Fithall magazín

Nedeľa 7.3.2021 meniny má Tomáš

Cvičenia a trendy

10 nezmyselných cvikov, ktoré sa stále cvičia

10 nezmyselných cvikov, ktoré sa stále cvičiaPokroky a nové zistenia v oblasti výživy i cvičenia narastajú geometrickým radom. To, čo platilo pred pár rokmi, sa dnes ukazuje ako neefektívne a naopak to, čo sme zavrhovali, teraz berieme na milosť. Skúsenosti cvičencov aj trénerov naznačujú, že niektoré cviky, ktoré sa stále cvičia, sú skoro k ničomu.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Drepy - jeden cvik a veľa možností

Výpad - jeden cvik a veľa možností

Doska - jeden cvik, veľa možností

 

Pretože, ale žiadny ľudský pohyb nie je zbytočný, nezáleží zase tak moc na tom, čo cvičíte, ale ako to cvičíte a či je na daný pohyb vaše telo pripravené.

Zoznámte sa s desiatimi nezmyseľnými cvikmi, ktoré sa stále cvičia, ale neprinesú vám žiadne pokroky:

1. Drep do polovičky
- veľa ľudí nerobí hlboké drepy, pretože ich  pri nich bolia kolená. Tie ich ale bolia, pretože nerobia správne hlboké drepy. Naučte sa techniku drepu (päty na zemi, kolená nad členkami, rovný chrbát) a uvidíte, že vaše stehná i zadok budú jasať. Hlboké drepy nie sú škodlivé - keby príroda chcela, aby ich človek nerobil, neumožnila by takýto pohyb kolenného kĺbu!

2. Sedy - ľahy - pri tomto cviku   neposilňujete brušné svaly, ale preťažujete bedrá, oblasť krčnej chrbtice, ale aj tzv. Iliopsoas, čiže sval, ktorý vedie od panvovej kosti dole na stehno. Preťažovaním svalstva vznikajú svalové disbalancie a bolesti, ale rozhodne nie sexi brušný pekáč. Pokiaľ chcete krásne a funkčné bruško, skúste vzpore (avšak vykonávané správnou technikou).

3. Príťahy kolien vo vise - rovnako ako pri cviku sedy - ľahy, sa brušné svaly až tak veľmi nezapájajú , ale skôr už spomínaný iliopsoas. Ľudia majú navyše často slabý úchop, takže ani nevydržia visieť tak dlho, aby brucho dôkladne potrápili.

4. Skracovačky - po stovkách skracovačiek budú síce brušné svaly páliť, ale to neznamená, že bude miznúť z brucha tuk. Aby ste sa zbavili tukových zásob, musíte robiť kardio, posilňovať, občas zaradiť intervalový tréning, ale predovšetkým dobre jesť!

5. Unožovanie v ľahu - ľahnete si na podložku na bok a zdvíhate nohu k stropu. Po chvíli začne zadok páliť, ale neverte tomu, že sa nejako extra tvaruje. Pre dosiahnutie pevného pozadia je nutné používať ťažké váhy, robiť drepy so záťažou a opäť adekvátne jesť.

6. Zdvíhanie panvy - pohodlný a obľúbený cvik, však s vlastnou váhou takmer neúčinný. Pokiaľ máte tzv. Hip thrust radi, zaťažte pánvu poriadnou činkou.

7. Bicepsové zdvihy - bicepsové zdvihy s polkilovými či kilovými jednoručkami sú k ničomu. Nebudete vďaka nim páliť tuk, formovať biceps ani naberať svalovú hmotu. Ak chcete paže vytvarovať, robte kľučky, zhyby a ďalšie základné cviky alebo zdvíhajte oveľa ťažšie činky.

8. Preťahovanie ramien - začína tak takmer každý strečing a je to k ničomu. Celý deň sa hrbíme a ramená tak preťahujeme neustále. To, čo ramená potrebujú, je posilňovanie s činkami, časté visenie (na hrazde, na vetve, skrátka kdekoľvek to pôjde) a správne celodenné držanie tela.

9. Hmitanie
- rozcvička hmitaním končatín na všetky svetové strany je nielen neúčinná, ale aj nebezpečná. Ak sa chcete pretiahnuť a svalom trhnete alebo hmitnete, dôjde k tzv. strečingovému reflexu, sval sa "zľakne" a naopak sa zmrští. Pri preťahovaní sa preto nikdy neponáhľajte.

10. Pohyb predlaktím - konkrétne pohyb predlaktím s vidličkou (či pollitrom) v ruke. Tento pohyb bráni väčšine ľudí v pokrokoch viac, ako ktorýkoľvek  neúčinný cvik. Pohyb predlaktím trénujte, len keď je na vidličke napichnutého niečo zdravé a výživného.

 

660x250_3.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Radíme 5 tipov, ako si nájsť čas na cvičenie
Cvičenia a trendy Nestačí iba začať cvičiť
Upoutávky Jedlo a šport