Fithall magazín

Streda 3.3.2021 meniny má Bohumil(a)

Cvičenia a trendy

Strečing vám pomôže zefektívniť tréning a zachovať hybnosť

Strečing vám pomôže zefektívniť tréning a zachovať hybnosťSprávne fungovanie pohybového aparátu nie je len výsledkom svalovej sily a vytrvalosti, ale aj flexibility - a na tú sa bohužiaľ často zabúda. Dôkladné pretiahnutie pred tréningom i po tréningu má veľmi dôležitú úlohu v prevencii voči zraneniam a v regenerácii.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Pretiahnite si telo

Bolí vás hlava? Skúste strečing.

Cviky, ktorými spevníte stred tela

 

Pred samotným cvičením by mal po miernom zahriatí nasledovať jemný a opatrný strečing, ktorý pripraví svaly, šľachy aj kĺby na nasledujúci pohyb. Po skončení tréningu sa vďaka pretiahnutiu posilnené a zaťažené svaly začnú regenerovať a navracia sa im ich dĺžka a pružnosť.
  
U ľudí, ktorí sa preťahovaniu vyhýbajú je zrejmé skrátenie svalov a to vo svojom dôsledku vedie k svalovým dysbalanciám a bolestiam.
  
Začnite venovať pozornosť svojej flexibilite. Zistite, kde máte slabiny, skrátené oblasti alebo nepríjemné pocity. Skúste na pružnosti svojho tela zapracovať - a nemusíte pritom vytiahnuť päty z obývačky. Pokojne si pustite televíziu a miesto chrumkania orieškov si sadnite na podložku a pekne sa ponaťahujte.

Pomôžu vám tieto cviky:

Šija a chrbát
- sadnite si do tureckého sedu, narovnajte chrbát a uvoľnite ramená. Pravú ruku položte na svoje ľavé ucho a s výdychom ukláňajte doprava k ramenu. Vydržte aspoň 10 sekúnd, pravidelne dýchajte a potom ešte s výdychom skloňte hlavu šikmo tak, aby ste pretiahli svaly ľavej strany šije a chrbta. Potom príde na rad druhá polovica tela.

Prsné svaly - v tureckom sede spojte ruky za chrbtom, prepleťte prsty na rukách a vystrite lakte. Hrudnú kosť sa snažte pretlačiť dopredu, bradu mierne nadvihnite. Pozíciu chvíľku predýchajte a vnímajte, ako sa svaly v oblasti hrudníka krásne preťahujú.

Svaly medzi lopatkami - prepleťte prsty na rukách pred telom a s výdychom ich pretlačte dlaňami napred smerom k stene pred vami. Vyhrbte sa, dýchajte a naťahujte svaly okolo chrbtice medzi lopatkami.

Chrbtica - posaďte sa na zem s natiahnutými nohami. Ľavé chodidlo postavte z vonkajšej strany pravého kolena a pravú pažu zaprite za ľavé koleno. Ľavou rukou sa oprite za chrbtom a s výdychom prejdite opatrne do rotácie. Pretiahnete svaly pozdĺž celej chrbtice. Chvíľku vydržte a potom strany vystriedajte. Celú dobu cvičenia sa snažte temeno hlavy ťahať čo najvyššie k stropu.

Sedacie svaly - v sede na zemi položte členok pravej nohy na koleno tej ľavej. Koleno pravej nohy pritom smeruje k podlahe. Oprite dlane za chrbtom a s výdychom pokrčte koleno ľavej nohy tak, aby zvieralo aspoň pravý uhol. Mali by ste cítiť intenzívne pretiahnutie pravej polovice zadku. Nohy samozrejme po niekoľkých sekundách vymeňte.

Zadné strany stehien - sadnite si s nohami natiahnutými pred seba a vystrite chrbát. S výdychom pomaly približujte brucho k stehnám. Snažte sa dlaňami chytiť vaše chodidlá. Nikam sa neponáhľajte a pozíciu pekne predýchajte.

 

 

660x250_3.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Aby chrbát nebolel - strečing: Tipy na najlepšie cviky
Cvičenia a trendy Stres zažeňte pohybom!
FITHALL cvičenie Jóga - liek na stres a bolisti chrbta