Fithall magazín

Piatok 26.2.2021 meniny má Viktor

Cvičenia a trendy

5 tipov, ako behať v zime

5 tipov, ako behať v zimeAj keď sa to možno nezdá, aj zima je skvelou sezónou na behanie. Má hneď niekoľko výhod - vonku nestretnete toľko bežcov ako v teplých mesiacoch, zostanete vo forme a v lete môžete bez ostychu skočiť rovno do plaviek, ale aj zocelíte váš organizmus a posilníte imunitu.

 

ČÍTAJTE TIEŽ:

6 dobrých dôvodov, prečo chodiť

Správne dýchanie zlepší váš výkon

Z pecivála bežcom

 

Prečítajte si 5 tipov na behanie v zime a už nikdy nebudete musieť na jar ťažko hľadať svoju stratenú formu:

1. Oblečenie - nemá cenu opakovať, že pre bežecký tréning neexistuje zlé počasie, ale len zlé oblečenie. Základné pravidlo v obliekaní na beh v zime je vrstviť a vrstviť. Nemusíte mať práve značkové, funkčné oblečenie za tisíce, stačí na seba navliecť niekoľko vrstiev, ktoré vaše telo ochránia pred zimou, ale zároveň pohltia pot a odvedú vlhko od tela. Začnite pevnejšou športovou podprsenkou, na ňu natiahnite dlhý nátelník, potom tričko s dlhým rukávom, mikinu a navrch bežeckú bundu. Nohy si zohrejte teplými ponožkami a zateplenými legínami. Rozhodne nezabudnite ani na čiapku a niečo teplé okolo krku.

2. Dýchanie
- keď mrzne, je pri behaní (a nielen pri ňom) veľmi nepríjemné vdychovať ľadový vzduch do pľúc. Škriabe v krku, chladí v nose a vôbec správne a efektívne dýchanie pri športe znepríjemňuje. Začnite behať pozvoľna, aby ste si na zimné podmienky zvykli - prvé výbehy veľmi nenaťahujte. Nadychujte sa veľmi pomaly nosom a v naozaj chladnom počasí si cez nos a ústa uviažte šál. Dajte pozor, aby ústami vychádzal iba výdych - pri vdýchnutí ústami nemá vzduch toľko času na ohriatie sa a potom v krku chladí.

3. Výživa a pitný režim - v zime si odpustite čerstvé šaláty i studený jogurt - pred výbehom si dajte porciu horúcej obilnej kaše s ovocím a vypite veľký hrnček teplého čaju. K večeri je skvelá napríklad stredomorská zelenina, grilovaná na panvici, s kúskom chudého mäsa. Teplé jedlo telo prehreje a zásobí živinami, takže pri behu nebude organizmus trpieť.

4. Strečing - v chladnom počasí sme celí stuhnutí a mohli by sme sa ľahko zraniť. Práve preto je nutné venovať pretiahnutiu pozornosť. Chvíľku nechajte svaly prehriať pomalým poklusom, potom dôkladne ponaťahujte všetky hlavné svalové skupiny a až potom vybehnite. Po skončení tréningu pretiahnutie zopakujte, ale pokojne až doma, v teple, aby ste neprechladli.

5. Regenerácia - nízke teploty kladú na náš organizmus veľké nároky. Telo sa musí vyrovnávať nielen s fyzickou záťažou, ale aj s chladom. Doprajte mu preto dostatok odpočinku a času na regeneráciu. Ak nie ste zvyknutí behať v zime, neočakávajte od seba super výkony. Vezmite zimnú prípravu ako úvod k poriadnemu behaniu na jar, neprepínajte sa, nesnažte sa lámať rekordy, ale behajte s radosťou, aby ste si vyčistili hlavu, pretiahli nohy a spálili prebytočné kalórie, ktoré do seba cez zimu dostaneme omnoho ľahšie.

 

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Aeróbna činnosť - prostriedok ako zredukovať svoju váhu
Cvičenia a trendy Môže aeróbny tréning uškodiť?
Cvičenia a trendy Stres zažeňte pohybom!