Fithall magazín

Nedeľa 28.2.2021 meniny má Zlatica

Cvičenia a trendy

Nakopnite svoj metabolizmus cvičením - 1. diel

Nakopnite svoj metabolizmus cvičením - 1. dielChceli by ste zhodiť pár prebytočných kilogramov, tak sa snažíte správne jesť a k tomu cvičiť. Váha sa napriek tomu nepohne ani o piaď a vy by ste najradšej svoj boj vzdali. Na vine je spomalený metabolizmus - vplyvom nevhodného stravovania, zbesilých diétnych pokusov, starnutia aj nedostatku pohybu sa z fungujúceho stroja stáva lenivý slimák a telo sa potom dobrovoľne nemieni vzdať ani jediného gramu tuku.

Skúste rozhýbať svoje spaľovanie pomocou týchto trikov:


Pite - bez prítomnosti vody neprebiehajú v tele správne absolútne žiadne procesy. Ľudský organizmus je ako rastlina (akurát okrem vody potrebuje tiež jedlo) - a predstavte si, ako rastlinka prekvitá bez vody! Nemusíte riešiť, či má byť voda perlivá, s citrónom alebo bez, skrátka pite. Hovorí sa, že kávu by sme nemali do denného príjmu tekutín započítavať, avšak kofeín dokáže nakopnúť metabolizmus tiež - len sa to s ním nesmie preháňať.


Jedzte vlákninu - metabolizmus úzko súvisí s funkciou čriev. Ak sú znečistené a nie sú osídlené tými správnymi baktériami, nie je divu, že trávenie stagnuje. Snažte sa maximum vlákniny, ktorá črevá prečistí, získať zo zeleniny a ovocia, nebráňte sa ale ani ľanovým semienkam, jabloňovému pektínu alebo otrubám. Vďaka kysaným výrobkom, prípadne probiotikám, svoje priateľské črevné baktérie budete pekne hýčkať.

Zmeňte rutinu
- beháte ako diví a váha stále nič. Jednotvárnym tréningom je telo znudené a stačí mu čím ďalej menší energetický výdaj na dosiahnutie rovnakého výkonu. Striedajte preto druh pohybovej aktivity - bežte nabudúce rýchlejšie alebo inou cestou, zničte sa v posilňovni, zrelaxujte sa na lekcii jogy alebo vyrazte pešo do hôr. Nové štúdie tvrdia, že rutinné aeróbne cvičenie vedie k spomaľovaniu metabolizmu, pretože sa jednak organizmus adaptuje, ale tiež sa spaľuje svalové tkanivo, ktoré metabolizmus popoháňa.

 

Skúsiť si môžete aj nové cvičenia s trénerkou Máriou Korseltovou, ktorá si pre vás pripravila cvičenie, ktoré kombinuje skákanie cez švihadlo a posilňovacie cviky.

 

Nakopnete-svuj-metabolismus-cvicenim-1dil.jpg

 

Posilňujte - čím viac svalovej hmoty, tým rýchlejšie spaľovanie, aj keď budete sedieť doma na gauči s balíčkom sušienok.

Koreňte - škorica, chilli, karí, zázvor a ďalšie ostré koreniny dokážu váš metabolizmus rozprúdiť, pretože nútia tráviace ústrojenstvo viac pracovať, ale tiež sa telo musí popasovať s ostrosťou a schladiť sa a na to potrebuje vydať energiu navyše.

Hrajte sa so sacharidmi - v jedle to funguje rovnako, ako s cvičením - metabolizmus nemá rád stereotyp, preto skúste jemne meniť v priebehu týždňa príjem sacharidov. Uvidíte, ako na to spaľovanie zareaguje. Proteínov jedzte stále dostatok!

Jedzte pravidelne a po troškách - metabolizmus je ako kotol. Keď priložíte veľké poleno, oheň udusíte. Keď prikladať nebudete, oheň zhasne. V kotle to najlepšie horí, keď prihadzujete často malé polienka. Tak to funguje aj so stravovaním.

 

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Zdravý životný štýl Buďte zásadoví a schudnete!
Zdravý životný štýl Nechudnete? Na vine môžu byť hormóny!
Káva, alkohol a chudnutie. Ide to dokopy? Káva, alkohol a chudnutie. Ide to dokopy?