Fithall magazín

Nedeľa 11.4.2021 meniny má Estera

Cvičenia a trendy

Kick-box. Zmeň svoje telo a kondíciu.

Kick-box. Zmeň svoje telo a kondíciu.Kick-box je veľmi univerzálny, rozmanitý šport, ktorý je vhodnou fyzickou aktivitou, najmä ak sa chcete zamerať na spaľovanie podkožného tuku. Pôsobí ale aj na posilnenie svalov a zlepšenie flexibility.

 "Cvičenie vychádza z jednotlivých prvkov rôznych bojových športov, tie sú ale prispôsobené tak, aby ich mohol vykonávať každý," hovorí úvodom trénerka Veronika Staňková. Na rozdiel napríklad od pilates, kedy vám postačia ako pomôcky podložka a uterák, je pred cvičením kick boxu vhodné pripraviť si ďalšie pomôcky, ktoré zvýšia jeho efektivitu. "Vezmite si švihadlo, využiť môžete aj rotopéd, ak ho máte doma. Určite sa oplatí zaobstarať si činky a posilňovaciu gumu, ani overball nie je zlý, "pokračuje Veronika a dodáva:" Uplatnenie nájde aj športtester na meranie tepovej frekvencie. "

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

Očistná kúra, áno či nie?

Nestačí iba začať cvičiť
Nechudnete? Na vine môžu byť hormóny!

 

Rovnako ako pri každom inom cvičení je potrebné dbať na pitný režim. Nezabudnite si preto vziať k ruke aj fľašu s vodou, pretože počas cvičenia odchádza z tela veľké množstvo potu, zároveň s minerálmi. "Na šesťdesiatiminútovú lekciu postačí obyčajná voda. Ak je cvičenie dlhšie, odporúčam piť iontový nápoj. Dôležité je dopĺňať tekutiny počas cvičenia, ale aj pred ním a po ňom, aby nedošlo k dehydratácii organizmu. Čo sa týka jedla pred lekciou, vhodné sú zložité sacharidy (celozrnné výrobky), ktoré uvoľňujú energiu postupne. Po cvičení je nutné doplniť spotrebované živiny vo forme športového nápoja alebo jedla, kde sú zastúpené ako sacharidy, tak proteíny," radí trénerka.

Cvičiť môžete síce naboso, ale nie je to úplne ideálne, pretože podlahy doma väčšinou nie sú na cvičenie prispôsobené. Preto je lepšie cvičiť v odpružených teniskách, aby vplyvom otrasov nedošlo k poškodeniu kĺbov a chrbtice. "Okrem kvalitnej obuvi cvičte v pohodlných teplákoch či legínach a tričku."
 
Cvičebné lekcie
Každá cvičebná lekcia by sa mala začať pretiahnutím (strečingom), aby sa svaly pripravili na nadchádzajúcu aktivitu. Ako na to? "Pretiahnite dôkladne všetky hlavné svalové skupiny - svaly na ramenách, chrbtové svaly a svaly na nohách," približuje trénerka.
Ďalej nasleduje zahriatie, z ktorého možno plynulo prejsť do aeróbnej časti cvičenia tým, že zvýšite intenzitu cvičenia. V tejto časti lekcie môžete použiť rôzne poskoky, výpady, švihadlo, rotopéd či prvky z aerobiku. "Aeróbna časť, pri ktorej sa spaľuje podkožný tuk, by mala trvať aspoň 20 minút, aby sa celý proces spaľovania tukov naštartoval. Pri tejto časti môžete svoju tepovú frekvenciu merať pomocou športtesteru. Ak ho nemáte, môžete ju vypočítať pomocou jednoduchého vzorca, keď sa od maximálnej tepovej frekvencie MTF 220 odpočíta váš vek. Z tohto čísla potom 65% -85% je vaša optimálna tepová frekvencia pre spaľovanie tuku. "
 
Po aeróbnej časti nasleduje posilňovanie, zamerané na posilnenie svalov celého tela. V tejto časti lekcie je možné použiť činky, overball či posilňovaciu gumu, ale môžete cvičiť aj bez pomôcok. Opakovanie každého cviku sa vykonáva ťahom, uvedomelo, nie švihom! To je veľmi dôležité mať na pamäti. "Pri posilňovaní musíte vychádzať z vašej kondície, z toho ako na tom naozaj ste! Pridávajte záťaž či počet opakovaní postupne, aby nedošlo k preťaženiu svalov," nabáda Veronika.
 
Na záver cvičenia musí opäť nasledovať pretiahnutie celého tela. Pri preťahovaní svalov sa z nich odplavia produkty, vzniknuté pri cvičení a tým sa predíde následnej bolestivosti svalov. Pri posilňovaní sa tiež svalové vlákna skracujú. Tie sa vďaka strečingu opäť pretiahnu.


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Sauna prospieva telu viac než si myslíte
Jedlo a výživa Sušené ovocie - sladkosti pre zdravie
Zdravý životný štýl Buďte zásadoví a schudnete!