Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Cvičenia a trendy

Cvičenie pre správne držanie tela

Cvičenie pre správne držanie telaVplyvom dlhého sedenia v školských laviciach, v práci na kancelárskych stoličkách a aj doma na pohovkách, prestáva naše telo vedieť, aké svaly by malo zapájať, aby stálo či sedelo rovno, správne a bezbolestne. Chrbtové svaly nútime k tomu, aby sa prispôsobili nášmu pohodliu, posedu s povolenou chrbticou, predsunutou bradou a okrúhlymi ramenami, učíme ich zapájať sa úplne neprirodzeným spôsobom a potom sa hrozne čudujeme, keď si stúpneme rovno a ono je to nepohodlné a náročné.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Posilňovanie brucha za pomoci cviku "doska"

Cviky, ktorými spevníte stred tela

Ako správne posilňovať brucho

 

V správnom držaní tela by sme sa mali inšpirovať u batoliat. Tie takmer nikdy neuvidíte zhrbené, pre hračky sa nepredkláňajú, ale čupnú si a predmet si podajú a prirodzene veľmi dlho nevydržia sedieť.


Skúste preto robiť to, čo ony - vďaka týmto jednoduchým "batoliacim" cvikom sa zbavíte nesprávneho držania tela i bolestí chrbta:

Prostý sed - sadnite si na podložku, natiahnite nohy pred seba, narovnajte sa a seďte. Týmto jednoduchým, ale napriek tomu namáhavým cvikom posilníte kompletne všetky svaly chrbta. Skúste sedieť s rovným chrbtom aspoň niekoľko minút si interval postupne predlžujte. Ramená nezdvíhajte k ušiam, neprehýbajte sa - len pravidelne dýchajte a vnímajte, ako svaly pracujú - teraz sa zapájajú tie svaly, ktoré by mali fungovať automaticky, bez akýchkoľvek nepríjemných pocitov.

Komín - v joge sa tejto pozícii hovorí strecha a deti ju robia veľmi často samé od seba. Kľaknite si na podložku a oprite sa o dlane. Prsty roztiahnite do šírky, vystrite kolená a päty tlačte do zeme. Hrudnú kosť sa snažte priblížiť čo najviac k stehnám a len pravidelne dýchajte. Skúste napočítať päť až desať pomalých nádychov a výdychov a potom povoľte. Pretiahnete a posilníte si chrbát, ale aj zadné strany stehien. Intenzitu cvičenia zvýšite, keď sa z pozície strechy znížite do dosky a potom sa s výdychom opäť vrátite späť.

Vzpor - pre dospelých je to náročný cvik, pre deti úplne prirodzený pohyb. Čo najčastejšie zaujmite polohu vo vzpore, buď na predlaktí alebo na dlaniach a držte alebo skúste hýbať nohami, presúvať sa dopredu, do strán a dozadu ako zviera, ale stále majte boky nízko pri zemi. Takým cvičením prinútite k aktivite svaly stredu tela, ale aj ramená, tricepsy a svaly zadku.

Drep
- keď vám niečo spadne, zohnete sa pre to. Šnúrky si zaväzujete v predklone, z podlahy zbierate ponožky s prepnutými kolenami. Za deň sa chrbát ohne najmenej tisíckrát bez toho, aby ste pritom aktivovali brušné svaly a bedrá potom trpia ako čert. Naučte sa preto zdvíhať zo zeme predmety pomocou drepu a s rovným chrbtom, alebo pri každom ohnutí chrbta vedome zapojte brušné svaly.

Ležte na bruchu
- nie len pri spánku, ale napríklad aj pri televízii alebo pri čítaní. Oprite sa o predlaktie, ale nezostávajte visieť v ramenách - pekne sa z nich vytiahnite. Spevnite brucho, aby bedrá netrpeli a vydržte. V predklone či zhrbenom sede trávime väčšinu života, preto chrbtu urobí veľmi dobre, keď bude chvíľku prehnutý na druhú stranu.


Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Aby chrbát nebolel - strečing: Tipy na najlepšie cviky
Radíme Športy, ktoré prospievajú chrbtu
Cvičenia a trendy Jogou proti bolesti chrbta