Fithall magazín

Piatok 26.2.2021 meniny má Viktor

Cvičenia a trendy

Prečo a ako cvičiť s bábätkami

Prečo a ako cvičiť s bábätkamiPohybová aktivita deti stimuluje a podporuje ich psychomotorický vývoj. Preto je dobré začať s nimi cvičiť už v dojčenskom veku. S pravidelnou návštevou nejakého vybraného kurzu môžete začať od 3 alebo 4 mesiaca veku dieťaťa, kedy už dieťa bez problémov udrží hlavičku. Základným princípom cvičenia je podnecovať jeho pohybovú aktivitu, ktorá je vhodná pre jeho vek. To platí pre akéhokoľvek typ cvičenia (vo vode, na lopte, na podložke). Musíte vždy vedieť, aký pohyb je dieťa v danom mesiaci už schopné vykonať a aký ešte nie.

Manipulácia s bábätkom
Je dôležité, aby ste si držanie bábätka správne osvojili. Manipulujte s ním vždy jemne. Môžete ho držať v klbku s hlavičkou cez vaše rameno a druhou rukou ho fixovať, alebo ho uchopte do náručia v ľahu na boku či na brušku. Tým mu zabezpečíte ideálnu pozorovateľskú základňu a zároveň tým aktivujete aj jeho posturálne svaly (svaly udržiavajúce telo vo vzpriamenej polohe). K dieťaťu hovorte vždy ticho, pohmkávajte mu, pospevujte ... Tlmený mamičkin hlas má na deti silný upokojujúci účinok. Ďalším dôležitým faktorom v tomto ranom veku je zabezpečenie dostatočného množstva kvalitných vonkajších podnetov. Napríklad taká dojčenská gymnastika, ktorá využíva v 1. a 2. štvrťroku života vrodené pohybové reflexy, ako napríklad reakciu novorodenca na vloženie vášho prsta do jeho dlane, keď vám prst uchopí alebo hladkanie plosky chodidla.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Ako udržať dieťatu správnu váhu

Čo servírovať v zime deťom na tanier

Zdravie schované pod škrupinou

 
Plávanie
Od 3 mesiaca veku dieťaťa môžete začať navštevovať kurzy plávania. Jedná sa o veľmi populárnu aktivitu. Pre bábätko je vodné prostredie úplne prirodzené, veď sa v brušku v podobných podmienkach pohybovalo. Voda spôsobuje nadľahčenie celého organizmu a tým uľahčuje a spríjemňuje pohyb. Tlak vody navyše zvýrazňuje telesné vnímanie jednotlivých častí tela, čo je pre bábätko nová skúsenosť. Súčasťou kurzu plávania je cvičenie za sprievodu riekaniek a známych piesní, učenie nových úloh a zručností (napr. potápanie), cvičenie s vodnými pomôckami a hračkami atď.
 
Cvičenie
Ak nie ste milovníkmi vodného prostredia alebo dieťa zo zdravotného dôvodu do vody nesmie, môžete navštevovať kurzy cvičenia rodiča s deťmi. Výbornou pomôckou na týchto hodinách sú gymnastické lopty, ktoré už môžete poznať z kurzu cvičenia pre tehotné. Sedíte spoločne s dieťaťom na lopte, alebo cvičíte dieťa čiastočne samostatne a iba ho pridržiavate v určitej polohe a tým podnecujete k danej akcii. Cvičenie na lopte poskytuje dojčaťu komplexnú stimuláciu ako po stránke pohybovej, tak zmyslovej. Navyše sa jedná, rovnako ako pri plávaní, o silne motivačné cvičenie, čo je samozrejme u detí veľkou výhodou. Gymnastické lopty určené pre malé deti sa dajú využívať aj ako opora pri nácviku chôdze a rovnováhy, kedy dieťa loptu kotúľa a zároveň ju pridržiava.

Hodina môže mať samozrejme aj iný charakter, záleží na fantázii cvičiteľa. Cvičenie by malo byť hlavne pestré a plné atraktívnych podnetov, aby sa podarilo sústredenosť dieťaťa udržať. Náplňou môže byť cvičenie za sprievodu riekaniek, cvičenie s jednoduchým náčiním, spievanie a cvičenie v kruhu, jednoduché hry s využitím cvičebných pomôcok ako stuhy, balóny, malé vankúšiky, plyšové hračky, jednoduché hudobné nástroje. Využíva sa tiež cvičebné náradie, ktoré slúži ako prekážky, dieťa ich za pomoci rodičov prelieza, podlieza, preskakuje, šmýka sa atď. Využívanie spevu a riekaniek má veľký význam, rozširuje slovnú zásobu, zlepšuje vnímanie rytmu, melódie a hláskovanie slov. V tomto veku je veľmi dôležitá motivačná zložka cvičenia, snažte sa dieťaťu pohyb uľahčiť prirovnávaním k jemu známym činnostiam, ako napríklad "trháme jabĺčka" alebo "dotkneme sa neba" a pod Veľkým prínosom cvičebných kurzov je to, že dieťa je v kontakte so skupinkou rovesníkov, čo kladne ovplyvňuje jeho nástup do škôlky.

 

Použitý zdroj: www.babyweb.cz


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Jedlo a výživa Čo servírovať v zime deťom na tanier?
Cvičenia a trendy Po pôrode späť vo forme
Zdravý životný štýl Ako udržať dieťaťu správnu váhu