Fithall magazín

Sobota 27.2.2021 meniny má Alexander

Cvičenia a trendy

Domáca posilňovňa - spaľujte tuky intervalovým tréningom

Domáca posilňovňa - spaľujte tuky intervalovým tréningomVýhod intervalového tréningu je hneď niekoľko - môžete cvičiť len s váhou vlastného tela, takže nepotrebujete žiadne špeciálne pomôcky, cvičiť možno kdekoľvek, oproti iným typom tréningov zaberie minimum času a navyše je považovaný za jeden z najefektívnejších pomocníkov pri pálení podkožného tuku.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Domáca posilňovňa - najlepšie cviky na stehná a zadok

Domáca posilňovňa - najlepšie cviky na brucho

Domáca posilňovňa - kardio cvičenia

 

Princípom intervalových a kruhových typov cvičení je to, že po vopred stanovený časový úsek vykonávate určitú aktivitu, ktorá je nasledovaná krátkou pauzou a hneď potom prejdete na ďalší cvik. Jednotlivé stanovištia potom môžu mať buď aeróbnu alebo silovú podobu a môžu precvičiť celé telo alebo sa zamerať len na určité partie.
  
Dĺžku intervalu, po ktorý budete jednotlivé cviky vykonávať, si stanovte v rozsahu od 20 sekúnd do 2 minút, podľa intenzity, s akou sa chcete cvičeniu venovať, ale tiež podľa fyzickej kondície a zdravotného stavu. Počet jednotlivých cvikov v tréningu by nemal presiahnuť 5 - 6 a počet kôl si zvoľte od 1 do 3. Pauzy medzi jednotlivými cvikmi si doprajte približne 20 sekundové. Nastavte si stopky a hurá na to!

Predkopávanie - postavte sa na podložku, zarovnajte chrbát a pupok vtiahnite k chrbtici, aby ste si zafixovali oblasť bedier. S výdychom zdvihnite pravú nohu a dotknite sa špičky pomocou prstov ľavej ruky. Potom strany vystriedajte. S každým výdychom vnímajte, ako sa zapájajú brušné svaly, pohyb vykonávajte ťahom a silou, nie švihom, aby ste si neublížili, a aby zároveň dostali zabrať svaly celého tela.

Výpady do strán - urobte výpad do strany, vráťte sa späť na stred a opäť výpad na opačnú stranu. Snažte sa držať tupé uhly v kolenách, neprehýbajte sa v chrbte a pri každom výpade skúste ísť panvou aspoň o pár centimetrov nižšie. Cvičte vo svižnom tempe, ale stále myslite na správne prevedenie cviku!

Mountine Climber - oprite dlane o podložku na šírku o kúsok väčšiu, než je šírka vašich ramien. Natiahnite obe nohy za seba a narovnajte chrbát do pozície vzporu. S výdychom potom striedavo priťahujte kolená medzi lakťami. Uvidíte, že už po niekoľkých svižných opakovaniach sa vám pekne rozprúdi krv v žilách.

Vzpor na boku - ľahnite si na podložku na bok a oprite sa o predlaktia (tej ruky, ktorú máte bližšie k podlahe). Zarovnajte členky, boky a ramená do jednej osi, jemne podsaďte panvu. S výdychom zdvihnite boky nahor k stropu, s nádychom povoľte, ale stále držte telo spevnené. Precvičíte šikmé brušné svaly a vôbec celú polovicu tela, ktorá je bližšie pri zemi. Potom strany vystriedajte.

Ľah a vztyk - ľahnite si na podložku na chrbát, potom sa pomocou brušných svalov posaďte, vstaňte a vráťte sa zase späť do ľahu. Vstaňte a ľahnite si rýchlo, zapojte svaly a pravidelne dýchajte. Presvedčte sa, že aj také banálne cviky dokážu naše telo poriadne potrápiť. Na prirodzené pohyby, ku ktorým je naše telo skonštruované, reaguje organizmus veľmi rýchlymi a pozitívnymi zmenami.

 


Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Čo tak skúsiť intervalový tréning?
Cvičenia a trendy Ako na kruhový tréning
Cvičenia a trendy Nakopnite svoj metabolizmus cvičením - 5. diel