aby ste obe tieto zložky vzájomne prepojili. Aké výhody cvičenie prináša?
 
1. Štúdie ukazujú, že pravidelné cvičenie vám pomôže oveľa rýchlejšie a pritom bezpečne schudnúť. Vysnívanú váhu si potom ľahšie udržíte bez tzv. jojo efektu.

2. Aktívny život zlepšuje váš vzhľad i sexuálny život. Podporuje totiž tvorbu kolagénu a prekrvenie kože. Pleť tak viac žiari a vrásky sú menej viditeľné. Vďaka tomu si zvýšite sebavedomie a sformujete postavu. Čo povedie tiež k lepšiemu sexu.
 
3. Pohyb znižuje krvný tlak a cholesterol. Cvičenie zvyšuje dobrý HDL cholesterol a znižuje zlý LDL cholesterol, triglyceridy a tiež znižuje krvný tlak.
 
4. Pravidelné cvičenie znižuje riziko stareckej demencie a to v priemere až o 40%. Vedci tiež zistili, že ľudia, ktorí pravidelne cvičia, sú zručnejší, majú lepšiu pamäť, ľahšie sa rozhodujú a efektívnejšie riešia problémy. Cvičenie má totiž priaznivý vplyv aj na kardiovaskulárny systém. Vďaka tomu sa v ňom tak rýchlo nevytvárajú zrazeniny, ktoré potom bránia správnej výžive a funkcii mozgu.
 
5. Cvičením tiež znížite riziko ochorenia na osteoporózu, srdcové ochorenia, cukrovku a rakovinu. U žien po tridsiatke, ktoré pravidelne cvičia, napríklad dochádza k výraznému zníženiu rizika vzniku rakoviny prsníka. Podľa vedcov to môže byť spôsobené tým, že cvičiace ženy majú menej tukového tkaniva. To v malej miere produkuje ženský hormón estrogén, ktorý môže čiastočne zohrávať úlohu vo vzniku rakoviny prsníka.
 
6. Cvičenie podporuje rast svalovej hmoty, spevňuje kĺby a zvyšuje hustotu kostí.
 
7. Telesná aktivita zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín z potravy, podporuje zdravé vylučovanie toxínov prostredníctvom potných žliaz a predchádza zápche.
 
8. Srdce a pľúca vďaka pravidelnému cvičeniu sú odolnejšie a pracujú efektívnejšie. Lepšie sa vám dýcha a máte viac energie na ďalšie aktivity. Všetko si môžete tak oveľa viac užiť.
 
9. Pravidelný pohyb zvyšuje citlivosť tkanív voči inzulínu a znižuje riziko vzniku cukrovky typu 2. Lenže nie je cvičenie ako cvičenie. V prevencii cukrovky typu 2 je ale dôležitejšia intenzita cvičenia ako jeho dĺžka. Takže veľmi tvrdé posilňovanie či veľmi intenzívny pohyb ako šprint, sú lepšie ako menej záťažové cviky.
 
10. Pravidelné cvičenie spôsobuje uvoľňovanie endorfínov (hormóny šťastia), ktoré fungujú ako prírodné antidepresívum. Vďaka tomu kvalitnejšie spíte, nie ste tak stresovaní a úzkostliví, neprepadáte depresiám a celkovo sa cítite lepšie naladení.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov