Fithall magazín

Piatok 5.3.2021 meniny má Fridrich

Cvičenia a trendy

Buďte fit s vašou mamou - komplexné cviky na posilnenie svalov celého tela

Buďte fit s vašou mamou - komplexné cviky na posilnenie svalov celého telaKomplexné posilňovanie je také posilňovanie, ktoré zamestná viac svalových skupín naraz. Jeho opakom je posilňovanie izolované. Ako príklad možno uviesť tréning paží - izolovaným cvikom sú príťahy jednoručiek k ramenám, ktoré zapoja iba bicepsy. Komplexným cvičením sú potom kľuky, ktoré zaangažujú bicepsy, tricepsy, ramená, prsné svaly i chrbát.


ČÍTAJTE TIEŽ:

Buďte fit s vašou mamou

Buďte fit s vašou mamou - Ako sa v starobe správne stravovať

Buďte fit s vašou mamou - zdravá výživa po 40

 

Hlavným dôvodom, prečo zvoliť tréning formou komplexného zaťaženia viac telesných partií, je to, že ľudské telo ako komplexná jednotka samo o sebe funguje. Pri väčšine prirodzených činností (pri chôdzi, behu, lezení, plávaní, ale aj upratovaní a podobne) sa nezapája len jeden sval - na pohybe sa podieľa mnoho svalových skupín, rozmiestnených rôzne na tele, a to, čo je telu vlastné, býva väčšinou tiež najefektívnejšie. Komplexný tréning je teda efektívny a zároveň funkčný.

Ďalšou výhodou komplexného posilňovania je tiež fakt, že pri následnom precvičovaní izolovaných svalov pracujú tieto svaly lepšie a rýchlejšie rastú a silnejú. Týmto princípom je dobré sa riadiť pri silovom tréningu, v ktorom najskôr zaradíme cviky komplexné a až následne izolované.

Pri komplexnom tréningu stačí váha vlastného tela a len minimum priestoru - cvičiť možno teda aj doma.


Drep - chodidlá sú postavené na podložke na šírku bokov. S nádychom krčte kolená a zadkom ako by ste dosadali na stoličku. V okamihu, kedy stehná a lýtka zovrú približne pravý uhol, zastavte, predpažte paže, ale ramená držte ďaleko od uší. Pár sekúnd vydržte a potom sa pomaly vracajte späť. Týmto cvikom posilníte stehná, zadok aj chrbát. Keď sa navyše skúsite postaviť na špičky, zapojíte lýtka a aj stabilizačný a rovnovážny systém tela. Potrápite hlboko uložené svaly v bruchu, ale aj svaly pozdĺž chrbtice a drobné úpony okolo členkov.

Kľuk
- pri klasickom kľuku zaberú bicepsy, tricepsy, ramená, prsné svaly, chrbát i brucho. Cvičte ich buď s rukami v širokom postavení a s lakťami vytočenými do strán, alebo na úzko, s lakťami pri tele, kedy viac zaberú tricepsy. Až ich hravo zvládnete na kolenách, skúste "pánsku" verziu. Tiež si môžete cvik spestriť malou gymnastickou loptičkou - položte na loptu pravú dlaň a ľavú nechajte na zemi. Urobte kľuk a potom ruky vystriedajte.

Doska
- dalo by sa povedať, že rôzne varianty cviku "doska", sú najlepšou cestou k posilneniu stredu tela, ale tiež paží. Jednoducho sa oprite o dlane a obe nohy natiahnite za seba. Zarovnajte ramená, boky a členky do priamky tak, aby telo pri pohľade zo strany rovnú dosku naozaj pripomínalo. Potom sa s cvikom môžete hrať - otočte sa napríklad na bok a jednu ruku zdvihnite ku stropu (zapojí sa celá spodná strana tela), v základnej pozícii zdvíhajte striedavo nohy k stropu, alebo priťahujte kolená k lakťom.

Angličáky - kľuk, drep a výskok, kľuk drep a výskok. Táto kombinácia pohybov, známa pod označením angličák, zapojí nielen veľa svalových skupín naraz, ale tiež precvičí kardiovaskulárny systém a poženie metabolizmus aj spaľovanie podkožného tuku.

 

Buďte fit s vašou mamou - komplexné posilnenie

 

Budte-fit-s-vasou-mamou-komplexne-cviky-na-posilnenie-svalov-celeho-tela.jpg

 

Autor: Veronika Červenková


Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie Hodnotenie

Späť Späť na zoznam článkov

Súvisiace články
Cvičenia a trendy Buďte fit s vašou mamou
Jedlo a výživa Buďte fit s vašou mamou - Ako sa v starobe správne stravovať
Jedlo a výživa Buďte fit s vašou mamou - zdravá výživa po 40