Fithall magazín

Utorok 9.3.2021 meniny má Františka

Cvičenia a trendy

Drepy - jeden cvik a veľa možností

Drepy - jeden cvik a veľa možnostíDrepy, v anglicky hovoriacich krajinách známe ako "squats", sú považované za vládcu všetkých cvikov. Dalo by sa povedať, že predstavujú jeden z najdôležitejších a najpotrebnejších pohybov, ktorý zapája a posilňuje nespočet svalov celého tela, stimuluje vyplavovanie tých správnych hormónov, pomáha budovať silné svaly dolnej polovice tela, ale tiež aktivuje hlboký stabilizačný systém, ktorý je nesmierne dôležitý pre funkčnosť pohybového aparátu.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Domáca posilňovňa - najlepšie cviky na stehná a zadok

NOVÉ VIDEO - Sexy zadok pomocou drepov a výpadov

Ukážkové nohy. Zbavte sa celulitídy.

 

Hoci sa mnohí drepom vyhýbajú, pretože sa (mylne) domnievajú, že škodia kolenám, je drep jednou z najprirodzenejších pozícií tela. Len si predstavte malé deti - v drepe trávia veľa času, keď sa hrajú, a keď si chcú podať niečo z podlahy, tak sa neohnú v chrbte (ako väčšina dospelých), ale pekne si čupnú a s rovným chrbtom si hračku zdvihnú. Ďalším príkladom môžu byť tzv. primitívne národy, hoci v tom, ako zaobchádzajú so svojím telom, vôbec primitívne nie sú - rovnako pracujú aj odpočívajú v pozícii drepu.

Kolená z drepov väčšinou pobolievajú tých, ktorí cvičia s neprimerane veľkými váhami alebo tých, ktorí majú svaly, šľachy a úpony okolo kolenných kĺbov oslabené a potom im akákoľvek, hoci mierna a prirodzená záťaž robí ťažkosti.


Vyskúšajte tieto varianty drepov a vytvarujte si zadok snov:


Klasický drep - postavte sa chodidlami približne na šírku vašich panvových kostí, nechajte ich vodorovne, ľahko stiahnite lopatky, spevnite brucho a strážte si oblasť bedier. S nádychom klesajte bokmi dole k zemi bez toho, aby ste päty odlepili od zeme. Ak nemôžete päty na zemi udržať, pokojne cvičte na špičkách, ale stoj na celom chodidle trénujte! Chrbát nechajte po celý čas rovný a s výdychom potom stúpajte naspäť hore, skoro až do prepnutia kolien. Cvičte pomaly, ťahom, nie švihom.

Drep do polovice - ak vás trápia kolená alebo vám robí problémy zdvihnúť sa od zeme pri klasickom drepe, vykonávajte pohyb len do polovice. To znamená zastavte v okamihu, keď sa lýtka a stehná dostanú do pravého uhla. Aby ste cvičili správne, skúste si spočiatku za seba postaviť stoličku a dosadať na jej okraj. Rovnaký pohyb potom zopakujte bez stoličky - to je ten správne prevedený drep.

Drep s pätou vo vzduchu - aby ste viac zaťažili jednu či druhú polovicu tela, odlepte pätu jednej nohy od zeme a stojte len na špičke. Myslite na to, aby ste urobili rovnaký počet opakovaní na obe nohy.

Široký drep - keď rozkročíte nohy na vzdialenosť asi jedného metra a vykonáte drep, zaberie viac vnútorná strana stehien. Pravidlá sú ale stále rovnaké - v žiadnom prípade sa neprehýbajte v bedrách, hlavu držte v predĺžení chrbtice, spevnite brucho a cvik absolvujte v plnom rozsahu pohybu.

Ak chcete chudnúť, alebo naopak nabrať svaly, drepy vám k tomu pomôžu. Rozprúdia metabolizmus, spotrebujú veľa kalórií a postarajú sa o to, aby svaly zadku aj stehien pekne zabrali.

 

660x250_2.jpg


Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
FITHALL cvičenie Poznáte svaly dolných končatín? A viete, ako ich posilňovať?
FITHALL cvičenie Zásady pre posilňovanie a tvarovanie zadku a dolných končatín
Starostlivosť o seba Ako mať do leta úžasné nohy