Fithall magazín

Piatok 26.2.2021 meniny má Viktor

Cvičenia a trendy

Chcete zmenu? Skúste tréning na schodoch!

Chcete zmenu? Skúste tréning na schodoch!Podľa definície predstavujú schody šikmú nosnú konštrukciu slúžiacu na prepojenie jednotlivých podlaží alebo k pešiemu prekonaniu určitého výškového rozdielu. Môžeme sa s nimi stretnúť takmer všade - v rodinných domoch, na chodbách panelákov aj vonku na ulici.

Chôdza do schodov dokonale zaťažuje svaly spodnej polovice tela, spaľuje ohromné množstvo energie, spevňuje stehná i zadok, ale tiež zamestnáva kardiovaskulárny systém. Využite schody k svojmu tréningu - pomôžu vám páliť tuk, zlepšovať fyzickú kondíciu aj budovať svaly.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Najnáročnejší intervalový tréning špecializujúci sa na horné končatiny

Najnáročnejší intervalový tréning špecializujúci sa na spodnú časť tela

Najnáročnejší intervalový tréning špecializujúci sa na brušné svaly

 

Behanie po schodoch (aj tréning na nich) je zadarmo a môže sa mu venovať takmer každý, takže si vo svojom okolí vyhliadnite sympatické schodisko, obujte tenisky a môžete vyraziť:

Rozohriatie - aby ste sa počas tréningu na schodoch nezranili, vyjdite si ich niekoľkokrát v kľudnom tempe - rozhýbete tým boky aj kolená a prehrejete svaly.

Pretiahnutie - hornú polovicu tela ponaťahujte bez použitia schodov, na tú spodnú využite ich asistenciu. Položte pätu jednej nohy na schody a pomaly sa k nej s rovným chrbtom pritiahnite. Potom nohy vystriedajte. Aby ste pretiahli tiež lýtka, postavte sa na jeden zo schodov iba prednou časťou chodidla a päty nechajte klesať dole.

Šprinty - tuk spaľujúce šprinty na schodoch sú prvé čo vás napadne, ale o to sú náročnejšie. Schody čo najrýchlejšie vybehnite nahor (dĺžku voľte podľa vašej zdatnosti) a cestou dole sa vydýchajte. Zopakujte to isté 5x.

Výpady - robte výpady a pritom stúpajte nahor po schodoch. Panvou vždy klesnite čo najnižšie k zemi. Sústreďte sa na dýchanie a prácu svalov.

Sed a vztyk - sadnite si na schod a vstaňte. Sadnite si a opäť vstaňte. Ďalší extrémne jednoduchý, ale pritom náročný cvik, preženie krv vaším telom a potrápi stehná i zadok. Skúste zvládnuť aspoň 4 série po 10 opakovaniach.

Tricepsy - otočte sa ku schodom chrbtom a na niektorý z nich položte dlane tak, aby končeky prstov smerovali k vašim pätám. Potom už len krčte s nádychom lakte, s výdychom ich napínajte a nechajte zadné strany paží vykonávať svoju prácu.

Vzpor - zostaňte stáť chrbtom ku schodom. Dlaňami sa oprite o zem pod schodmi a priehlavky položte na niektorý zo schodov tak, aby telo bolo rovnobežné so zemou. Dýchajte a držte aspoň 20 sekúnd. Cvičenie zopakujte 5x.

Kľuky - klasické kľuky zvládnete omnoho ľahšie, keď si dlane opriete o schod - zmena uhla tela pomôže pažiam aj chrbtu, takže kľuky budú jednoduchšie, ale pritom efektívne.

 

660x250_3.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Posledné jedlo pred tréningom - čo, kedy a aké?
Cvičenia a trendy Strečing vám pomôže zefektívniť tréning a zachovať hybnosť
Cvičenia a trendy Ako pôsobí cvičenie na naše emócie