Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Cvičenia a trendy

Jóga - Päť Tibeťanov, cesta ako sa cítiť lepšie

Jóga - Päť Tibeťanov, cesta ako sa cítiť lepšiePod týmto označením ako sa neskrýva päť mužov z Tibetu, ale sústava piatich cvikov, u nás známa už od dôb Prvej republiky. Znovuzrodenie zažil tento systém cvičenia až po roku 1989, od ktorého sa začali brať do úvahy aj alternatívne smery liečenia.

Cvičenie tibetských mníchov má človeku zabezpečiť večnú mladosť, pružné a zdravé telo a aj predĺžiť život.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako správne dýchať? Čo je plný jogový dych?

Ako inak začať deň ako pozdravom slnku?

Trúfnete si na jogu? Poradíme Vám, ako začať.

 

Päť Tibeťanov je zameraných na oblasť chrbtice, ktorá je potom flexibilná. Otvára dôležité energetické body ľudského tela a to je potom nabité elánom a energiou.
  
Ak chcete tento systém cvičenia vyskúšať, mali by ste sa pripraviť na systematickosť a dôslednosť. Cvičte denne, v rozsahu 3 - 21 opakovaní z každého cviku. Pohyb vykonávajte pomaly, sústredene a namáhajte sa len do prvých prejavov únavy či bolesti. Začnite na troch opakovaniach denne a každý týždeň jedno opakovanie pridajte.
  
Pri cvičení piatich Tibeťanov je veľmi dôležité dýchanie - pri vykonávaní samotného cviku sa nadýchnite, pri návrate do východiskovej polohy vydýchnite.

Tu nájdete popis jednotlivých cvikov:

1. tibeťan - postavte sa na podložku a uistite sa, že máte okolo seba dosť miesta. Rozpažte a dlane otočte smerom k podlahe. Narovnajte chrbát, uvoľnite ramená. Zvoľna sa začnite otáčať v smere hodinových ručičiek okolo svojej osi. Zrýchľujte až do chvíle, keď pocítite, že sú paže nadnášané odstredivou silou. Po celú dobu zafixujte pohľad na jeden pevný bod. Otáčky si počítajte a začnite ich pomaly znižovať, aby sa vám nezamotala hlava.

2. tibeťan - ľahnite si na podložku na chrbát a ruky nechajte ležať voľne pozdĺž tela. S nádychom pritiahnite hlavu k hrudníku a súčasne s ňou zdvihnite nohy kolmo ku stropu. S výdychom opäť povoľte.

3. tibeťan - kľaknite si na kolená tak, aby kolená, boky a ramená tvorili priamku. Prsty na nohách zaprite o podložku a dlane položte na zadok. S nádychom zakloňte hlavu aj telo, s výdychom sa potom vráťte naspäť a hlavu mierne predkloňte.

4. tibeťan - sadnite si na podložku a dlane oprite tesne vedľa zadku - prsty na rukách smerujú k vašim pätám. S nádychom pretlačte boky nahor a zakloňte hlavu -vaše telo je teraz rovnobežné so zemou. S výdychom sa vráťte do sedu.

5. tibeťan - prvá fáza sa podobá jogínskej Kobre - prsty na nohách zaprite o podložku a s výdychom sa vytiahnete za temenom hlavy nahor ku stropu. Stehná ani brucho sa nedotýkajú podložky. Potom nasleduje nádych a prechod do jogínskej strechy - odtlačíte sa od dlaní a kostrč vynesiete čo najvyššie k stropu.

Päť Tibeťanov vám iste nijak neublíži, ale kvôli obmedzenému počtu cvikov  to nie je dostatočne komplexné cvičenie a nevenuje sa všetkým svalovým skupinám. Skúste niektoré prvky tejto zostavy využiť na pretiahnutie po tréningu alebo na uvoľnenie pred spaním do postele.

660x250_3.jpg


Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Radíme Cvičiť môžete aj v tehotenstve. Skúste jogu alebo pilates!
Cvičenia a trendy Jóga - liek na stres a bolesti chrbta
Radíme Ako na pohyb a cvičenie s kilami navyše